حضور پرندگان تابستان گذران در میانکاله

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران، جمال ابوطالبی  با بیان اینکه در تمامی فصول سال پرندگان فراوانی در میانکاله رفت و آمد می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه تالاب میانکاله ۴۸ هزار و ۸۰۰ هکتار است اما به دلیل خشکسالی و دریافت آب تالاب در بخش‌های جنوبی آن که برای پرورش ماهی در آبندان ریخته می‌شود در حال حاضر ۲۸ هزار هکتار از آن خشک شد.

وی افزود: بیشتر پرندگان زمستان گذران در میانکاله وجود دارد که اوایل پاییز می‌آیند و در ابتدای بهار به سرزمین های خود کوچ می کنند.


مسئول محیط زیست میانکاله یادآور شد: پرندگانی که در فصل بهار به تالاب میانکاله مهاجرت می‌کنند شامل هدهدها یا شانه به سرها هستند که در اوایل بهار و سپس قوها و کلاهک‌ها در جمعیت ۲۰ هزار تایی می‌آیند و در نهایت زنبورخوارها که جمعیت قابل ملاحظه‌ای دارند وارد میانکاله می‌شوند.


ابوطالبی گفت: اوایل خرداد گلایل‌ها آمدند که همگی آنها تخم‌گذار بودند و نیز در اواسط خردار کنگرخوارها و صدفخوارها برای تابستان گذران آمدند.


وی افزود: در میانکاله حدود صدهزار گونه گیاهان علفی دانه‌دار رشد کردند و چون این پرندگان برخی از آنها دانه‌خوار هستند از دانه‌های گیاهان در فصل تابستان برای تغذیه استفاده می‌کنند.


وی تصریح کرد: در فصل پاییز نیز بیشتر پرندگان از دانه‌های انار تغذیه می‌کنند برخی که حشره‌خوار هستند از تارهای عنکبوتی که حشرات در آن به دام افتادند تغذیه می‌شوند و به طور کلی طبیعت برای پرندگان محلی برای تغذیه فراهم می‌کند بنابراین وجود گونه‌های گیاهای و حشرات موجود در آن و محل مناسب برای استتار پرندگان است که از این طریق خود را در برابر دشمنان طبیعی محافظت می‌کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا