;
انتظامی

توقیف ۱۷۶ وسیله نقلیه به دلیل روزه‌خواری سرنشینانبه گزارش سایت نظام وظیفه به نقل از مهر، قرارگاه فرهنگی اجتماعی با حضور اعضا و فرماندهان انتظامی سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانسی به ریاست سردار حسین اشتری در ستاد فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

وی در این جلسه ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و همچنین سالروز میلاد باسعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم متدین، اظهار داشت: درود می‌فرستیم به ارواح پاک و مطهر شهدای عزیز به خصوص شهدای گرانقدری که طی امسال به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در اجرای مأموریت‌ها با تدبیر، تجهیز، به روز رسانی، برنامه ریزی و پیش بینی باید از بروز خسارت‌ها و صدمات جانی و مالی پیشگیری کرد.

مقابله با تظاهر به روزه خواری

وی تصریح کرد: قرارگاه فرهنگی اجتماعی حول دو موضوع عفاف و حجاب و حفظ حرمت ماه مبارک رمضان برخورد و مقابله با کسانی که تظاهر به روزه خواری می‌کنند فعالیت می‌کند.

رئیس پلیس کشور خاطر نشان کرد: بر اساس قانون (۶۳۸ مجازات اسلامی) و شرع روزه خواری در ملأ عام و تظاهر به آن از مصادیق فعل حرام بوده و جرم محسوب می‌شود؛ لذا پلیس با کسانی که مرتکب جرم شوند برابر قانون برخورد خواهد کرد.

سردار اشتری یادآور شد: همان طور که در اطلاعیه پلیس نظارت بر اماکن عمومی نیز آمده، رستوران‌ها، اغذیه فروشی‌ها، چایخانه‌ها، آبمیوه و بستنی فروشی‌ها و به طور کل اصناف مرتبط با پذیرایی عمومی و مطبخ‌ها مجاز به فعالیت از سحر تا افطار نبوده و در صورت مشاهده برابر قانون برخورد و واحد مربوطه پلمب و به مراجع قضائی معرفی خواهند شد؛ مراکز اقامتی پذیرایی و بین راهی، پایانه‌های مسافربری، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن و بیمارستان‌ها برای خدمات رسانی با رعایت موازین شرعی و حفظ شئونات اسلامی در صورت اخذ مجوز، می‌توانند فعالیت کنند.

پلمب واحدهای متخلف

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران عنوان داشت: طی بازرسی‌هایی که از سوی پلیس نظارت بر اماکن عمومی در سراسر کشور به عمل آمده به تعدادی از واحدهای صنفی متخلف ماه مبارک رمضان اخطاریه داده و تعدادی نیز پلمب شدند.

سردار اشتری در این زمینه به آمارهای موجود اشاره کرد و گفت: تعداد بازدید از اصناف و مراکز پذیرایی (رستوران‌ها و …) در سراسر کشور ۱۶۹ هزار و ۴۹۹ مورد، تذکر برای اصناف مرتبط با پذیرایی ۷۶ هزار و ۳۶۲ مورد، اخذ تعهد از مراکز متخلف از شئونات ماه مبارک رمضان ۲۰ هزار و ۵۹۱ مورد، صدور اخطاریه ۱۲ هزار و ۱۳۵ مورد، تشکیل پرونده برای مراکز پذیرایی متخلف و معرفی به مراجع قضائی ۲۹۲ فقره، توقیف وسایل نقلیه تظاهر به روزه خواری ۱۷۶ دستگاه و ۳ هزار و ۴۱۹ مورد پلمب واحدهای صنفی متخلف از شئونات ماه مبارک رمضان گزارش شده است.

ایجاد قرارگاه فرهنگی اجتماعی و ضرورت ایفای سهم دستگاه‌های متولی

وی در خصوص بحث عفاف و حجاب ابراز داشت: ۳۲ دستگاه متولی این امر هستند و پلیس نیز یکی از این دستگاه‌ها به شمار می‌رود که به طور مستمر در این زمینه فعال بوده و می‌طلبد نهادهایی که در این باره دارای وظایفی هستند بیش از پیش به یاری مجموعه انتظامی آمده و سهم خود را در ایفای این امر مقدس ادا کنند.

سردار اشتری با بیان اینکه در رابطه با موضوع عفاف و حجاب تنها مجموعه انتظامی متولی این امر نیست، گفت: با برنامه ریزی های انجام شده و تشکیل قرارگاه فرهنگی اجتماعی و همه دستگاه بایستی وظایف خود را انجام دهند و اقدامات ایجابی و سلبی برابر ضوابط قانونی و مقررات به جد پیگیری می‌شود.

حمایت همه جانبه پلیس از آمران به معروف

وی در رابطه با امر به معروف و نهی از منکر گفت: این امر باید با همکاری تمامی اقشار جامعه صورت پذیرد چرا که این موضوع یک هنجار اجتماعی است و تقویت آن باعث افزایش امنیت در جامعه می‌شود، در این رابطه پلیس نیز از تمامی آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت و پشتیبانی می‌کند و به تمام رده‌های انتظامی، کلانتری و پاسگاه‌ها اعلام شده که از همه آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت و پشتیبانی کنند.

سردار اشتری افزود: پلیس خدمتگزار مردم و با تمام توان پای کار بوده و در این راه با وجود موانع به وظیفه خود عمل می‌کند، اما باید در این راه از همه ظرفیت‌های موجود مانند استانداری‌ها، ائمه جمعه و جماعات، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، بسیج، نیروهای مردمی سازمان دهی شده و شورای فرهنگ عمومی و … استفاده بهینه شود.

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اجرای طرح ناظر یک و دو ابراز داشت: در طرح ناظر یک به موضوع کشف حجاب در خودرو و در طرح ناظر دو به نظارت بر فعالیت اماکن عمومی و فروشگاه‌ها پرداخته شده که به تمامی فروشگاه‌ها و مراکز خرید اعلام شده که شئونات اسلامی را باید رعایت نمایند.

نظارت بر فضای مجازی

وی در خصوص فعالیت در فضای مجازی عنوان داشت: فعالیت کاربران و افراد مشهور که تأثیرگذار در شئونات رفتاری می‌باشند بایستی ساماندهی و قانونمند شود و در چارچوب قوانین و مقررات و شرع مبین اسلام فعالیت کنند و پلیس فتا ناجا نیز بر این حوزه نظارت می‌کند.منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا