برگزاری جلسه پنج‌جانبه ذی نفعان پرونده زنجانی

وکیل متهم ردیف اول پرونده نفتی از برگزاری جلسه پنج‌جانبه ذی‌نفعان پرونده زنجانی برای بررسی ال سی (L.C) خارجی خبر داد.

برگزاری جلسه پنج‌جانبه ذی نفعان پرونده زنجانیرسول کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود:‌ بیش از ۲۰ روز قبل جلسه‌ای پنج‌جانبه با حضور ذینفعان پرونده زنجانی برای بررسی یک فقره ال‌سی برگزار شد.

وی ادامه داد: ۱۳ دی‌ماه امسال جلسه‌ای در دادسرای کنار اوین تشکیل شد که در این جلسه نماینده شرکت نفت،‌نماینده دادستانی، نماینده بانک ملی،‌نماینده بانک مرکزی و من و موکلم به عنوان ذی‌نفعان پرونده حضور داشتیم.

وکیل زنجانی گفت: این جلسه از آن جهت تشکیل شد که یک بانک خارجی، یک ال‌سی به مبلغ ۲ میلیارد یورو صادر کرده تا بدهی زنجانی را بپردازد‏ البته آن بانک در قبال این ال‌سی شروطی هم داشت که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

کوهپایه‌زاده تصریح کرد: در آن جلسه بانک مرکزی ایراداتی نسبت به شروط ضمن این ال‌سی مطرح کرد که قرار شد این ایرادات به قوه قضاییه ارجاع شود و قوه قضاییه آن ایرادات را به بانک ملی ارجاع دهد و در نهایت بانک ملی ایرادات را به صادرکننده ال‌سی بدهد تا ال‌سی بر همان نحوه مورد نظر تغییر یافته و مقدمات پرداخت بدهی آقای زنجانی انجام شود.

وی گفت: در آن جلسه قید اسرع وقت مطرح شده اما متأسفانه حدود ۲۰ روز از این جلسه می‌گذرد اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

وکیل متهم ردیف اول پرونده نفتی با اشاره به اعلام خبر ابلاغ حکم زنجانی به وی تصریح کرد: ۲۷ دی‌ماه بنده به همراه رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به زندان اوین رفتیم و این جلسه در آنجا برگزار شد.

کوهپایه زاده گفت: در همان زمانی که با رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اوین رفتیم فقط دو صفحه انتهایی حکم که مربوط به بخش مجازات است به موکلم داده شد.

وی ادامه داد: موکلم از این بابت که فقط دو صفحه حکم به وی ابلاغ شده گلایه کرد که چرا حکم صدها صفحه ای را به من نمی دهید؟ 

وکیل زنجانی افزود:‌ در آن جلسه مقرر شد بنده برای آنکه بتوانم از موکلم دفاع کنم درخواست اعاده دادرسی بدهم و به دادگاه انقلاب مراجعه و از حکم رونویسی کنم.

 دادگاه های رسیدگی به پرونده نفتی در ۲۵ جلسه علنی و ۱ جلسه غیر علنی با حضور بابک زنجانی متهم ردیف اول، مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده سال گذشته به ریاست قاضی صلواتی و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد.

بابک زنجانی با حکم دادگاه انقلاب، مفسد فی الارض شناخته و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ رد مال محکوم شد که با ارسال لایحه اعتراضی وکیل مدافع بابک زنجانی به حکم دادگاه ،پرونده این متهم برای فرجام خواهی به دیوان عالی کشور ارسال شد.

چند ماه پیش وکیل متهم ردیف اول پرونده نفتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما از اعلام آمادگی شرکای خارجی موکلش برای تودیع وثیقه و فک قرار بازداشت زنجانی خبر داده بود.

اوایل آذرماه امسال حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور تایید شد و البته این حکم برای مهدی شمس و حمید فلاح هروی دو متهم دیگر این پرونده نقض و به شعبه هم عرض ارجاع شد.

۲۶ دی ماه امسال بنابر اعلام اداره کل امور بین‌الملل قوه‌قضائیه، علیرضا زیبا حالت منفرد که یکی از متهمان اصلی پرونده فساد بزرگ نفتی است به کشور مسترد شد و در حال حاضر در اختیار مراجع قضایی قرار دارد.

گفته می شود‎ این فرد جعبه سیاه پرونده تخلفات گسترده نفتی است.

رسول کوهپایه زاده وکیل متهم ردیف اول پرونده نفتی در واکنش به دستگیری این متهم گفت: تصمیم قطعی درباره زنجانی باید منوط به بازجویی کامل از علیرضا زیبا حالت است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا