تحریم، پوششی برای انحراف افکار عمومی درباره آمریکاست

کاظم غریب آبادی:

معاون دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان گفت‌: آمریکا صلاحیت اظهارنظر درباره حقوق بشر را ندارد و تحریم، پوششی برای انحراف افکار عمومی از نقض سیستماتیک حقوق بشر در آمریکاست.

تحریم، پوششی برای انحراف افکار عمومی درباره آمریکاستبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی افزود: آمریکا کشور ذیصلاحی نیست که بخواهد در حوزه حقوق بشر وارد شود و کشورهایی مثل ایران را که خود قربانی نقض حقوق بشر در اثر اقدامات این کشور و هم پیمانان آن هستند، متهم به نقض حقوق بشر کند.


وی ادامه داد: آمریکا با نقض سیستماتیک حقوق بشر در داخل و خارج از قلمرو خود مواجه است و انتشار گزارش ها درمورد وضع حقوق بشر در کشورهای دیگر و تنظیم فهرست های تحریمی در این حوزه با هدف انحراف افکار عمومی از مشکلات حقوق بشری این کشور صورت می گیرد.

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر فقدان دادرسی عادلانه، شکنجه، خشونت، قتل، ناپدیدشدگی اجباری، تبعیض، نژادپرستی، اسلام ستیزی، نسل کشی، نقض گسترده حقوق زنان و کودکان و کارگران، اعمال محدودیت های غیرقانونی بر سر راه آزادی های مدنی و اجتماعی، حمایت از کشورهای مسوول جنایات در یمن و حامی تروریسم به عنوان دوستان راهبردی خود را بخشی از زنجیره نقض حقوق بشر از سوی آمریکا خواند که توجه جدی مکانیسم های بین المللی حقوق بشری را به خود می طلبد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا بیشترین آمار زندانیان را دارد (بیش از دو و نیم میلیون نفر)، به وضعیت اسفناک زندان های این کشور و رفتار نامناسب و تحقیرآمیز و غیرانسانی با زندانیان اشاره کرد و گفت: برابر تحقیقات موسسات آمریکایی، زندان های آمریکا تبدیل به انبارهای بزرگ برای افراد فقیر و آسیب پذیر جامعه آمریکایی شده اند. از سوی دیگر، بیش از ۳۵۰ هزار بیمار و معلول ذهنی در زندان های آمریکا به سر می برند که از ابتدایی ترین امکانات درمانی نیز برخوردار نیستند و استفاده از زور و خشونت علیه آنان و سایر زندانیان، تبدیل به امری رایج شده است. 

غریب آبادی همچنین تصریح کرد: برابر گزارشات معتبر، زندان های آمریکا تعداد زیادی از فعالین حقوق بشر، وکلا و خبرنگاران را که در مقابل بی عدالتی حکومت ایستاده اند، در قالب زندانی سیاسی در خود جای داده است و حکومت می تواند به بهانه مبارزه با تروریسم و به صرف کوچکترین شک پلیس، مخالفان خود را بدون رسیدگی قضایی و برای مدت طولانی بازداشت نموده و در زندان نگه دارد.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان نگهداری افراد زیر ۱۸ سال در کنار بزرگسالان در زندان و همچنین وضع اسفناک زنان در زندان ها و مرگ بیش از ۴۰۰۰ زندانی بر اثر بدرفتاری و امکانات نامناسب پزشکی و غذایی را از دیگر موضوعات قابل توجه درخصوص زندان های آمریکا خواند.

وی در پایان با اشاره به اینکه زندان در ایران مکانی برای آموزش و پرورش افراد زندانی است، افزود: بنابراذعان هیات های خارجی بازدید کننده از زندان های ایران، نظام زندانبانی، چگونگی برخورد با زندانیان، امکانات و تسهیلات مختلف در دسترس زندانیان بی نظیر است و این حاصل رویکرد دینی و قانونی در نظام اداره زندان های ماست.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا