;
آخرین اخبار

انتقاد دختر یک شهید از محسن رضایی/ روحانی افشاگری کرد/ این فقه، فقه داعش است!

به گزارش برنا، بخشی از اتفاقات به شرح زیر است:

شخصیت هفته؛ دکتر روحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور، در جلسه هیات دولت گفت: اگر در کشور ایرادی وجود دارد، این ایراد فقط برای دستگاه اجراست؟ یعنی دستگاه قانونگذار، مجمع تشخیص مصلحت، ایراد ندارد، هیچ جا ایراد ندارد، الحمدالله خیلی خوب شد، لااقل در این انتخابات متوجه شدیم همه جای کشور خیلی خوب و سالم، بی‌نقص و بی‌ایراد است، فقط اشکال در این دولت است که انشاءالله در این انتخابات درست می‌شود، البته انتخابات هم نباشد دوره ما تمام می‌شود دولت بعدی می‌آید، این هم درست می‌شود و کل کشور درست می‌شود.

روحانی ادامه داد: ما در جنگ اقتصادی هستیم یا نیستیم، گویا اصلا جنگی وجود ندارد و ترامپی نبوده و ظلم و کار بدی نکرده است. هر چه مشکل است برای دولت است. آمریکا که کاری نکرده است. نه در سوال چیزی بود و نه در جواب و این مساله بسیار عجیب و شگفت‌آوری است. ما دولت را در سال ۹۲ در شرایطی آغاز کردیم که در تحریم و فشار اقتصادی قرار داشتیم.

روحانی گفت: امروز همه با تحریم مخالفند و برجام خوب شده است الحمدالله. اول گفتیم زنها باید مدیر شوند و می خواستیم مدیریت زنان را به ۳۰ درصد برسانیم و الان به ۲۵ درصد رسیده الان همه موافق این موضوع شدند. خواستیم اقوام و اقلیت ها را فرماندار بخشدار و سفیر کنیم همه سر و صدا کردند الحمدالله همه امروز موافق شدند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آغاز اخلاق، وفای به عهد و راست گویی است عنوان کرد: حقیقت ها را تحریف نکنیم. انتخابات مهم است اما از انتخابات مهمتر اخلاق است. توجه، نگاه به مردم و جدی گرفتن مهم است. نمی توانیم با افکار عمومی و حضور مردم، شوخی کنیم.

وی افزود: همه جا باید نقش مردم واقعی و پر رنگ باشد. در این انتخابات جفاها و ظلم های بدی شد. یک مورد را رهبری در زمینه احضار صلاحیت اشاره کردند. بدترین جفا در این انتخابات، جفا به خود نظام است.

چهره هفته؛ حجت الاسلام محتشمی پور

سید علی اکبر محتشمی پور ۱۷ خرداد در ۷۵ سالگی در بیمارستان خاتم‌الانبیای تهران درگذشت.

بخشی از مسئولیت های حجت الاسلام محتشمی پور نظیر عضو دفتر امام خمینی در پاریس، قم، تهران، عضو هیئت منتخب امام خمینی برای بررسی نحوه تشکیل بنیاد مستضعفان و نماینده امام خمینی(ره) و مدیر صدای جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.

وی نمایندگی مردم تهران در دوره سوم و ششم مجلس، مشاور اجتماعی سید محمد خاتمی از سال ۱۳۷۸ – ۱۳۷۶ را نیز برعهده داشته است.

محتشمی‌پور همچنین عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از قدس و حمایت از حقوق مردم فلسطین (ایران) و مدیرمسئولی روزنامه بیان را در کارنامه داشت.

در ادامه روز سه شنبه مراسم تشییع و بدرقه سفیر پیشین ایران در سوریه و در دولت میرحسین موسوی با حضور جمعی از فعالان سیاسی در حسینیه جماران برگزار شد. محمدرضا باهنر، بهزاد نبوی، محسن آرمین، محمدعلی ابطحی، سیدهادی خامنه‌ای، سیدمحمود دعایی، هادی غفاری، مجید انصاری، سیدحسن خمینی، مصطفی پورمحمدی، عبدالعلی علی‌عسگری، پیروز حناچی، محمدجواد حق‌شناس، مصطفی کواکبیان از جمله شخصیت‌های حاضر در این مراسم بودند. با پایان مراسم در حسینیه جماران، پیکر مرحوم محتشمی‌پور برای خاکسپاری به حرم حضرت شاه عبدالعظیم حسنی(ع) در شهر ری منتقل و به خاک سپرده شد.

جنجال هفته؛ ردصلاحیت یک کاندیدا در دقیقه ۹۰ ؛ اظهارات جدید عنابستانی

خبرآنلاین نوشت؛ در حالی که در این دوره از انتخابات شورای اسلامی شهر قم، فقط یک کاندیدای شاخص اصلاح طلب (صادق چهرقانی) وجود داشت و البته او توسط مراجع چهارگانه رسمی و قانونی تأیید صلاحیت و متعاقب آن نامه تأیید صلاحیت هیئت‌های اجرایی و نظارت قم برای او صادر شده بود، اما در رویدادی عجیب نام او در میان کاندیداهای نهایی اعلام شده از سوی فرمانداری قم وجود نداشت.

این کاندیدای جوان اصلاح طلب شورای شهر قم در دقیقه ۹۰ و توسط هیئت نظارت مرکزی کل کشور (شامل چند تن از نمایندگان مجلس) و به استناد ماده ۶۳ قانون انتخابات شوراها رد صلاحیت شده در حالی که ماده ۶۳ قانون انتخابات شوراها تصریح دارد که هیئت نظارت مرکزی فقط حق اعلام نظر راجع به صلاحیت کاندیداهای رد صلاحیت شده توسط هیئت‌های اجرایی و نظارت شهرستانها و روستاها را دارد و کاندیداهای تأیید صلاحیت شده شامل بررسی هیئت مرکزی نظارت نمی‌شوند.

این رد صلاحیت یا به عبارتی حذف صلاحیت عجیب، آنجا جالب تر می شود که کاندیدا در دقیقه ۹۰ متوجه این موضوع می‌شود و عملا فرصت اعتراض و دفاع از خود، از او سلب شده است.

*********

علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس، درخصوص مجرم شناخته شدن در پرونده درگیری با راهور گفت: من تاکنون در این رابطه سکوت کردم و توضیحی را مطرح نکردم، اما طی روزهای اخیر که دوستان مساله محکومیت را مطرح کردند، من هم تصمیم به توضیح در این رابطه گرفتم؛ البته علت سکوت من هم این بود که این مبحث برای نیروی انتظامی بد نشود.

وی ادامه داد: اما متاسفانه بعضی از فرماندهان نیروی انتظامی از سکوت من برداشت دیگری داشتند و گاهی در این رابطه مباحثی را مطرح‌ می‌کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم در ادامه بیان کرد: بنده به آن سرباز سیلی نزدم، این مطلب را از روز اول هم گفتم و الان هم می‌گویم، هیچ محکمه‌ای هم بر این مبنا من را مجرم نشناخته و محکوم نکرده است.

گفتنی است؛ طی روزهای اخیر سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، با اشاره به پرونده علی اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار، در مورد برخورد با پلیس راهور گفت: قرار مجرمیت برای این نماینده صادر شده و عنابستانی طبق کیفرخواست در سه مورد مجرم شناخته شده و ما هم از مسیر قانون به جد موضوع را دنبال می‌کنیم.

*********

آسیه باکری دختر شهید حمید باکری در توئیتی درباره سخنان محسن رضایی در مناظره نوشته بود: آقای محسن رضایی شما قبل از نام بردن از مهدی باکری، باید از خانواده شهدایی عذرخواهی کنید که فقدان فرزندانشان نتیجه اشتباهات و عملیات فریب شما در مدیریت جنگ بود.

محسن رضایی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در توئیتی در پاسخ به دختر شهید باکری نوشت:

دختر عزیزم، آسیه خانم؛

توفیقات دفاع مقدس حاصل مجاهدت‌ و اخلاص سردارانی چون باکری ها ، همت و باقری بوده است؛ تا ابد شرمندۀ شهدا و خانواده هایشان هستم.

آنها در زمان دفاع مقدس شاهد واقعیت ها بودند و هم اکنون نیز زنده و ناظر بر اعمال و رفتار ما هستند.

برای عاقبت به خیری‌ام دعا کن.

********

در جریان دومین مناظره کاندیداهای انتخاباتی، محسن رضایی با اشاره به اشتباه لفظی خود گفت: در زمان استراحت دیدم که مردم با اشتباه من شوخی کردند، حقیقتا شوخی شما باعث خوشحالی من می‌شود، البته بابت اشتباه لفظی که “یاشاسین” را “یاساشین” گفتم عذرخواهی می‌کنم، ولی خیلی من گله مندم از اینکه بلافاصله سایت مرکز پژوهش‌های مجلس این اشتباه را تیتر کرده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در واکنش به گلایه محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری توضیحاتی ارائه کرد.

حساب کاربری رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در توییتر نوشت: «لحظاتی پیش توئیتی از این اکانت منتشر شد که خلاف قانون و اخلاق انتخاباتی بود. لازم به توضیح است، توئیت خطای ادمین در جا به جا گرفتن صفحه با صفحه شخصی بوده و مرکز پژوهش‌ها مطابق قانون ورودی به انتخابات نداشته و نخواهد داشت. بدین‌وسیله از نامزد محترم و هواداران ایشان نیز عذرخواهی می‌نماییم.»

همچنین محمد صادق عبداللهی، مدیر روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «پیرو توئیت خلاف قانون و اخلاق منتشر شده از اکانت ⁦@rcmajlis_ir⁩ به دستور قائم مقام مرکز و تأکید مدیرکل حوزه ریاست، نیروی سهل‌انگار روابط عمومی جهت رسیدگی به تخلف و برخورد، به کمیته تخلفات ادارای معرفی شد.»

واکنش هفته؛ واکنش روزنامه جمهوری اسلامی به ردصلاحیت ها

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: در میان اعضاء مجلس خبرگان رهبری افرادی وجود دارند که برای مردم نقشی قائل نیستند و آشکارا مطالبی شبیه تفکر داعشی را به زبان می‌آورند و ترویج می‌کنند.

یکی از این افراد اخیراً درباره انتخابات گفته است «معنای انتخابات اینست که مردم اعلام کنند فرمانبر این نظام تشکیلات الهی هستیم و می‌خواهیم برای کمک به فرمانروای فعلی‌مان که ولی‌فقیه است، یک بازوی اجرائی خوبی انتخاب کنیم».

این، یعنی انکار یکی از دو عنصر اصلی مقوّم‌ نظام اسلامی و به عبارت روشن‌تر، اعتقاد به حاکمیت دین منهای مردم که همان سخن و عمل داعش است.

قابل تأمل‌تر اینست که همین شخص درباره چگونگی تعیین حاکم اسلامی نیز گفته است: «خدا تعیین می‌کند که چه کسی اصلح است و چه کسی حق حاکمیت دارد. این مشروعیت از سوی خدا و طبق معیارهای الهی تعیین می‌شود، حضرت حق تعالی معین می‌کند که چه کسی حق حاکمیت را دارد. اگر کسی از سوی خدا مأذون برای خدا نباشد، حاکمیت او مشروعیت پیدا نمی‌کند، چون فرمانروائی منحصراً در اختیار خداست».

در این سخن، نه‌تنها هیچ جایگاهی برای مردم در نظر گرفته نشده بلکه این ادعا حتی با وظایف خود خبرگان رهبری قانون اساسی نیز که عزل و نصب بالاترین مسئولین نظام را پیش‌بینی کرده در تضاد است. این تفکر انحرافی که با فقه اسلامی بیگانه است،طرفدارانی در خارج از مجلس خبرگان و درحوزه علمیه قم نیز داشته و دارد. این تفکر که مبتنی بر فقه داعشی است، نظام اسلامی را از پشتوانه مردمی محروم می‌کند. آنچه عرصه را در انتخابات برای حضور نمایندگان اقشار مختلف خالی کرده، همین تفکر است که برای مردم در تعیین سرنوشت خود نقشی قائل نیست. آنچه اکنون باید فارغ از جنجال‌های انتخاباتی مورد تأمل قرار گیرد تفکر بیگانه دانستن مردم است. مردم، پشتوانه نظام هستند و باید در تمام شئون مدیریتی کشور دخالت داده شوند. با روند کنونی و با اشاعه تفکر داعشی در کشور آنهم به نام فقه، ما هم به حاکمیت داعشی نزدیک خواهیم شد و این برای ایران و نظام جمهوری اسلامی یک فاجعه است و هرچه زودتر باید جلوی آن گرفته شود.

خبر هفته؛ برگزاری دور دوم مناظره؛ اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری

در پی درج استفتائی از حضرت آیت الله خامنه‌ای در برخی صفحات رسانه‌های اجتماعی، روابط عمومی دفتر مقام معظم رهبری اعلام کرد: هر متنی که حاکی از نوعی ورود در انتخابات باشد از طرف دفتر مردود و بی اعتبار است. مطلبی نیز که اخیراً درباره صالح و اصلح عنوان شده است، اعتبار ندارد.

*************

دومین مناظره نامزدهای انتخاباتی در‌حالی روز سه شنبه پخش شد که ابراهیم رئیسی قرار بود پنج دقیقه بیشتر صحبت کند این وقت اضافی واکنش های زیادی را در پی داشت.

عبدالرضا همتی، کاندیدا انتخابات ریاست جمهوری، در بدو ورود به صداوسیما برای مناظره در دور دوم گفت: به من ۲۹ بار تهمت زدند اما به رقیب من جایزه دادند. محسن مهرعلیزاده دیگر کاندیدا انتخابات ریاس جمهوری گفت گه شایعاتی شنیدم که به رقیب من ۵ دقیقه وقت اضافی دادند امیدوارم درست نباشد. این اظهارات با واکنش ابراهیم رئیسی مواجه شد. او نیز در بدو ورود به صداوسیما گفت: اگر با توهین به من، مشکلات کشور حل می شود توهین کنید. او تاکید کرد که بنای استفاده از ۵ دقیقه وقت اضافی را ندارد.

گفتنی است؛ دومین مناظره ۷ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم زیر سایه اعتراض به شورای نگهبان و شیوه برگزاری مناظره‌ها روز سه شنبه با محوریت موضوعات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار شد. در این چند روز گذشته ناظران و تحلیلگران سیاسی در نقد رفتار این ۷ کاندیدا به صحبت نشسته و تاکید کردند که مناظره اول اگر باعث ریزش آرا نشده باشد، کمکی به سبد آرای هیچ‌ یک از این ۷ کاندیدا نکرده است. به نظر می رسد انتقاد و هشدار ناظران به این ۷ نفر باعث شد که آنها مناظره دوم را با اعلام‌ برائت از جدال‌های لفظی دور قبل شروع کنند و به مردم بگویند که در این دور می‌خواهند فقط برنامه‌های‌شان را اعلام کنند؛ هرچند باز هم نتوانستند از دعواهای لفظی با یکدیگر دوری کنند.

حاشیه هفته؛ ردصلاحیت کاندیداها

از پیش از شروع کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری، زبان تهدید به رد صلاحیت نامزدها «‌تا لحظه آخر» بر روند انتخابات سایه افکنده است. هرچند شورای نگهبان با رد صلاحیت گسترده‌ نامزدها معتقد است انتخاب اصلح را انجام داده، اما همچنان موضوع رد صلاحیت نامزدها مطرح است.

چندی پیش احمد خاتمی، عضو فقهای شورای نگهبان، همتی، نامزد ریاست‌جمهوری، را تهدید به رد‌کردن صلاحیت کرد که انتقادهای بسیاری را همراه داشت.

هفته گذشته، به دنبال اظهارات عبدالناصر همتی، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، در صداوسیما که گفته بود «چرا باید به دخترخانمی که وقت گذاشته و تحصیل کرده است، پیامک بدهیم و بگوییم شما حجابت را در ماشین رعایت نکردی و به آنها استرس وارد کنیم؟»، سیداحمد خاتمی، عضو فقهای شورای نگهبان، ضمن هشدار به این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «معنی ندارد کاندیدایی بگوید چرا خانمی که در ماشین نشسته را دعوت به حجاب می‌کنید؟ ماشین فضای عمومی است و حجاب هم جزء متن دین است. امر به حجاب هم امر به دین است و این کاندیدا بعدا می‌خواهد بیاید و قسم بخورد من به اسلام عمل می‌کنم. از کاندیداهای مورد تأیید می‌خواهم مراقب حرف‌هایشان باشند و تخریب نکنند و تهمت نزنند و خلاف واقع نگویند».

پیش از این نیز هادی طحان‌ نظیف، عضو حقوق‌دان شورای نگهبان، در هفدهم اردیبهشت گفته بود: چون مبنای شورا نظارت استصوابی است، اگر در خلال مناظره‌های نامزدها مشخص شود فردی صلاحیت نداشته یا صلاحیت داشته و الان اتفاقی پیش آمده که صلاحیتش را از دست داده، شورای نگهبان تا لحظات آخر هم می‌تواند صلاحیت را مورد بررسی و تجدیدنظر قرار دهد.

خبر مهم هفته؛ عدم ارائه فرصت پاسخگویی به دولت

«کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری موظف است طبق ماده ۶۴ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری چنانچه تشخیص بدهد ضمن برنامه زنده مناظره هر یک از نامزدها نسبت به سایر نامزدها یا دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی مطالبی که دربرگیرنده عبارت توهین‌آمیز یا هتک حرمت یا بیان مطالبی که مغایر با قوانین رسمی کشور باشد، اظهار کنند به میزان لازم زمان برای پاسخگویی در نظر بگیرد.» این جمله‌ بخشی از اطلاعیه کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری است که مجری مناظره‌ها در هر دو مناظره‌ای که تاکنون برگزار شده، آن را قرائت و بر آن تاکید کرده است. رویکردی که سبب شده کمیته تبلیغات انتخابات صدا و سیما، در پی نامه نماینده سیدابراهیم رییسی به این کمیته، ۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی برای سیدابراهیم ‌رییسی منظور کند. زمانی که اگر چه رییسی گفته که بنای استفاده از آن را ندارد اما به هر روی در اختیار او به عنوان یکی از حاضران مناظره‌ها قرار گرفت اما از دولت و اعضای آن که در مناظره‌ها حضور نداشته و نماینده‌ای هم ندارند، دریغ شد.

اتفاق عجیب هفته؛ ارجاع پرونده علیه رئیس جمهور به قوه قضاییه

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در خصوص موارد اعلامی نقض اصول(۷۷) و(۱۲۵) قانون اساسی در موضوع سند ۲۰۳۰ (در اجرای ماده(۲۳۴) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی) در دستور کار جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و نمایندگان با ۱۸۲ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از ۲۳۹ نماینده حاضر با ارجاع این پرونده به قوه قضایئه موافقت کردند.

این شکایت در شرایطی به قوه قضاییه ارجاع شد که در مرحله نخست نمایندگان هم معترفند که پس از تذکر رهبری اجرای سند ۲۰۳۰ در ایران که درباره چند و چون آن‌هم اختلاف‌نظرهای بسیاری در ایران وجود دارد، متوقف شده و این یعنی در شرایطی پرونده از سوی مجلس به قوه قضاییه ارجاع شده که اساسا امروز دیگر سند ۲۰۳۰ اجرا نمی‌شود.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در این باره گفت: اول باید مجلس با دولت در این زمینه صحبت میکرد، دولت هیچ موضعی در مورد۲۰۳۰ ندارد نه مصوبه ای دارد و نه اقدامی کرده است. ما خودمان هم از این موضوع تعجب کردیم. این مجلس موضوعات مختلف پیدا کرده که یکی پس از دیگری پرونده قضایی درست می کند این شکایت هیچ مبنایی ندارد، دولت یازدهم و دوازدهم آنچه براساس صحبت رهبری بوده، همه دقت ها را انجام داده تا اهداف مورد نظر انجام شود.

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا