;
آخرین اخبار

بایدن پوتین را دیکتاتور خطاب کرد | وقتی تاریخ این جنگ را بنویسند … | ما نقشه پوتین را می‌دانستیم | پوتین باید هزینه بدهد

[ad_1]

به گزارش  همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از شبکه خبری اسکای نوشت:بایدن در این سخنرانی گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، تلاش کرد تا بنیان‌های جهان آزاد را متزلزل کند و فکر کرد که می‌تواند آن را به سوی روش‌های تهدیدآمیز و رعب‌آور خود منحرف کند اما مرتکب اشتباه محاسباتی فاحشی شد. او با دیواری از قدرت مواجه شد که هرگز پیش‌بینی‌اش را نمی‌کرد. او با مردم اوکراین مواجه شد.»

سفیر اوکراین در آمریکا نیز در این مراسم سخنرانی حضور داشت.

بایدن افزود:‌ «جنگ ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری روسیه) بدون دلیل موجه صورت گرفته و از پیش طراحی شده بود. او تلاش‌ها برای دیپلماسی را رد کرد. او فکر کرد غرب و ناتو واکنش نشان نمی‌دهند و خیال کرد می‌تواند میان آمریکا و اروپا تفرقه ایجاد کند، اما اشتباه می‌کرد. ما آماده هستیم.»

بایدن همچنین گفت: «ما چندین ماه صرف ایجاد ائتلافی با حضور دیگر کشورهای دوستدار آزادی کردیم تا با پوتین مقابله کنیم؛ از اروپا گرفته تا آمریکای شمالی و جنوبی، آسیا و آفریقا. ساعت‌های بی‌شماری را صرف متحدکردن هم‌پیمانان اروپایی‌مان کردم. ما از قبل آن چه درباره نقشه پوتین – و خصوصا این که چطور قرار بود حمله‌اش به اوکراین را به دروغ توجیه کند – می‌دانستیم، با جهان به اشتراک گذاشتیم. ما دروغ روسیه را با حقیقت پاسخ دادیم و اکنون که او دست به کار شده، دنیای آزاد او (پوتین) را مسئول می‌داند.»

جو بایدن در ادامه گفت که آمریکا در حال ضربه‌زدن به روسیه و حمایت از مردم اوکراین بوده و افزود: امروز پوتین در جهان منزوی‌تر از همیشه است.»

او با اشاره به تحریم‌های جدید علیه مسکو گفت: «دسترسی بانک‌های بزرگ روسیه به سامانه مالی بین‌المللی مسدود می‌کنیم. نمی‌گذاریم بانک مرکزی روسیه از روبل (واحد پول روسیه) محافظت کند و «بودجه جنگ» ۶۳۰ میلیون دلاری پوتین را بی‌ارزش می‌کنیم.

بایدن همچنین گفت که آمریکا با قطع دستری روسیه به تکنولوژی روز، تا سالیان سال ارتش این کشور را تضعیف کرده و  قدرت اقتصادی روسیه را از پا درمی‌آورد.

او گفت: امشب من به الیگارش‌های روسیه و رهبران فاسدی که میلیاردها دلار از این حکومت خشن کنده‌اند، می‌گویم که دیگر بس است.

بایدن گفت که به سراغ «اموال نامشروع» اولیگارش‌های روسی رفته و آپارتمان‌های لوکس و جت‌های شخصی آنان را ضبط می‌کند.

این رئیس‌جمهوری آمریکا از این هم فراتر رفته و گفت که حریم هوایی کشورش را به روی تمامی پروازهای روسی می‌بندد؛ اقدامی که به گفته بایدن، روسیه را «منزوی‌تر» کرده و «فشار مضاعفی» بر اقتصاد آن اعمال خواهد کرد.

بایدن گفت: روبل ۳۰ درصد ضعیف‌تر شده، بازار سهام روسیه ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و معاملات همچنان در تعلیق هستند. اقتصاد روسیه تعادل خود را از دست داده و تنها مقصر آن، پوتین است.

بایدن همچنین در این سخنرانی به اعزام نیروها و تجهیزات آمریکایی به اروپا اشاره کرده و گفت: نیروهای زمینی، گردان‌های هوایی و استقرار کشتی‌های آمرکایی را برای حفاظت از کشورهای ناتو از جمله لهستان، رومانی، لتونی، لیتوانی و استونی بسیج کرده‌ایم.

وی افزود: همان طور که پیش از این صراحتا بیان کرده‌ام، آمریکا و متحدانش با تمام تمان جمعی خود از وجب به وجب خاک کشورهای ناتو حفاظت خواهند کرد. ما تیزبین و آگاه باقی می‌مانیم. اوکراینی‌ها دارند با شجاعت تمام می‌جنگند اما روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده برایشان سخت خواهد بود. پوتین خشونت و هرج و مرج به راه انداخته و ممکن است در میدان نبرد به موفقیت‌هایی دست یابد اما در درازمدت بهای گزافی خواهد پرداخت.

رئیس جمهوری ۷۹ساله آمریکا همچنین از آزادسازی ۳۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت کشورش خبر داد. این بخشی از ائتلاف میان ۳۰ کشور جهان است تا ۶۰ میلیون بشکه از ذخایر نفتی خود را آزاد کنند.

بایدن گفت: اگر لازم باشد، آماده هستیم تا در اتحاد با متحدان خود، بیش از این هم انجام دهیم. این اقدامات به کاهش قیمت بنزین در آمریکا کمک می‌کند.

او خطاب به نمایندگان مردم کشورش گفت: می‌دانم که اخبار وقایع جاری می‌تواند نگران‌کننده به نظر برسد اما می‌خواهم بدانید که ما مشکلی نخواهیم داشت.

او گفت: وقتی تاریخ این جنگ را بنویسند، (خواهیم دید که) جنگ پوتین علیه اوکراین، روسیه را ضعیف‌تر و بقیه جهان را قوی‌تر کرده است.

بایدن به طور غیرمستقیم پوتین را دیکتاتور خطاب کرد 

خبرگزاری فارس هم نوشت: جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در اولین سخنرانی «وضعیت کشور» آمریکا یا همان نطق سالانه در کنگره آمریکا با لحنی تند از عملیات نظامی ویژه روسیه انتقاد کرد و گفت که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با صدور دستور عملیات نظامی به اوکراین، «به شدت اشتباه محاسباتی کرد و تلاش دارد تا «پایه‌های جهان آزاد را متزلزل کند».

?بایدن به طور غیرمستقیم پوتین را دیکتاتور خطاب کرد و گفت: «در سراسر تاریخ ما این درس را آموخته‌ایم که وقتی دیکتاتورها برای تهاجم‌های خود هزینه نپردازند، هرج و مرج بیشتری را موجب می‌شوند».

?وی ادامه داد: «جنگ پوتین با قصد قبلی و بی‌دلیل بوده است زیرا رئیس‌جمهور روسیه تلاش‌های دیپلماتیک را رد کرد و فکر کرد که غرب و ناتو پاسخ نمی‌دهند».

?بایدن: پوتین خشونت و هرج و مرج به راه انداخته است اما در عین حال که دستاوردهایی را در میدان نبرد به دست می‌آورد، در طولانی‌مدت هزینه‌ بالایی را پرداخت خواهد کرد.

?رئیس‌جمهور آمریکا: «[پوتین] فکر می‌کرد می‌تواند وارد اوکراین شود و جهان نیز خود را از این موضوع کنار بکشد اما در عوض با دیواری از قدرتی که تصورش را نمی‌کرد، روبرو شد».

?بایدن در خصوص مشارکت در حمایت از کشورهای عضو ناتو گفت: «ما نیروهای زمینی، اسکادران‌های هوایی و استقرار کشتی‌ها را برای محافظت از کشورهای ناتو از جمله لهستان، رومانی، لتونی، لیتوانی و استونی و….بسیج کرده‌ایم و همانطور که شفاف گفتم، ایالات متحده و همپیمانان ما با تمامی نیروی قدرت جمعی ما، از هر وجب از قلمرو که قلمرو ناتو است دفاع خواهد کرد».

?بایدن: «مردم اوکراین، مقاومت مقتدرانه‌ای در مقابل نیروهای روسیه از خود نشان دادند و همه مردم به سرباز تبدیل شدند».

?جو بایدن: «امروز با عزمی تسلیم ناپذیر با یکدیگر ملاقات می‌کنیم و همیشه آزادی بر استبداد پیروز است.

?وی سپس با تهدید پوتین گفت: «جهان آزاد، کشورهای اروپایی و حتی کشورهایی چون سوئیس تحریم روسیه را شروع کرده‌اند. ما و متحدانمان تحریم‌های شدیدی را علیه روسیه اعمال می‌کنیم و دسترسی این کشور به فناوری های مدرن را مسدود می‌کنیم».

?جو بایدن: من ممنوعیت پرواز هواپیماهای روسی بر فراز حریم هوایی آمریکا را اعلام می‌کنم پس بیایید به کاری که متحدانمان انجام داده‌اند بپیوندیم.‌

منبع:ایسنا.

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − دو =

دکمه بازگشت به بالا