;
آخرین اخبار

انجام ۳۲۲ کار پژوهشی در دو سال گذشته توسط پژوهشگاه قوه قضائیه


به گزارش سایت نظام وظیفه، حجت‌اله علم‌الهدی در آئین تکریم و معارفه رئیس پژوهشگاه که روز دوشنبه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین نورالله قدرتی معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه و معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی قوه قضائیه برگزار شد، اظهار کرد: از ریاست سابق قوه قضائیه بابت اعتمادی که به بنده کردند تشکر می‌کنم و امیدوارم توانسته باشیم پاسخ اعتماد ایشان را بدهیم.

وی افزود: از ریاست فعلی قوه قضائیه نیز تشکر می‌کنم که درخواست بنده را اجابت کردند و این جابجایی را انجام دادند و بار سنگین مسئولیت را از دوش بنده برداشتند.

رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضائیه در ادامه به بیان بخشی از اقدامات صورت گرفته طی دو سال گذشته پرداخت و گفت: در دو سال گذشته تمام تلاش خود را برای تأمین زیرساخت‌های لازم و فراهم کردن استقلال نهادی و سازمانی پژوهشگاه قوه قضائیه انجام دادیم. البته پایه‌گذاری این مساله در دوره مدیریت قبلی گذاشته شده بود و در این دو سال به جد پیگیری شد.

وی با اشاره با تشکیل هیأت امنای پژوهشگاه قوه قضائیه و تأمین استقلال مالی طی دو سال گذشته اظهار کرد: زمانی که به پژوهشگاه آمدیم کاسه چه کنم دست گرفته بودیم اما با تأمین استقلال مالی و ۵ برابری شدن بودجه پژوهشگاه، امروز با خیال راحت کار را تحویل دکتر هادی می‌دهیم.

علم‌الهدی افزود: همچنین موفق شدیم مجوز وزارت علومی پژوهشگاه را که پیش از این مجوز اصولی بود به مجوز قطعی تبدیل کنیم و اساسنامه پژوهشگاه نیز به تصویب شورای گسترش رسید.

وی اخذ مجوز هیأت اجرایی جذب برای پژوهشگاه قوه قضائیه را از دیگر اقدامات انجام شده در دو سال گذشته خواند و گفت: یکی از مهمترین کارهایی که در این دو سال انجام شد، جذب نیروهای متخصص و مختص قوه قضائیه بود.

فعالیت ۹۰ پژوهشگر و عضو هیأت علمی در پژوهشگاه قوه قضائیه

علم‌الهدی با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن تربیت نیروی متخصص برای قوه قضائیه اظهار کرد: امروز حدود ۹۰ پژوهشگر و عضو هیأت علمی در پژوهشگاه قوه قضائیه فعالیت دارند که از این تعداد ۲۰ نفر اعضای هیأت علمی و ۷۰ نفر نیز پژوهشگر هستند.

رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضائیه ادامه داد: در دو سال گذشته، ۳۲۲ کار پژوهشی به انتها رسید که از این تعداد بیش از ۲۵۰ اثر به چاپ رسیده و یکصد اثر نیز در دست چاپ است. ضمن اینکه ۲۷۸ کار پژوهشی نیز هم اکنون در دست اجراست.

علم‌الهدی توضیح داد: خوشبختانه در مرکز مطبوعات و انتشارات پژوهشگاه قوه قضائیه سازماندهی خوبی صورت گرفته و علاوه بر آثار مربوط به پژوهشگاه، ۹۸ اثر علمی مربوط به بخش‌های مختلف دستگاه قضائی نیز در مدت دو سال گذشته چاپ شد.

وی با بیان اینکه بیشتر کارهای علمی صورت گرفته در پژوهشگاه قوه قضائیه بر اساس نیاز و ارجاع بخش‌های مختلف دستگاه قضائی بوده است گفت: از اواخر سال گذشته پرونده‌های وحدت رویه مطرح در دیوان عالی کشور برای اخذ نظر کارشناسی به پژوهشگاه ارسال می‌شود و بنای چنین کاری را با دیوان عدالت اداری نیز گذاشته‌ایم.

رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضائیه تدوین سند جامع اصول راهبردی سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران و انتشار ۱۹ شماره مجلات مختلف پژوهشگاه را از دیگر اقدامات صورت گرفته در دو سال گذشته خوان و افزود: در ابتدای کار در پژوهشگاه، ۴ مجله تخصصی داشتیم که طی این دو سال، مجوز ۶ نشریه و مجله دیگر نیز در حوزه‌های مختلف مانند حقوق عامه، سیاست جنایی و … اخذ شد.

علم‌الهدی همچنین با اشاره به مدل توزیع کارهای پژوهشی گفت: تمام کارهای پژوهشی به صورت فیزیکی برای ۱۳۰ نقطه و به صورت دیجیتال برای یک هزار و ۵۰۰ نقطه در سراسر کشور ارسال می‌شود که بازخوردهای خوبی از این اقدام گرفته‌ایم.

وی تدوین آئین‌نامه، شیوه‌نامه و فرآیندها، برگزاری ۱۷۶ نشست علمی، ۱۴۷ جلسات خبرگی و ۵۴ نشست نقد رأی در سراسر کشور را از دیگر اقدامات انجام شده در این مدت خواند و بیان کرد: همچنین در سال ۹۸ اولین مراسم نکوداشت هفته پژوهش و دستاوردهای پژوهشی دستگاه قضائی برگزار شد و سال گذشته نیز علاوه بر انتشار سالنامه پژوهشی قوه قضائیه برای نخستین بار، موفق به برگزاری جشنواره ملی شهید بهشتی در بخش‌های مختلف پژوهشی شدیم.

راه‌اندازی سامانه ملی آرای قضائی با ۱۷ هزار رأی در دو سال گذشته

رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضائیه راه‌اندازی سامانه مدیریت پژوهش و نوآوری با زیرسامانه‌هایی همچون سامانه نظام مسائل پژوهشی قوه قضائیه، سامانه تجربه‌نگاری قضات، نمایه‌سازی کارهای پژوهشی و راه‌اندازی سامانه ملی آرای قضائی با ۱۷ هزار رأی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در دو سال گذشته خواند و گفت: راه‌اندازی سامانه ایده از دیگر کارهای صورت گرفته در این دو سال بود که جمعاً دو هزار و ۸۷۲ ایده واصل شد.

علم‌الهدی ادامه داد: در دریافت ایده‌ها سعی کردیم یک واسط صرف نباشیم بلکه تک تک ایده‌ها مورد بررسی در پژوهشکده‌های مربوطه قرار گرفت و هر ایده‌ای تأیید می‌شد برای بخش مربوطه در دستگاه قضائی ارسال می‌کردیم.

وی انتشار هشت فراخوان ایده، راه‌اندازی پرتال جامع کتابخانه قوه قضائیه با قابلیت اتصال تمام استان‌ها و بخش‌های ستادی به این کتابخانه، راه‌اندازی مرکز اسناد علمی با گردآوری دو هزار و ۵۰۰ سند حقوقی تاریخی و امضای ۶۲ تفاهم‌نامه با مراکز علمی، اجرایی و قضائی را نیز از دیگر دستاوردهای دو سال گذشته عنوان کرد و افزود: از دیگر اقدامات این دوره، تشکیل گروه مطالعات قضای اسلامی و گروه قوانین و مقررات بود و همچنین نسبت به راه‌اندازی مرکز آموزش و نوآوری حقوقی پژوهشگاه قوه قضائیه اقدام کردیم که این مرکز در حوزه آموزش ۴۷ دوره آموزشی با شرکت نزدیک به یک هزار و ۸۰۰ نفر برگزار کرده است.

علم‌الهدی، حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد، دکتری و رساله‌های حوزوی، جذب ، فراخوان برگزاری دوره‌های پست‌دکتری و اجرای طرح شهید احمدی روشن بنیاد علمی نخبگان را از جمله بسترسازی‌های دو سال گذشته برای استفاده از ظرفیت‌های علمی بیرونی عنوان کرد.


منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + بیست =

دکمه بازگشت به بالا