حدود ۳.۵ میلیون نفر از زائران ایرانی در طول سال به عتبات عالیات سفرمی‌کنند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر در همایش روحانیون و مداحان عتبات عالیات منطقه تهران اظهار کرد:  حدود ۳٫۵ میلیون نفر از زائران ایرانی در طول سال، اعم از ایام اربعین و دیگر مناسبتها به عتبات عالیات سفرمی‌کنند.


 


وی ادامه داد: حضور این تعداد زائر در عراق می‌طلبد سرمایه‌گذاری جدی‌تری در این زمینه صورت گیرد و نظام و حکومت در رابطه با اعزام زائران تصمیم قاطع و مناسب اتخاذ کنند.


 


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به آسیبهای دوگانه عمل کردن در اعزام زائران به عتبات از طریق سازمان حج و زیارت و کاروانهای آزاد عنوان کرد: این سیاست دو‌گانه قابل قبول نیست چرا که هیچ نهاد و ارگانی در کشور پاسخگوی مسائل و مشکلات زائران آزاد نیست.


 


حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید بر اینکه تعداد قابل توجهی از زائران عتبات عالیات از نادیده گرفتن حقوقشان در کاروانهای آزاد گله و شکایت دارند، تصریح کرد: اعزام زائر به عتبات عالیات باید در کشور مدیریت شود و دستگاه خاصی در قبال آن پاسخگو باشد.


 


وی با بیان اینکه اگر قرار است هر فردی دفتری راه بیندازد، زائر به عراق اعزام کند و در آنجا مشکلات عدیده‌ای ایجاد کند و هیچ کس نیز پاسخگو نباشد، افزود: ما به‌دنبال دولتی کردن همه چیز نیستیم لیکن اگر بخواهیم از فرصت زیادی برای تغییر و تحول روحی و اخلاقی در جامعه بهره بگیریم حتما باید آن را مدیریت کنیم و جلوی آسیبهای آن را به‌صورت منطقی بگیریم که اگر توجه نشود مشکلاتی در پی خواهد داشت.


 


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: سوءاستفاده‌های مالی و بی‌توجهی به مسائل رفاهی و دینی زائران بخشی از این آسیبها است که نظام نمی‌تواند در مقابل این مسائل بی‌تفاوت باشد و باید قاطع و جدی برای آن تصمیم‌گیری کند.


 


حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه در مراسم اربعین زائرانی که در سامانه سماح ثبت نام کردند تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و به افراد حادثه‌دیده خسارت پرداخت شد، گفت: دو‌گانه عمل کردن در صدور روادید موجب شد هیچ کس متولی گروهی از زائران حادثه دیده که خارج از سامانه سماح ویزا دریافت کرده و به عراق رفته بودند، نشود.


 


وی افزود: هم اکنون خانواده‌های بیش از ۶۰ شهید عزیز خوزستانی که اکثرا از قشر ضعیف هم هستند داغدار و گرفتارند و هیچگونه دیه و خسارتی به آنان پرداخت نشده است.


 


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: در موضوع زیارت، نظر حضرت امام (قدس سره) و مقام معظم رهبری(دام ظله) بر این بوده که حج و زیارت بگونه‌ای مدیریت شود که مردم با هزینه کمتری امکان سفر برایشان فراهم شود.


 


حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر همچنین اقدامات صورت گرفته برای ایجاد ظرفیتهای جدید در عتبات در راستای کاهش هزینه‌های اعزام زائر را مورد توجه قرار داد و گفت: حرکت در مسیر تحقق اهداف مورد نظر بعثه و سازمان حج و زیارت ادامه دارد و امیدواریم با کمک مسئولان کشور دو گانگی و اختلاف رویه در اعزام زائر نیز حل شود.


 


وی با اشاره به اینکه هنوز زیرساختهای عراق در حد مطلوب نیست، اظهار کرد: مشکلاتی را که در کوتاه‌مدت قابل حل است باید مسئولان مربوطه سریعاً حل کنند و بخشی از مشکلات همچون مسایل امنیتی نیز رفته رفته حل خواهد شد.


 


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین به سفر سالانه حدود ۲٫۵  میلیون عراقی به ایران اشاره و برلزوم سازماندهی برای سرویس دهی مناسب به آنها تاکید کرد.


 


حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر به برخی مشکلات زائران و گردشگران عراقی در ایران اشاره کرد و گفت: زائران و گردشگران زیادی هم از دیگر کشورهای همجوار و آسیایی به قصد زیارت به ایران سفر می‌کنند؛ باید بستر مناسب برای استفاده از این ظرفیت تبلیغی فراهم شود و هر چه خدمات بهتری به آنها ارائه شود آثار و برکات بیشتری خواهد داشت.


 


وی عنوان کرد: فرهنگ خدمت به زائر و مسافر از گذشته در بین ایرانیان مرسوم بوده است؛ گردشگری دینی و سفرهای زیارتی را دیگر نمی‌توان کوچک شمرد و مسئولان نظام باید به این مقوله بیشتر توجه کنند و نباید فرصتها را از دست داد.


 


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه افراد توانا و با تخصصهای بالا در حوزه خدمات‌رسانی به زائران در بخش خصوصی فعال هستند، خواستار توجه جدی مسئولان به حوزه حج و زیارت شد.


 


حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید بر اهمیت پیاده‌روی اربعین اظهار کرد: برای اربعین سال آینده از همین امروز باید برنامه‌ریزی و اقدامات لازم انجام شود و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اربعین باید مردمی اداره شود تا تاثیرگذار باشد .


 


وی تاکید کرد: مردمی برگزار شدن مراسم اربعین به سازماندهی، مدیریت و نظارت نیاز دارد وسرمایه‌گذار باید خود مردم باشند.


 


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بحث جذب نیرو و استفاده از مدیران، روحانیون و مداحان توانمند در حوزه حج و زیارت را مهم و جدی خواند و با اشاره به برنامه‌ریزیهای صورت گرفته دراین زمینه اظهار کرد: هدف از پالایش، آموزش و بروز رسانی اطلاعات عزیزان، آینده نگری و فراهم کردن شرایط بهتر و ارائه خدمات معنوی و بهره‌گیری بیشتر از این سفرهای معنوی و روحانی است.


 


حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر افزود: با بحثهایی که در مسایل فکری و نظری به‌وجود می‌آید و شبهه افکنیها و فعالیتهای گسترده‌ای که درشبکه‌های تلویزیونی ضد انقلاب و فضای مجازی شاهد هستیم باید سطح آگاهی نیروهای فعال در حوزه زیارت بروز شود چرا که این شبکه‌ها با انتشار گسترده مطالب جهت دارشرایط را سخت می‌کنند و اگر مطالب ارائه شده به زائران متناسب با مخاطب نباشد عقب می‌مانیم .


 


وی هدف از اقدامات صورت گرفته در بعثه مقام معظم رهبری را استفاده از افراد شایسته و توانا ذکر کرد و از راه‌اندازی مرکز تخصصی آموزش حج و زیارت در قم در آینده نزدیک خبر داد.


 


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه و انتخاب روحانیون برتر در حوزه حج  و عمره و عتبات، درباره سیاستها و برنامه‌های آینده بعثه مقام معظم رهبری در این حوزه توضیحاتی ارائه داد.


 


حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر تصریح کرد: ما به‌ هیچ وجه دنبال تعطیلی حج نبودیم و تبلیغات سوء طرف مقابل مبنی بر اینکه ایرانیها خودشان به حج نیامدند خلاف واقع بود.


 


وی عنوان کرد: امسال نیز در زمان مناسب برای زمینه سازی اعزام زائران ایرانی به حج تمتع اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.منبع: snn

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا