;
آخرین اخبار

حسینی: خرید خدمت سربازی با اصل عدالت سازگاری ندارد


نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه هر چند سال یک بار موضوع خرید سربازی اعلام شود اجحاف به کسانی است که توانمندی خرید خدمت سربازی را ندارند و این موضوع با اصل سازگاری ندارد.

سیدکریم حسینی در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر خرید خدمت سربازی بیان کرد: چیزی که تصویب شد پختگی و کارشناسی لازم را به همراه نداشت، اینکه بخواهیم هر چند سال یکبار مصوبات اینچنینی داشته باشیم، قطعا به روند گذراندن دوران سربازی آسیب جدی می رساند.

وی با بیان اینکه اصل این کار را صحیح نمی دانم، تصریح کرد: به این دلیل صحیح نمی دانم که ما نیاز به سرباز داریم و این نیاز را هم نیروهای مسلح و آنهایی که مسئولیت مستقیم در این خصوص دارند باید اعلام کنند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر خدمت سربازی یک وظیفه عمومی است باید شامل همه افراد شود. اینکه هر چند سال یک بار استثنائاتی قائل شویم، آسیب زننده است. آسیب اولیه این است که دیگر فرزندان ما می گویند منتظر می مانیم و غیبت می کنیم تا چند وقت دیگر عفو یا خرید خدمت سربازی اعلام شود. آن وقت کسی که واقعا این مبالغ حتی کم را هم ندارد از یک سو تحت فشار قرار می گیرد و از سوی دیگر هم کسی که از قدرت مالی بالا برخوردار است این حق نصیب او می شود که این موضوع با اصل عدالت سازگاری ندارد.

حسینی با بیان اینکه می توانیم طرح ها و برنامه های جایگزین در این رابطه داشته باشیم، بیان کرد: مثلا افرادی که متاهل هستند و سنی از آنها گذشته با توجه به اینکه شرایط سربازی در حال حاضر هم مانند سابق نیست، می توانند در نزدیک ترین جا به محل سکونت خود خدمت کرده و یا اینکه وقت اداری خدمت کنند. همچنین برخی سربازان می توانند در سازمان ها و اداراتی که به رشته های تحصیلی آنها مرتبط است به عنوان امریه خدمت کنند که هم بخشی از نیروی کار را به عهده بگیرند و هم اینکه تجربه کارآموزی برای آنها شده و ممرّ معاش کمی هم برای آنها خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اینکه هر چند سال موضوع خرید سربازی اعلام شود اجحاف به کسانی است که توانمندی خرید خدمت سربازی را ندارند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 4 =

دکمه بازگشت به بالا