;
انتظامی

برخی از معتادان را به دلیل کمبود جا در زندان نگهداری می‌کنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور صبح امروز در افتتاحیه فاز دو مرکز ترک اعتیاد مهر سروش گفت: امروز یکی از بزرگترین آسیب‌هایی که ما در جهان با آن مواجه هستیم مساله اعتیاد است و متأسفانه عده‌ای که به دنبال سود و منافع مادی خودشان هستند جوانان را برای میل به اهداف شیطانی خودشان به آتشی می‌سوزانند که یک زندگی توأم با مرگ تدریجی را داشته باشد.

وی افزود: کشورها، ملت‌ها و خانواده در این آسیب جدی و بلای خانمان سوز دچار مشکلات زیادی هستند، اعتیاد اثرات مخربی در زندگی دارد و کانون خانواده‌ها را از هم می پاشد. اینکه می‌گوئیم اعتیاد بدتر از آتش است به این دلیل است که آتش یک بار چیزی را می‌سوزاند اما اعتیاد سال‌ها گریبان گیر افراد است.

منتظری بیان کرد: من نمیدانم چقدر آمار معتادان منطبق با واقعیت است چراکه واقعاً امکانش نیست تا آمار دقیقی داشته باشیم اما آنچه که همه می‌دانیم این است که آمار معتادان و گرفتاران به اعتیاد زیاد است.

دادستان کل کشور بیان کرد: معتادان چهره شهر را زشت می‌کنند و مسئولان را دچار غم و اندوه می‌کنند، مسئولان تلاش می‌کنند تا افراد را از دام اعتیاد رها کنند اما نتیجه مطلوبی ندارد.

وی ادامه داد: اراده و عزم جزم و تصمیم جدی برای افرادی که در امر مبارزه با مواد مخدر مشغول هستند لازم است، آنجایی که می‌بینیم یک چرخی می‌لنگد همان جایی است که وظیفه شناسی به درستی انجام نمی‌شود.

منتظری تصریح کرد: چرا ما باید شاهد باشیم که یک دستگاه در زمینه مبارزه با مواد مخدر به مسئولیت خودش عمل نمی‌کند؟ مدتها بود رئیس جمهور در جلسات مبارزه با مواد مخدر شرکت نمی‌کرد اما در این دولت شاهد بودیم که رئیس جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور در این جلسات شرکت کرد.

دادستان خاطرنشان کرد: اگر ما امروز شاهد این حجم از نابسامانی در جامعه هستیم معلول عدم اهتمام لازم در دستگاه‌های مختلف بودیم.

وی با اشاره با تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: در این حادثه چقدر مسئولان وزارت راه و خودروسازان را مورد خطاب قرار دادیم و به آنها اعتراض کردیم که البته تمام اعتراضات هم درست بود، اما چرا در موضوع اعتیاد این اهتمام وجود ندارد؟ یک جوانی که از اعتیاد در گوشه خیابان افتاده است را باید نجات دهیم.

منتظری با اشاره با اینکه بیش از ۸۰ درصد از افرادی که ترک می‌کنند مجدد به اعتیاد روی می‌آورند، تصریح کرد: در ابتدا باید اراده افراد را قوی کنیم و بعد باید زمینه درمان آنها را فراهم کنیم.

دادستان کل کشور گفت: بعد از اراده و درمان باید برنامه‌های خوبی برای افرادی که ترک کرده اند داشته باشیم، یکی از مؤلفه‌های بسیار مؤثر وجود افراد خیّر است؛ خیران می‌توانند انسان‌های گرفتاری را از منجلاب اعتیاد نجات دهند و به زندگی عادی برگردانند.

وی بیان کرد: اگر برنامه ریزی ها درست انجام شده بود امروزه شاهد فقدان مراکز نگهداری معتادان نبودیم؛ ما به خاطر فقدان مراکز نگهداری مجبوریم یا تعدادی از معتادان را رها کنیم و یا برخی از آنها را در زندان‌ها نگهداری کنیم که البته این کار اشتباه است و زندان جای معتادان نیست.

منتظری ادامه داد: از افرادی که در خارج از مراکز می‌توانند به این قشر (معتادانی که ترک کرده اند) کمک کنند و در کارخانه‌ها آنها را به کار بگیرند خواهش می‌کنم پای کار بیایند و اگر امکانش هست از این افراد در مراکز و کارگاه‌ها استفاده کنند.

دادستان کل کشور گفت: در زمینه ساخت و ساز و حرفه آموزی و ایجاد شغل به خیران نیازمندیم تا این افرادی را که گرفتار شدند را حمایت کنند تا بعد از ترک اعتیاد مجدد به دام اعتیاد نیفتند.

[ad_2]

منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا