برگزاری مسابقات مهارت استان ایلام در ۵ و ۶ مردادماه

«حبیب‌الله رضاپسند» با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا، منطقه ایلام، در مورد وضعیت آموزش و عملکرد این مرکز، اظهار کرد: در سال ۱۹۴۶ نیاز شدیدی به تعیین سطح مهارت کارگران در کشور اسپانیا احساس شد و با پیگیری فراوان پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۵۰ اولین المپیاد بین دو کشور اسپانیا و پرتغال با ۲۴ شرکت‌کننده در ۱۲ رشته برگزار شد.

 وی افزود: این مسابقات به‌ سرعت مورد استقبال کشورهای صنعتی آن زمان قرار گرفت و در سی‌امین المپیاد اسپانیا میزبان ۶ کشور صنعتی روبه توسعه شد.


رضاپسند با بیان اینکه در سال۱۹۵۴ سازمان بین‌المللی آموزش‌های حرفه‌ای IVTO   با هدف ترغیب جوانان به کسب مشاغل حرفه‌ای تشکیل شد و از آن‌ پس هر دو سال یک ‌بار این مسابقات در کشورهای مختلف برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: رشد صعودی کشورهای شرکت‌کننده به‌ گونه‌ای بود که در سی و هشتمین دوره مسابقات جهانی مهارت فنلاند در می ۲۰۰۵ کشورهای جهان با حدود ۶۵۰ شرکت‌کننده در ۴۰ رشته اصلی و ۶ رشته نمایشی باهم به رقابت پرداختند و کشور ژاپن و کانادا، جهت برگزاری سی و نهمین و چهلمین مسابقات مهارت به ترتیب در نوامبر ۲۰۰۷ و سپتامبر ۲۰۰۹ خود را آماده کردند.


مسئول المپیاد مهارت فنی و حرفه‌ای استان ایلام عنوان کرد: با توجه به تأثیر مسابقات مهارت در ارتقاء سطح مهارت‌های فنی کارگران و صنعتگران جوان کشورهای عضو سازمان IVTO  و ارائه گزارش در خصوص مسابقات فوق در سال ۱۳۴۹ به بالاترین مقام کشور، دستور تشکیل کمیته ملی مسابقات مهارت فنی صادر شد.


وی ادامه داد: بعد از آن وزارت کار و امور اجتماعی معطوف به این شد که نخستین دوره مسابقات مهارت فنی را بین کارگران ماهر و متخصص جوان کشور در سال ۱۳۵۰ برگزار کند و به این  جهت اساسنامه کمیته ملی مسابقات مهارت فنی تهیه و در خرداد سال ۱۳۵۰ به تصویب رسید و پس از تصویب اساس‌نامه مسابقات مهارت فنی به‌صورت سالانه تا سال ۱۳۵۷ بین علاقه‌مندان مسابقات برگزار شد.


رضاپسند تصریح کرد: مسابقات ملی هرساله در استان برگزار می‌شود و برگزیدگان دو دوره متوالی پس از گذراندن کسب آمادگی لازم و شرکت در اردوهای آموزشی به مسابقات جهانی اعزام می‌شوند و استان ایلام هم در طول شرکت در این مسابقات افتخارات متعددی کسب کرده و از آن جمله می‌توان به کسب نخستین مدال برنز جهانی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اشاره کرد که در ژاپن و در رشته طراحی وب توسط «حمیدرضا افسرده» یک جوان ایلامی کسب شد.


وی گفت: دیپلم افتخار رشته رباتیک جهانی، طلای رشته کاشی‌کاری در دو دوره، جوشکاری یک دوره، صافکاری دو دوره، نقاشی و یک دوره، مکانیک خودرو یک دوره، گرافیک دو دوره، طراحی فضای سبز یک دوره اشاره کرد.


مسئول المپیاد مهارت فنی و حرفه‌ای استان ایلام خاطرنشان کرد: مسئول المپیاد و مهارت فنی و حرفه‌ای استان ایلام خاطرنشان کرد: هجدهمین دوره مسابقات شهرستانی مهارت با شرکت بیش از ۴۰۰ نفر کار آموزان برگزار شد که از این تعداد شرکت کنند ۷۵ نفر در ۱۸ رشته مهارتی به مرحله استانی که در ۵ و ۶ مردادماه سال جاری در مرکز استان به رقابت می‌پردازند راه ‌یافته‌اند و برگزیدگان این مسابقات پس طی از اردوهای آمادگی به مسابقات کشوری که در نیمه دوم تیرماه امسال برگزار می‌شود راه پیدا می‌کنند.


وی تصریح کرد: اهداف IVTO  از برگزاری مسابقات بین‌المللی جوانان، تبادل تجربیات و نظرات نظام‌های آموزش فنی و حرفه‌ای از طریق سمینار، اجلاس و مسابقات به‌منظور ارتقاء مهارت جوانان و نیروی کار، اشاعه اطلاعات در زمینهٔ استانداردهای ملی مهارت، تشویق جوانان برای آموزش‌های متناسب با شغل، ایجاد تسهیلات در ارتباطات و دیدارها میان مسئولان و کارشناسان سازمان‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در دنیا، ترغیب در امر تبادل اطلاعات و تجارب میان جوانان متخصص در دنیا است.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا