تصویربرداری از ۳ پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین

به گزارش خبرگزاری میزان، حسین اکبری بیان کرد: از این پلنگ ها در روزها و ماه های مختلف، تصویر برداری شده است.

وی اظهار کرد: ثبت تصاویر متعدد بویژه در روز که مؤید احیای جمعیت پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد پس از سه دهه است، یک موفقیت علمی و حفاظتی بزرگ محسوب می شود.

وی افزود: بررسی دقیق خال بدن پلنگ های مشاهده شده نشان می دهد که در بازه زمانی ۹ ماهه، حداقل سه قلاده از آنها از جلوی دوربین های نصب شده عبور کرده اند که نشانه ای بسیار مهم و امیدبخش دائر بر احیای جمعیت پلنگ ایرانی در این منطقه است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نایین، ثبت تصاویر در نقاط مختلف زیستگاهی و با فواصل چند ده کیلومتری را دو عامل اساسی در تأیید پویایی جمعیت پلنگ در منطقه عباس آباد توصیف کرد.

وی این موفقت را ناشی از مشارکت مردم، حمایت مسئولان، تعامل دستگاه های دولتی، تلاش شبانه روزی محیط بانان نایین، سرمحیط بانی چوپانان و محیط بانی بیاضه در حفاظت بی وقفه از حیات وحش، احیاء و فراوانی طعمه ها بویژه کل، بز، قوچ و میش وحشی، مبارزه با شکار غیرمجاز، جلوگیری از تخریب زیستگاه، مدیریت بحران خشکسالی شدید و تأمین بموقع منابع آبی منطقه بعنوان نیازهای حیاتی برشمرد.

به گفته اکبری، دوربین های تله ای نصب شده در زیستگاه های حساس و کریدورهای اصلی پناهگاه عباس آباد که بصورت دوره ای انجام می شود، تصاویر متعددی را از پلنگ ایرانی بعنوان یکی از نمادهای اصلی حیات وحش و بزرگترین گربه سان حال حاضر ایران، چندین بار در طول شبانه روز ثبت رسانده است.

به گزارش ایرنا، پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می شود و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض «آی‌یوسی‌ان» قرار دارد.
اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف و در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارد.

طول بدن پلنگ‌ها بطورکلی به ۱۶۰ و گاهی هم به ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دُم آنها ۱۱۰ سانتی‌ متر است.

وزن پلنگ ایرانی تا ۹۰ کیلوگرم است و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد.
شمار پلنگ‌های ایرانی در سراسر کشورهای محل زیست آنها بین ۸۷۱ تا یکهزار و ۲۹۰ قلاده برآورد می‌شود.

پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین با دارا بودن حداقل پنج گربه سان از هشت گربه سان فعلی در ایران، یکی از مهمترین زیست بوم های خانواده گربه سانان در ایران و جهان محسوب می شود.

پلنگ ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، کاراکال، گربه شنی و گربه وحشی هم اینک در نقاط مختلف این پناهگاه وجود دارد.

احتمال حضور گربه پالاس نیز در پناهگاه عباس آباد وجود دارد. منطقه حفاظت شده عباس آباد در ۱۹۰ کیلومتری شهرستان نایین واقع است. این شهرستان در ۱۴۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا