به گزارش خبرنگار مهر، عیسی کلانتری بعدازظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران اردبیل تصریح کرد: در وضعیت فعلی میزان آب تجدیدپذیر در کشور ۸۸ میلیارد متر مکعب است در حالی که میزان مصرف به ۹۷ میلیارد متر مکعب رسیده است.

وی افزود: مشکل آب دیوانه کننده بوده و می تواند موجب تخریب و یا نابودی تمدنها شود. بر همین اساس مسئله آب باید فراتر از یک وزارتخانه مورد بررسی قرار گرفته و مصرف و پیامدهای آن مورد قبول واقع شود.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران می بایست برای آب برنامه مدونی داشته باشد و بین بیکاری یک میلیون کشاورز و یا از بین رفتن کشور انتخاب کند.


کلانتری در ادامه اظهارات خود در خصوص برنامه سازمان برای احیای دریاچه اورمیه گفت: احیای دریاچه بستگی به میزان بودجه اختصاصی دارد و برای احیا ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه برآورد شده است.


وی با اذعان به اینکه برنامه احیا ۱۰ ساله است، اضافه کرد: با توجه به وضعیت اختصاص اعتبار به نظر می رسد این زمان افزایش پیدا کند.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست همچنین در خصوص مشکل ریزگردها در کشور نیز گفت: بخش عمده ریزگردها مربوط به زمین های شخم زده بدون کاشت است به طوری که در خود عراق بعد از حمله داعش ۲ میلیارد هکتار زمین شخم زده بدون کاست باقی مانده بود.


کلانتری افزود: از سویی در خود کشور نیز کانونهای ریزگرد شناخته شده به طوری که در خوزستان ۴ نقطه و در مجموع ۲۸ کانون ریزگرد شناسایی شده است.


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در خصوص پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص ممانعت از توسعه  مناطق تحت حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در صورتی که توسعه متوازن باشد مشکلی نداریم.


وی افزود: از چابهار تا جاسک سواحل ما حفاظت شده است و صنعت فولاد کشور باید به کنار دریا برود؛ در واقع ما نیازمند جابجایی مناطق هستیم.


کلانتری با اشاره به بیکاری ۴ میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی اضافه کرد: ما نیازمند سرمایه گذاری و توسعه هستیم و هر کجا توسعه متوازن باشد مشکلی با جابجایی مناطق نداریم؛ در عین حال ضروری است ۱۲ درصد از مساحت کشور در چهارچوب مناطق ۴ گانه مناطق حفاظت شده قرار گیرد.


کلانتری در پاسخ به سئوال خبرنگاران در خصوص برنامه های حفاظت از گونه های در معرض تهدید متذکر شد: انتظار می رود فرهنگ عمومی حفاظت محیط زیست افزایش یابد.


وی به تشکیل معاونت اجتماعی محیط زیست اشاره و تاکید کرد: لازم است فرهنگ عمومی جامعه نسبت به محیط زیست ارتقا یابد.

منبع: خبرگزاری مهر