;
آخرین اخبار

به دنبال جذب “سرباز مهارت” به عنوان نیروی کار ماهر صنعت هستیم


سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با عنوان اینکه در برنامه های اصلی دانشگاه به دنبال جذب “سرباز مهارت” به عنوان نیروی کار ماهر صنعت هستیم، گفت: ان‌شاالله در روزهای آینده رایزنی های اولیه این امر با ستاد کل نیروی های مسلح صورت خواهد پذیرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر عرفان دکتر خسرویان در بازدید میدانی از دانشکده فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی تهران گفت: در دوره جدید مدیریتی در دانشگاه فنی و حرفه ای از نظرات و پیشنهادات و استفاده از خرد جمعی در اداره دانشگاه بهره مند خواهیم شد. از همه اساتید و خانواده بزرگ دانشگاه فنی و حرفه ای می خواهیم کلیه نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدهای پیش روی دانشگاه فنی و حرفه ای اعم از سازمان مرکزی و مراکز شهرستانی را تجمیع نموده و به حوزه ریاست دانشگاه منعکس نمایند.

وی تاکید کرد: ظرفیت های بالقوه این دانشگاه یا دیده نشده و یا آزاد نشده تصریح کرد: با طراحی سامانه ارتباطی که به زودی طراحی خواهد شد این ظرفیت ها شناسایی کرده و با تجمیع سیاست های مطروحه با یک مدل ماتریسی در کشور تمام قسمت های دانشکده و آموزشکده ها را سراسر کشور در حوزه های مهم دخیل کرده و با مدیریت واحد اجرایی کنیم.

خسرویان افزود: دانشگاه فنی و حرفه ای در فعالیت های خود تفاوت معنایی بسیاری با سایر دانشگاه های نظری کشور دارد چرا که اکثر این دانشگاه ها مبتنی بر بودجه عمومی و (نفت) است و در همین راستا با شناختی که از آموزش های عالی مهارتی دارم معتقدم دانشگاه فنی و حرفه ای امروز برای کشور فرصت ملی است و می تواند بصورت زودبازده خلق ثروت کند.

وی گفت: این دانشگاه دهه اول عمر خود را سپری کرده و در این مدت کوتاه توسعه های خوبی هم رقم خورده است و همه مدیران سابق دانشگاه هم زحمات زیادی برای ارتقای این دانشگاه داشته اند چرا که شکل دادن و شکل گرفتن کار دشورای است. لذا در دهه دوم فعالیت این مرکز علمی و مهارتی شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این مجموعه بزرگ ملی باشیم.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با اذعان این امر که تقریباً تمامی دستگاه های اجرایی بحث پایدار سازی بودجه را دارند و بسیاری از مشکلات مطرح شده هم به بودجه بر می گردد، اظهار کرد: انعطاف پذیری در فصل و ساختار بودجه ای سخت و برنامه ریزی شده است ولی از طرف دیگر در دانشگاه فرصت های بزرگ و مغتنمی وجود دارد.

وی ادامه داد: اکثر دانشگاه ها با تعداد و خروجی مقالات و کتاب ارزیابی می شوند ولی در این دانشگاه ما نیروی کار ماهر برای صنایع تربیت می کنیم و ماموریت و خروجی کار ما همین خواهد بود لذا دانش آموختگان این دانشگاه در اصطلاح بازار پسند بوده و سریعتر جذب بازار کار خواهد شد.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با عنوان اینکه بنده تعدد کادر تخصصی متعهد در حوزه های کارمندی و آموزشی و هیأت علمی، همین طور وجود بیش از ۳۴۰۰ کارگاه و آزمایشگاه در سراسر مراکز از مزیت های عمده دانشگاه تلقی می کنم، خاطر نشان کرد: فرصت ما از چالش ها، مسایل و مشکلات بزرگتر است بنابراین باید با برنامه ریزی صحیح حرکت کرده و همه عزیزان پای کار باشند و در این مسیر باید مسایل را به قسمت های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دسته بندی و تقسیم کنیم که تمامی مشکلات حل و فصل شود.

دکتر خسرویان از شکل گیری کمیته مانع زدایی و پایش مقررات برای حل مشکل و هموار کردن تنظیم قرارداد با بنگاه های کسب و کار اقتصادی و صنایع کشور خبر داد و تصریح کرد: باید طوری برنامه ریزی شود که هم صنعت و هم دانشگاه به صورت برد برد فعالیت ها را آغاز کنند و به سرانجام برسانند.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای افزود: تجربه دانشگاه ها با بخش خصوصی رضایت بخش نبوده و شعار تحقق نیافته و صنعت هم به دانشگاه اعتماد مطلوبی ندارد لذا معتقدم باید دانشگاه بازار پسند شود و خود را با نیاز صنایع تنظیم کند بنابراین برنامه اصلی دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت دانشجوی ماهر با توجه به نیازهای بازار کار و آمایش سرزمینی رشته ها و بروز رسانی سرفصل ها با سرعت با انعطاف پذیری بالا و منطبق با فناوری های روز جهان به عبارت دیگر لزوماً تولید پایه و دانش پایه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای می تواند به صورت زود بازده خلق ثروت کند عنوان کرد: باید به دنبال بازارهایی برویم که نزدیک باشد به عنوان مثال منطقه یافت آباد که دانشکده انقلاب اسلامی در آن قرار دارد قطب صنعت مبلمان و چوب در پایتخت است و بیش از سه هزار واحد صنعتی در این منطقه وجود دارد.دانشگاه باید به سرعت نیازهای صنایع را احصا کرده و صنایع بزرگ و کوچک را مجاب کند با مراکز وارد قرارداد شود.

خسرویان با تأکید بر اینکه معیار ارزیابی بنده برای مدیران و اعضای هیأت علمی، میزان و سطح قراردادهای فی ما بین با صنعت است هر چه قدر حجم قراردادهایی که اجرایی می شود بیشتر شود سهمی از آن به صورت کارانه برای کارکنان و استادان تزریق خواهد شد و ما بقی به صورت زیر ساخت و ارتقاء کارگاه‌ها اختصاص خواهد یافت. منابع مالی ما در سازمان مرکزی محدود است ولی به هر اندازه ای که مراکز تولید منابع مالی و درآمد اختصاصی داشته باشند سهم ایشان برابر مقررات تخصیص خواهد یافت.

سرپرست دانشگاه از راه اندازی سیستمی سامانه نظام پیشنهادات خبر داد و گفت: باید موضوعات، پیشنهادات و انتقادات به تفکیک معاونت ها و حوزه ها دسته بندی شود.

وی گفت: چشم انداز بنده در دانشگاه فنی و حرفه ای این است که منتظر صنایع نمانیم بلکه باید در ستاد و مراکز به دنبال ارتباط مستمر با صنایع باشیم و نتیجه آن این باشد که هر مرکز دانشگاه فنی و حرفه ای خود به یک کارخانه های دانشگاهی تبدیل شود.

دکتر خسرویان با اشاره بر اینکه در کشور پیشرفت های خیلی خوبی داشتیم و یکی از معضلات کشور این است که از پیشرفت ها و توانمندی ها با خبر نیستیم. در بسیاری از نقاط کشور که چالشی وجود دارد در بخشی دیگر راه حل آن موجود است و بزرگترین مزیت دانشگاه فنی و حرفه ای این است یک دانشگاه شبکه ای مبتنی بر مهارت و نه مبتنی بر تئوری و مقاله است. استادکاران و پنجه های کارآمد ما در کشور درگیر صنایع هستند و در اکو سیستم صنایع قرار دارند و باید سازمان مرکزی به عنوان تجمیع کننده عمل کند و این شبکه گسترده مهارتی ارتقاء دهد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه‌ای، وی افزود: با تغییر نگرش، بایستی برای مجموعه های گسترده کارگاهی طرح کسب و کار بنویسیم و نگاه تکنیکال صرف نداشته باشیم. بیشترین ساعات کارگاه ها و آزمایشگاه ها باید وقف آموزش عملی، یادگیری و یاد دهی به دانشجویان شود و این یادگیری به سمت انجام امور گام بردارد.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: در حوزه فناوری بحثی با عنوان سطح دسترس پذیری به تکنولوژی داریم. تکنولوژی محور توسعه است و این تکنولوژی اجزای مختلفی دارد در نگاشت نهایی دانشگاه فنی و حرفه ای جزء بازوهای مهارتی تکنولوژی به حساب می آید. لذا برنامه داریم کارگاه ها و آزمایشگاه های این دانشگاه تجهیز و به سمت فعالیت های کاربردی زود بازده حرکت کند.

برنامه اصلی دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت دانشجوی ماهر

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای تاکید کرد: تجربه دانشگاه ها با بخش خصوصی رضایت بخش نبوده و شعار ارتباط صنعت و دانشگاه تحقق نیافته و صنعت هم به دانشگاه اعتماد مطلوبی ندارد لذا معتقدم باید دانشگاه بازار پسند شود و خود را با نیاز صنایع تنظیم کند بنابراین برنامه اصلی دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت دانشجوی ماهر با توجه به نیازهای بازار کار و آمایش سرزمینی رشته ها و بروز رسانی سرفصل ها با سرعت با انعطاف پذیری بالا و منطبق با فناوری های روز جهان به عبارت دیگر لزوماً تولید پایه و دانش پایه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای می تواند به صورت زود بازده خلق ثروت کند عنوان کرد: باید به دنبال بازارهایی برویم که نزدیک باشد به عنوان مثال منطقه یافت آباد که دانشکده انقلاب اسلامی در آن قرار دارد قطب صنعت مبلمان و چوب در پایتخت است و بیش از سه هزار واحد صنعتی در این منطقه وجود دارد.دانشگاه باید به سرعت نیازهای صنایع را احصا کرده و صنایع بزرگ و کوچک را مجاب کند با مراکز وارد قرارداد شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به فضل الهی تصمیم داریم در فجر انقلاب اسلامی برخی از پروژه های عمرانی بالای 90 درصد را از محل اوراق خزانه و ظرفیت های حامیان و خیرین تکمیل و افتتاح کنیم لذا در این خصوص هر ساخت و سازی در مراکز بایستی با هماهنگی طرح جامع عمرانی ضورت پذیرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا