;
آخرین اخبار

ترور سردارسلیمانی تروریسم دولتی است

به گزارش برنا، «اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو با ایراد سخنانی در چهل و هفتمین نشست شورای حقوق بشر بیان داشت: ترور ژنرال [قاسم] سلیمانی یک مدافع واقعی حقوق بشر و مخالف اشغال‌گری و تروریسم داعش اقدامی وحشی‌گرانه، خودسرانه، ناعادلانه و غیر قانونی بود. این اقدام یک جنایت بین‌المللی بود که صلح و امنیت بین‌المللی را نیز تهدید کرد.

وی افزود: قصور دولت آمریکا و مسئولیت شخصی این جنایت از سوی آن‌هایی که در این ترور دخیل بودند از جمله کسی که دستور این عملیات جنایتکارانه را صادر کرد به وضوح روشن است.

سفیر کشورمانتوضیح داد که مردم ایران که [سردار] سلیمانی را به عنوان یک نمادین و تمام مردم منطقه که آزادی خود از یوغ داعش را مرهون ایثارگری‌های او می‌دانند هرگز از طلب عدالت دربرابر آن جنایت سهمگین دست نمی‌کشند.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود که سازوکارهای حقوق بشری و نهادهای ذیربط از این جنایت سهمگین و پیامدهای  طولانی مدت آن بر حاکمیت قانون، حقوق و کرامت انسانی آگاه باشند و این نماد آشکار بی قانونی و توهین به حق اولیه زندگی را درک کنند.

سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابو مهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور “دونالد ترامپ” رییس‌جمهوری وقت آمریکا و با شلیک موشک‌های پهپادهای ارتش این کشور به رسیدند.

سال گذشته، اَگنس کالامارد گزارشگر پیشین سازمان ملل متحد در حوزه ترورهای غیرقانونی، اقدام آمریکا را خودسرانه، خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانست. 

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا