تبرئه مأمور پلیس از اتهام قتل عمدی

اجتماع > اجتماعی – قضات دادگاه کیفری مأمور پلیس را که در جریان دستگیری یک مظنون با شلیک گلوله او را به قتل رسانده بود از اتهام قتل عمدی تبرئه اما به‌دلیل ارتکاب قتل شبه‌عمد به پرداخت دیه محکوم کردند.

این حادثه روز ۲۳مرداد‌ماه سال۹۵ در جریان تعقیب و گریز بین یک مظنون و مأموران پلیس حوالی خیابان خواجه عبدالله اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که دقایقی قبل مأموران گشت پلیس با دیدن ۲جوان که با دیلم مشغول خم کردن در یک خودرو بودند به آنها دستور ایست دادند اما ۲مظنون فرار کردند.

۲مظنون هر یک از سویی فرار کردند و یکی از آنها سوار بر خودرواش وارد کوچه‌ای بن‌بست شد. مأموران که به منطقه تسلط داشتند خود را در یک قدمی متهم می‌دیدند. آنها خودروی‌شان را سر کوچه قرار دادند و یکی از آنها که مأمور ارشد بود وارد کوچه شد و این زمانی بود که مرد تحت تعقیب متوجه بن‌بست بودن کوچه شده بود و راهی برای فرار نمی‌دید. به همین دلیل سوار بر خودرواش مسیر کوچه را برگشت.

در این لحظه مأمور پلیس برای متوقف کردن متهم به سوی وی شلیک کرد و یکی از ۶گلوله شلیک شده به پهلوی وی اصابت کرد و باعث مرگش شد.هرچند مأمور پلیس هنگام انجام وظیفه و برای متوقف کردن یک متهم دست به سلاح برده بود اما پرونده او با صدور کیفرخواست، به اتهام قتل عمدی به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در جلسه محاکمه که هفته گذشته در شعبه هشتم، به ریاست قاضی حشمت‌الله توکلی و با حضور قاضی واعظی برگزار شد، ابتدا خانواده مقتول برای مأمور پلیس درخواست صدور حکم قصاص کردند. سپس متهم در جایگاه ایستاد و در دفاع از خودش گفت: ما در آستانه دستگیری متهم بودیم اما او وقتی خودش را در محاصره دید سوار بر خودرواش قصد فرار داشت. او با سرعت به سوی من حرکت کرد و من هم برای دفاع از خودم شلیک کردم.

وی ادامه داد: من پیش از شلیک به سوی خودروی متوفی، ایست دادم، چند تیر هوایی شلیک کردم و در نهایت به‌خودرو شلیک کردم. در این حادثه من قانون به کار‌گیری سلاح را رعایت کردم و حالا هم تقاضای صدور حکم برائت دارم. با پایان این جلسه قضات دادگاه وارد شور شدند و سرانجام چند روز قبل حکم این پرونده را صادر کردند. براساس این رأی افسر پلیس از اتهام قتل عمدی تبرئه شد اما قضات دادگاه وی را به اتهام قتل شبه‌عمد به پرداخت یک فقره دیه کامل محکوم کردند.

منبع: همشهری انلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا