;
آخرین اخبار

حضور هوشمندانه جوانان جهت تامین آسایش هموطنان

به گزارش برنا؛ روزی که پیشنهاد تصدی بر معاونت امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان را دریافت کردم، یقین داشتم که این مسیر از پرمسئولیت ترین و پرچالش ترین مسیرها خواهدبود و مخاطبم نه فقط جوانان کشور ، که کودکانیست که جوانان فرداها خواهند بود و بار مسئولیتم نه تنها در بازه سن جوانی که تا سالهای کهنسالی جوانان امروز کشیده خواهد شد. به عنوان پدری که با دوجوان از هر دوجنس در زندگى شخصی سروکار داشتم، با بسیاری از مشکلات، موانع و کاستی هاى جوانان درگیر و از طرفی هرروز شاهد توانایی ها و قابلیت های مثال زدنی شان بوده ام. اما با تمام این اوصاف هنگامی که تصدی را پذیرفته و به ریز و موشکافانه موضوعات جوانان را بررسی کردیم، مسیر بسی پرچالشتر و در عین حال شیرینتر رخ نمود.

خدای را شاکرم که به من توفیق عطا کرد تا در راهی قدم گذارم که بتوانم نهایت تاثیرگذاری را در حد خود داشته باشم و امروز وجدانی آسوده چهارسالی را که آنچنان از تلاش مملو بود که چون چهارروز سپری شد در خاطر مرور نمایم. 

از آغاز حضور در معاونت امور جوانان،مهرماه سال ١٣٩٦ تاکنون ٢جلسه شورای عالی جوانان با حضور مقام محترم معاون اول ریاست جمهوری، ١٢ جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان با حضور وزیر محترم ورزش و جوانان و نمایندگان دستگاه ها، ٥٧٦ جلسه ستادهای استانی و ٧١٥٠ ستاد شهرستانی برگزار شد که اصلی ترین محافل برای تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه جوانان بودند. در راستای اجرای بیانات رهبری دبیرخانه گام دوم تاسیس و با اولویت جوانان اهداف گام دوم از انقلاب باشکوه اسلامی پیگیری گردید. همچنین با پافشاری معاونت، جوانان به عنوان دستیاران مدیران در دستگاه های مختلف آموزش دیدند. 

از ابتدای امر حفظ رابطه مستقیم با جوانان و در جریان امور آنها قرار گرفتن بصورت بی واسطه در تمامی سطوح به جدیت پیگیری میشد. مدیران استانی و شهرستانی در طرح سه شنبه ها با جوانان یک روز در هفته را به اینکار اختصاص داده بودند. بنده به عنوان معاون امور جوانان بیش از ٨٠٠ روز را در سفرهای استانی و در ارتباط مستقیم با جوانان به سر بردم و وزیر محترم ورزش و جوانان بصورت مرتب با مجامع استانی نشست داشتند. 

 بعلاوه در این چهارسال کشور و جهان دستخوش بحران های بی سابقه ای بود. از مخاطرات طبیعی نظیر سیل و … تا ویروس منحوس کرونا که تمامی ابعاد معیشیتی مردم را مستقیما هدف گرفت. در تمامی این برهه ها، جوانان آگاهانه و هوشمندانه در راستای برطرف سازی معضلات و فراهم کردن آسایش برای حیات هموطنان حضوری چشمگیر داشتند. رزمایش های کشوری همت جوانانه- و تحت پوشش قرار دادن ٤٠٢٢٩٤ خانوار، رزمایش جوانان مدافعان سلامت عزاداران و جمع اوری ٢٣٨ میلیارد ریال در این راستا و پویش مکتب حاج قاسم همه و همه شواهدی بر حضور بی ریا و بی چشمداشت جوانان در مقابله با مشکلات بود. 

در حوزه برنامه ریزی برای ارتقا کمی و کیفی پیوند آسمانی ازدواج جوانان و تسهیل تشکیل کانون مقدس خانواده برای ایشان، ٢٩٧٣٢ کارگاه آموزشی برگزار گردید. صدور مجوز مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده که بدلیل مشکلات پیچیده به نحوی متوقف شده بود، با پیگیری شبانه روزی و با حل موانع مجددا برقرار شده و مجوز ٤٢٣ مرکز صادر گردید. ٨٥٠ محصول رسانه ای، با موضوعات اجتماعی جوانان و به ویژه خانواده و ازدواج تولید و بیش از ١٨٠ طرح ملی منطقه ای در این حوزه ها مورد حمایت قرار گرفت. با توجه به مشکلات اقتصادی موجود پیرامون ازدواج جوانان و تشدید آن به واسطه شرایط کرونایی، مجمع خیرین ازدواج تشکیل شد که کمک های قابل توجهی را برای جوانان جمع آوری نمودند. تخصیص تسهیلات ازدواج با پیگیری مستمرانه تقریبا به روز گردید. ٣٨١٥٦٨٧ نفر از مشاوره رایگان بهره مند شدند و بیش از ٥٠٠ نشست با حضور حاذق ترین افراد هر حوزه برای بررسی موضوعات و آسیب های اجتماعی جوانان صورت پذیرفت. برگزاری برنامه های مرتبط با بزرگداشت هفته ازدواج نیز بصورت روتین دنبال میشد و همچنین جشنواره هایی هایی نظیر جشنواره ملی فیلم تدبیر زندگی و جشنواره ملی اقوام ایرانی. در خصوص مشارکت ساماندهی شده جوانان و فعالیت داوطلبانه ایشان در حوزه های مختلف موفق به تاسیس ٣٦٠٠ سمن شدیم که به نحوی آماری بی سابقه به حساب می آمد و مهم تر از آن توانستیم سازوکار قانونی دریافت شناسه برای ایشان را روال سازیم. در همین راستا و برای نظام بخشی هرچه بیشتر به فعالیت سمن های جوانان، مجامع استانی و مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان در دو دوره با برگزاری انتخابات و با رعایت تمامی موازین الزامی، تشکیل شدند و مجمع ملی جوانان به عنوان قویترین پایگاه برای مطالبات جوانان در به ثبت رسید. حال میتوانیم امیدوار باشیم که ریل مسیر حق خواهی و مطالبه گری جوانان را بنا نهاده ایم و تنها همت ایشان را میطلبد برای هدایت این قطار. 

با توجه به تعداد کثیر سازمان های مردم نهاد نیاز به ارزیابی کیفی مدون و همه جانبه ایشان داشتیم، لذا رتبه بندی کیفی سمن ها برای دستیابی به دیدی کامل و بیشترین اثربخشیشان صورت پذیرفت. با هدف انجام فعالیت های تخصصی در حوزه های مختلف شبکه سازی سمن ها در برنامه قرار گرفت و دبیرخانه تخصصی در استان مربوطه مستقر گردید و در طی همین چهارسال شاهد نتایج فوق العاده اش بودیم. 

موضوعی که از همان آغاز به عنوان یکی از اصلیترین مشکلات جوانان رخ نمود، بحث اشتغال جوانان بود. اگرچه موضوع حل معضلات اشتغال جوانان بصورت خاص وظیفه معاونت امور جوانان نمی باشد، ولی تمام آنچه در توان داشتیم را انجام دادیم تا باری از دوش جوانان برداشته شود. در این راستا با همکاری بانک های عامل، یکصدو سی و سه میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به جوانان تخصیص گرفت و در نتیجه آن ٥٣٠٦ نفر از جوانان از محل این تسهیلات شاغل شدند. بیش از ١٧٠ طرح و رویداد در حوزه اشتغالزایی مورد حمایت قرار گرفتند. مراکز نوآوری و شتابدهی جوانان در ١٥ استان کشور راه اندازی شدند و بیش از ٨٠٠ برنامه و ١٠ هزار جوان را تحت پوشش قرار دادند. در خصوص به جوانان، طی تفاهم نامه با ستاد کل نیروهای مسلح ٢١٢٣٠ جوان مهارت های مورد نیاز بازار کار را در دوران فراگرفتند.  

همکاری با وزارت تعاون در راستای گسترش تعاونی های جوانان و جهاد دانشگاهی برای بهبود بستر اشتغال هرکدام سازوکارهایی بودند که برای حقانیت بخشیدن به جایگاه جوانان صورت پذیرفت  تا ایشان بتوانند فارغ از شخص و نظام مستقر فردایشان را بسازند. مهمتر از همه انکه اعتبارات این حوزه و تمامی طرح ها کامل شفاف و قابل دسترس گردید و این حد از شفافیت شاید بندرت در دستگاهی وجود داشته باشد. در موضوعات مرتبط با فراغت جوانان برای نخستین بار تقسیم کار ملی برنامه ساماندهی اوقات فراغت تدوین و با تصویب شورای عالی  مرجعیت یافت. در طی این سالها ١٠٤ خانه جوانان به عنوان پایگاه فعالیت جوانان در سطح کشور راه اندازی شده و ٦٩ خانه در دست احداث میباشد.

در حوزه امور بین المللی مرتبط با جوانان که برای مدت طولانی مسکوت مانده بود، توانستیم نماینده ایران را به عضویت هیات رئیسه مجمع جوانان کشورهای اسلامى دراوریم و مقام قائم مقامی در امور بین المللی مجمع را اخذ نماییم.

همکاری با یونسکو و تشکیل کمیته جوانان و همکاری در برگزاری روز بین الملی جوانان از دیگر اقدامات بین المللی به حساب می آمد.

 اما در نهایت اعداد و ارقام ارائه شده تنها ماحصل ظاهری است. اینکه برای تحقق تک تکشان تا چه حد جنگیدیم و با وجود اعتبارات محدود باورنکردنی و کمبود قوانین و اختیارات لازم سرسختانه بر سر منافع جوانان ماندیم بماند و باشد معامله ما و صاحب عدل. تمام روزهایی که به راهکار اندیشی، پیگیری ها برای تحقق راهکار صحیح حل مشکلات جوانان سپری شد، امروز جوانان را به تکیه بر چنین بالندگی ای رساند و هیچ چیز برای خانواده معاونت ورزش و جوانان برتر از لبخند رضایت مندی جوانان و قدردانی منصفانه ایشان از تمام انچه توانستیم برایشان فراهم نماییم نبوده و نیست. 

با تمام این اوصاف، جوانان هنوز در اول راه کسب جایگاه حقیقیشان هستند. اما اینکه اکنون خودشان به درک و شناخت از توانایی هایشان و ارزششان نائل آمده اند، چشم انداز فردا را برایم روشن میسازد. شک ندارم که جوانان فردا با پشتکار و تلاشی دو چندان در تمامی حوزه های ذکر شده حضور خواهند داشت و با خلاقیت و انرژیشان مسیرهای تازه ای را خلق خواهند ساخت. شک ندارم چراکه در طی این چهارسال از جوانان رسم شرافت و انسانیت را آموختم. شهید علیمرادی ها را دیدم که جان بر دست نهاده و برای تحقق رویای زیبای فردای کشور  تا انتها ایستادند و بانوانی و مردانی که در تشکلهای ما چنان قوی فعالیت کردند که شاید برتر و تاثیرگذارتر از بسیاری نهادهای رسمی و کشور، سرکار خانم باقری، سرکار خانم سالاری و جناب آقای الطافی که چون بادبهاری گره گشا بودند.

در پایان کلام، پناه میبرم بر خداوند ستار اگر در این سالها خطایی ناخواسته رخ نموده و حلالیت میطلبم از جوانان اگر گمان به کوتاهی دارند. قدردانی میکنم از دستگاه هایی که برای جوانان همراهیمان کردند، مدیران کل محترم و کارمندان شریف معاونت امور جوانان بواسطه اعتمادشان به اینجانب و جوانان که فرصت این خدمت را برایم فراهم نمودند.

و خیرمقدم به آقای یامین پور و آرزوی توفیق در این سنگر خطیر برای ایشان دارم.

* محمد مهدی تندگویان

مهرماه ۱۴۰۰

 

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا