;

تلاش ایران برای ثبت ذخیره گاه زیست کره در تالش

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)،  بهرام زهزاد استاد دانشگاه و مشاور معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست تخصصی مسئولان ذخیره گاه های حاشیه دریای خزر که به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد گفت: اکنون در ناحیه خزری ایران شامل سه استان شمالی گلستان، مازندران و گیلان، سه ناحیه ذخیره گاه زیست کره وجود دارد و امیدواریم در آینده نزدیک یک ناحیه در تالش به آن اضافه شود.

وی خاطرنشان کرد: ایران از ابتدای شکل گیری شبکه ذخیره گاه های زیست کره به آن پیوسته و با داشتن ۱۲ ذخیره گاه یکی از پیشگامان این حرکت در منطقه است.


این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ذخیره گاه زیست کره، پیوند میان انسان و طبیعت است، گفت: چگونگی بهره برداری پایدار از این مناطق که منطبق با اهداف توسعه پایدار است از جمله مواردی است که باید به جوامع بومی و محلی آموزش داده شود.


مشاور معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برای رسیدن به چنین مفهومی لازم است مشارکت میان تمام نهادهای یک کشور و کشورهای دیگر صورت گیرد تا تجارب یکسان در یک محدوده جغرافیایی به اشتراک گذاشته شود.


این استاد دانشگاه تاکید کرد: نکته قابل توجه دیگر این است که در کنار تجارب ملی و بین المللی برای حفاظت از ذخیره گاه ها باید سهم مردم در حفاظت از این مناطق را ارتقاء دهیم زیرا فقط با برنامه ریزی از بالا به پایین قادر به حفاظت مناطق نخواهیم بود.


مشاور معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: باید از نظرات مردم بومی و محلی در راستای بهره برداری پایدار از این مناطق استفاده کنیم و البته برای این منظور در ایران سمن هایی متشکل از جوامع محلی در کنار مجموعه های مدیریتی در حال فعالیت در حوزه های مختلف به ویژه بحث آموزش و ارتقاء آگاهی های مردم بومی و محلی هستند.


وی با بیان اینکه مناطقی از ایران که در حاشیه خزر به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت شده اند در نواحی جغرافیایی هیرکان قرار گرفته اند، تاکید کرد: به علت گسترش این مناطق در کشورهای همجوار، ضروری است همکاری وسیع تری میان کشورهای همسایه برای حفظ این مناطق صورت گیرد.


زهزاد با اشاره به اینکه نشست تخصصی مسئولان ذخیره گاه های حاشیه دریای خزر با هدف تبادل نظر و ارائه تجارب مدیران و مسئولان ذخیره گاه ها را دور هم جمع کرده است، ابراز امیدواری کرد: این نشست منجر به تبادل اطلاعات و ایجاد یک بانک اطلاعاتی منطقه ای و جهانی برای ذخیره گاه ها شود تا برقراری تماس و تبادل تجربیات مدیران ذخیره گاه ها به سهولت انجام شود.


نشست تخصصی مسئولان ذخیره گاه های حاشیه دریای خزر با حضور پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، استرکیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در ایران، میگل کلاسنر رئیس مرکز تحقیقات و سیاست گذاری اکولوژی و تنوع زیستی یونسکو و نمایندگانی از کشورهای حاشیه خزر امروز ۳ مردادماه در سازمان حفاظت محیط زیست آغاز به کار کرد و تا ۵ مرداد ماه ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا