بودجه ناتو به ۹۱۸ میلیارد دلار رسید


به گزارش ایرنا، شایگو روز پنجشنبه در نشست عالی دفاعی روسیه با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور در مسکو افزود که ناتو شمار رزمایش های خود را دو برابر کرده که اهداف بیشتر آنها ضدروسی است. ما رزمایش های مجاور خاک خود را رصد می کنیم و از اطلاعات آنها برای آماده سازی نیروهای مسلح بهره می گیریم.
پایگاه روزنامه ایزوستیا به نقل از سخنان شایگو نوشت: برای نمونه، انگلیس یک رزمایش زرهی برگزار کرد و در آن از تانک هایی به عنوان روسی و سربازانی بهره گرفت که لباس های فرم ارتش روسیه را بر تن داشتند.
وزیر دفاع روسیه ادامه داد: ناتو با تلقی مسکو به عنوان تهدید اصلی، افزایش حضور نظامی خود نزدیک مرزهای روسیه را جایگزین همگرایی و تشریک مساعی برای مبارزه با چالش های خطرناک به ویژه تروریسم کرده است.
شایگو گفت: ناتو سال آینده می خواهد، چهار تیپ مجهز در کشورهای حوزه بالتیک (لتونی و استونی هم مرز روسیه، لیتوانی) و لهستان مستقر کند و همچنین تیپ های زرهی ارتش آمریکا در چند کشور شرق اروپا مستقر می شوند.
ناتو که از سال ۲۰۱۴ فعالیت شورای همکاری با روسیه را تقریبا متوقف کرده است، با وجود هشدارهای مکرر مسکو حاضر نشده از ادامه راهبرد گسترش نفوذ نظامی خود نزدیک روسیه و حتی هم مرز این کشور عقب نشینی کند.
مسکو در این مدت شاهد تداوم استقرار سامانه پدافند موشکی آمریکا در لهستان و رومانی در شرق اروپا و همچنین حضور موقت یا دائمی نظامیان ناتو در سه کشورهای بالتیکی، مولداوی و گرجستان پنج جمهوری سابق شوروی است.
ناتو که چهارم آوریل ۱۹۴۹ (۱۵فروردین ۱۳۲۸) به عنوان سازمان دفاع جمعی پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۲۸ عضو دارد، بزرگترین پیمان نظامی جهان به شمار می رود و برخی اعضای آن کشورهای کمونیستی سابق هستند.
اروپام ۳۹۱ ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا