به طور فعال پیگیر اجرای توافقات میان ایران و آفریقا هستیم


به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع؛ سردارحسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران که برای انجام یک سفر رسمی به آفریقای جنوبی سفر کرده است، روز سه شنبه با جاکوب زوما رئیس جمهوری این کشور دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفت وگو کرد.
دراین دیدار رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با خوش آمد گویی و ابراز خرسندی از سفر وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به آفریقای جنوبی گفت: ایران و آفریقای جنوبی دو کشور مهم و مستقل هستند و عزم ما توسعه روابط با ایران است و اجازه نمی دهیم کسی این روابط را مخدوش کند.
جاکوب زوما با تاکید بر لزوم تغییرات در جهان گفت: در صورت عدم تغییرمشکلات ادامه خواهد داشت در نتیجه لازم است در این زمینه با یکدیگر همکاری کنیم.
در ادامه سردار دهقان با ابلاغ سلام رئیس جمهوری اسلامی ایران و پیام دوستی دولت و ملت ایران با اشاره به روابط دیرینه ایران و کنگره ملی آفریقا در مبارزه با آپارتاید و روابط دوستانه دو کشور در دو دهه گذشته پس از محو رژیم آپارتاید تصریح کرد: قاره آفریقا از اهمیت و جایگاه ویژه ای نزد جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و ارتقاء سطح روابط در همه زمینه ها از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
وزیر دفاع کشورمان با تشکر از مواضع مثبت آفریقای جنوبی در قبال فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفر اخیر رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به تهران گفت: این سفر تحرک جدی و بسیار خوبی در همکاری دو کشور به خصوص در زمینه های دفاعی – نظامی ایجاد کرده است.
سردار دهقان در ادامه افزود: خوشبختانه بعد از توافق هسته ای با کشور های ۱+۵ شاهد حضور بسیاری از کشورها برای دستیابی به فرصت های همکاری اقتصادی و تجاری با ایران هستیم و هم اکنون شرایط سرمایه گذاری در ایران بوجود آمده و همکاری های خوبی با کشورهای جهان در حال شکل گیری است، ما علاقه مند به همکاری و پذیرش سرمایه گزاری از سوی کشورهایی همچون آفریقای جنوبی هستیم که با اتخاذ مواضع اصولی و منصفانه از حق و عدالت دفاع کردند.
وزیر دفاع با تشریح آخرین وضعیت مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا گفت: معتقدیم تحلیل تحولات این منطقه بدون لحاظ کردن عناصر چهارگانه مبانی و آموزه های فکری تروریسم و دلایل بازتولید آن، حامیان دولتی و منافع مورد نظر آنها، پیامدها، آسیب و خسارتهای ناشی از آن و راهکارهای مبارزه و حذف تروریسم امکان پذیر نیست.
وزیر دفاع جمهوری اسالامی ایران روز سه شنبه به دعوت وزیر دفاع و کهنه سربازان آفریقای جنوبی در صدریک هیات عالی رتبه دفاعی – نظامی وارد پایتخت این کشور شد.
شبس**۱۷۰۸*۱۴۸۸*تنظیم کننده: علیرضا ارشادی**انتشاردهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا