;
آخرین اخبار

بازرسان سازمان ملل وارد نیروگاه هسته‌ای اوکراین می‌شوند

[ad_1]

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز سفر این گروه کارشناسی به علت گلوله‌باران نزدیک نیروگاه ژاپوریژیا با چند ساعت تاخیر انجام شد.

روسیه و اوکراین قبلا یکدیگر را به تلاش برای خرابکاری در ماموریت «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» (IAEA) برای بازرسی این نیروگاه در جنوب مرکزی اوکراین متهم کرده بودند. نیروگاه ژاپوریژیا در تصرف نیروهای روسیه است، اما کارکنان اوکراینی آن را اداره می‌کنند.

شرایط در این نیروگاه که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا است، در هفته‌ها است که دچار آشفتگی شده است و مسکو و کی‌یف مرتبا مسئولیت گلوله‌باران در مجاورت آن را نگرانی درباره بروز یک فاجعه هسته‌ای مشابه چرنوبیل را برانگیخته است، به گردن هم می‌اندازند.

گروه کارشناسان IAEA با یک کاروان بزرگ در حضور شمار زیاد سربازان روسیه در مجاورتشان وارد نیروگاه شدند. یک منبع آگاه اوکراینی گفت که مدت ماموریت ممکن است کوتاه‌تر از حدی باشد که تصور می‌شد.

اتهام‌های متقابل درباره گلوله‌باران اطراف نیروگاه

«انرگواتم»، شرکت دولتی هسته‌ای اوکراین اعلام کرد گلوله‌باران روسیه کارکنان را مجبور کرده است یکی از تنها دو راکتور فعال در محل را خاموش کنند، در مقابل مسکو گفت مانع تلاش اوکراین برای تصرف نیروگاه شده است.

مقامات روسی می‌گویند دست کم سه نفر در گلوله‌باران یک ساختمان مسکونی در انرهودار، شهر مجاور بوسیله روسیه کشته و پنج نفر زخمی شده‌اند. به گفته این مقامات این گلوله‌باران سه مهدکودک و خانه فرهنگ این شهر را نیز تخریب کرد و باعث قطع برق در آن در صبح امروز شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت مسکو هر کاری را انجام می‌دهد تا فعالیت ایمن این نیروگاه را تضمین کند و بازرسان IAEA بتوانند وظایفشان را کامل کنند.

رافائل گروسی، رئیس IAEA صبح روز پنجشنبه به خبرنگاران در شهر ژاپوریژیا در فاصله ۵۵ کیلومتری نیروگاه گفت از «افزایش فعالیت نظامی در این منطقه آگاه است» اما  برنامه برای دیدار از کارخانه و کارکنان آن را ادامه می‌دهد.

بازرسان IAEA که جلیقه ضدگلوله به تن دارد و با لند کروزهای سفید ضد گلوله دارای نشان UN در دوطرفشان حرکت می‌کردند، پس از گزارش‌ها درباره گلوله‌باران در صبح روز پنجشنبه در نخستین ایست بازرسی در بیرون شهر متوقف شدند.

روسیه نیروهای اوکراینی را به تلاش برای تصرف نیروگاه و نیز گلوله‌باران محل دیدار نمایندگان IAEA و خود نیروگاه هسته‌ای در صبح روز پنجشنبه متهم می‌کند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد تا ۶۰ نیروی اوکراینی با قایق از رودخانه دنیپر که قلمرو تحت تصرف طرفین را به دو بخش تقسیم می‌کند، عبور کردند تا با اقدامات تحریک‌آمیز دیدار IAEA را مختل کنند. به گفته این وزارت اقداماتی برای نابودی این سربازان انجام شد و یک مقام محلی منصوب‌شده بوسیله روسیه از کشته شدن ۴۰ سرباز از این ۶۰ سرباز اوکراینی خبر داد.

مقامات اوکراینی در مقابل با استقبال از دیدار IAEA و ابراز امیدواری درباره غیرنظامی شدن نیروگاه هسته‌ای روسیه را به استفاده از آن به عنوان سپر برای هدف قرار دادن شهرهای اوکراین متهم می‌کنند، چرا که می‌دانند برای پاسخ به آتش برای نیروهای اوکراینی مشکل خواهد بود. این مقامات همچنین نیروهای روسی را به گلوله‌باران نیروگاه متهم می‌کنند، اتهامی که مقامات روسی آن را انکار می‌کنند.

منبع:ایسنا.

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا