دادستان تهران : برخی دستگاه های دولتی در موضوع پلاسکو فرافکنی نکنند

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: ‌دستگاه های دولتی و مامور به خدمات عمومی در موضوع حادثه پلاسکو از فرافکنی خودداری کنند و دنبال مقصر حادثه نگردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی در بیست و ششمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع زندان و زندانیان با تسلیت شهادت تعدادی از آتش نشان ها، به استقرار سه معاون دادسرا در محل حادثه پس از وقوع اشاره کرد و افزود: ‌همواره تاکید شد که حضور دادستان در حوادث باید ملموس باشد. 

وی با اشاره به این که دستگاه های اجرایی مانند وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری و سازمان نظام مهندسی و هر دستگاهی که در حوزه مسائل شهری وظایفی بر عهده دارد، باید به وظایف ذاتی خود در این زمینه عمل کند  گفت: امر نظارت بر کارگاه ها که در ماده ۱۰۵ قانون کار مورد توجه قرار گرفته است ، در راستای گزارش جرایم ارتکابی در کارگاه ها به دادستان و ایفای وظایف در امر نظارت بر کارگاه ها از سوی دستگاه های اجرایی است که در مجموع منتهی به تامین ایمنی کارگاه ها می شود .

وی افزود‌: بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها در راستای اعلام وظیفه شهرداری در رفع تخلفاتی است که چه بسا حادثه ساز شود .

جعفری دولت آبادی رعایت نکردن مسائل ایمنی را در دو قالب جرم و تخلف مورد توجه قرار داد و با اشاره به ماده ۱۰۵ پیش گفته که به «جرایم» ارتکابی در کارگاه ها پرداخته است، مفاد بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها مصوب ۱۳۳۴ را در راستای اعلام وظیفه شهرداری ها در رفع تخلفاتی دانست که چه بسا حادثه ساز شود و لذا از باب ایمن سازی ساختمانها و رفع خطرات باید با آن برخورد شود. 

وی حکم موضوع ماده ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری که به مقامات دادسرا اجازه داده از فعالیت تمام یا بخشی از امور خدماتی یا تولیدی از قبیل امور تجارتی، کشاورزی، فعالیت کارگاهها، کارخانه ها و نظایر آن در صورتی که حسب قرائن معقول و مثبته که مضر به سلامت، مخل امنیت جامعه یا نظم عمومی باشد جلوگیری کند ، واجد جنبه پیشگیرانه دانست و نتیجه گرفت که قانون گذار به جرایم و تخلفات قابل تحقق در سطح جامعه و از جمله کارگاه ها توجه می کند و اجرای این موارد، به تامین ایمنی شهر منتج خواهد شد. 

وی با اشاره به این که دستگاه های دولتی و مامور به خدمات عمومی از فرافکنی خودداری کنند افزود:‌ برخی مسوولان در مقابله با حوادث، بیش از آن که به دنبال کاهش آثار سوء حادثه و کمک باشند، در پی رفع تقصیر از خود و انتساب آن به دیگران هستند و به عبارتی، دنبال مقصر حادثه می گردند. 

جعفری دولت آبادی با اعلام این که حادثه ساختمان پلاسکو باید درس بزرگی برای ما باشد، از دستگاه های اجرایی و شهرداری تهران خواست در رفع نقایص موجود و تامین ایمنی ساختمان ها و شهر تلاش بیشتری کنند .

دادستان تهران نقش قوه قضاییه و دادستانی را در حمایت قضایی از دستگاه های اجرایی به منظور انجام وظایف اثرگذار دانست و با ذکر این که، دستور قضایی باید با رعایت مقررات و مصالح اجتماعی صادر شود، به عنوان مثال اظهار داشت: تعطیلی پاساژی که سه هزار نفر در آن شاغل بوده و ششصد مغازه در آن استقرار دارد، بی تردید با اعتراض هایی مواجه خواهد شد و از جمله یکی از مغازه داران ساختمان پلاسکو مدعی بود که چهارصد کارگر برای او کار می کنند؛ اما در مواردی که راه دیگری جز تعطیلی موجود نیست و عدم اقدام می تواند خسارات جانی به بار آورد، تعطیلی ضروری است مگر آن که بتوان با اقدام­های دیگری ایمن سازی کرد .

جعفری دولت آبادی از سرپرستان نواحی دادسرا خواست که افزون بر انجام وظایف ذاتی خود، در افزایش ایمنی شهر، از مسوولان مربوطه در چهارچوب مقررات از اقدامات دستگاه­ها حمایت قضایی کنند .

وی رعایت «انضباط اجتماعی» از سوی شهروندان در حوادث را ضروری دانست و اظهار داشت: در روز اول آتش سوزی ساختمان پلاسکو، تلاش پلیس بیشتر معطوف به دور کردن مردم از محل حادثه بود.

دادستان تهران هم چنین از تلاش برخی افراد در جهت دادن رنگ و بوی سیاسی به حوادث و از جمله حادثه ساختمان پلاسکو انتقاد کرد و افزود: انضباط اجتماعی یعنی این که مردم، صدا و سیما، شبکه های اجتماعی و رسانه های عمومی در مهار حوادث کمک کنند و به گونه ای عمل نشود که اصل حادثه فراموش  و مسائل جانبی بزرگ نمایی شود.

توضیحات دادستان تهران از نتایج تحقیقات از یک متهم صندوق فرهنگیان

دادستان عمومی و انقلاب تهران ، توضیحاتی درباره نتایج تحقیق از یک متهم در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان ارائه کرد .

عباس جعفری دولت آبادی در بیست و ششمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران درباره نتیجه تحقیق از یک متهم در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان افزود‌: حسب گزارش وزارت اطلاعات فردی در سال ۱۳۹۲ طرحی به نام «طرح فرهنگ» به صندوق ذخیره فرهنگیان پیشنهاد داد که در مرحله اول ۸۰ میلیارد تومان پرداخت شد که با تبانی مدیران وقت صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه از جمله متهم دستگیر شده وام با دریافتی ملکی متعلق به وام گیرنده تهاتر شد و طی آن ۱۲۰ میلیون تومان در قالب کارت های هدیه به متهم جدید که اخیراً دستگیر شده پرداخت شده که مدعی است میان کارکنان صندوق و برخی افراد توزیع کرده است. 

دادستان تهران از تهاتر بدهی میلیاردی یک متهم به بانک سرمایه در قبال یک پروژه ساختمانی به نام گل نبی پرده برداشت و اظهار داشت: این پروژه به همراه برخی مطالبات با پروژه دیگری در مشهد تهاتر شد که در مرحله اول تهاتر علاوه بر تسویه بدهی بدهکار توسط بانک سرمایه، ملکی نیز توسط صندوق به نام بدهکار شده و سپس با هدف شراکت بانک سرمایه و صندوق در پروژه دیگری در مشهد به نام پاژ اقدام شد و ملک به ماخذ ۸۰۷ میلیارد تومان ارزیابی شد که بعدا مشخص شد با ماخذ۱۰۸۰ میلیارد تومان توافق شده است. 

وی افزود‌: بدهکار علاوه بر تسویه بدهی، ضررهای مختلفی به صندوق و بانک سرمایه وارد کرد و  متهم اخیر و مدیران صندوق در تحقق آن نقش داشتند و در همین رابطه بدهکار بانک و صندوق ۵۰۰ میلیون تومان در قالب کمک به یک انجمن خیریه به متهم جدید پرداخت شده است. 

جعفری دولت آبادی در خصوص پرونده بابک زنجانی و دستگیری یکی از متهمان اصلی (ع.ز) طی هفته گذشته اظهار داشت: متهم مذکور که زمینه ساز خرید یک موسسه مالی و تبدیل آن به بانک اف.آی.آی.بی در مالزی به منظور فراهم نمودن بستر جرایم بود، موفق شد از طریق همین بانک که کلاً به چهار میلیون دلار خریداری شده بود، اعتبارات اسنادی را رد و بدل کند و اعتبارات اسنادی برای خرید نفت از شرکت ملی نفت ایران، واریز وجوه ادعایی مربوط به شرکت های سازمان تامین اجتماعی و هم چنین وجوه واریز به شرکت (اچ.کی- H-K) در خارج از کشور از طریق همین بانک اقدام شده است. 

دادستان تهران تعداد احضارشدگان در پرونده املاک شهرداری را بالغ بر ۱۲۹ نفر اعلام کرد  که موید سرعت گرفتن تحقیقات است و ابراز امیدواری کرد که تا دو هفته آینده تمامی افراد احضار شده و تحقیق اولیه به عمل آید تا زمینه ورود به اصل ماجرا فراهم شود.

وی هم چنین از بازداشت یکی از بدهکاران کلان بانکی در هفته گذشته خبر داد و اظهار داشت: متهم نزد بازپرس مطالب قابل توجهی در خصوص ارتباط مالی با برخی افراد اظهار داشته است. 

جعفری دولت آبادی با تاکید بر این که قوه قضاییه و دادستانی خواب راحت را از چشمان مفسدان اقتصادی خواهند گرفت، هشدار داد: مفسدان اقتصادی در هر موقعیت و مقامی که باشند، باید وجوه تحصیل شده را بازگردانند.

صدور کیفرخواست برای چند سارق مسلح 

دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست برای چند سارق مسلح که به اتهام محاربه برای آنها مجازات اعدام درخواست شده است خبر داد.

عباس جعفری دولت آبادی در بیست و ششمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران  به اقدامات دادسرا در مقابله با جرم سرقت پرداخت و ضمن تشکر از سرپرست دادسرای سرقت، از صدور کیفرخواست برای چند سارق که ماه پیش مرتکب سرقتهای مسلحانه از مغازه ها شده بودند، خبر داد و افزود‌: در این کیفر خواست، برای چهار نفر از سارقان مسلح به اتهام محاربه درخواست مجازات اعدام شده است. 

وی از محاکمه یک سارق حرفه ای با ۳۷ فقره سابقه کیفری مشابه خبر داد و با تاکید بر این که نحوه عملکرد دادسرا باید به گونه ای باشد که هزینه های ارتکاب جرم را برای مجرمان حرفه ای افزایش دهد، افزود: این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست به اتهام افساد فی الارض شده و محاکمه متهم در دادگاه پایان یافته است  و به زودی حکم آن صادر خواهد شد. 

دادستان تهران با اشاره به آمار اعلامی از سوی پلیس در خصوص رانندگان مست، اظهار داشت: دادسراهای ارشاد و راهور و هم چنین نواحی عمومی دادسرا در برخورد با رانندگان مست که با جان مردم بازی می کنند، اغماض نکنند. 

وی هم چنین از دستگیری و بازداشت ده نفر در پرونده ماساژهای غیرمجاز و مفتوح بودن پرونده در دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد. 

جعفری دولت آبادی با  تشکر از معاونان و سرپرستان دوایر نظارت بر زندانها و قضات ناظر زندان در اهتمام به مسائل زندانیان، ده اقدام ویژه دادستانی تهران در خصوص زندان ها طی سال جاری را برشمرد. الزامی شدن بازدید معاونان دادستان از زندان ها، ملاقات سرپرستان دوایر نظارت و قضات ناظر با زندانیان و تشکیل شعبه ویژه محکومان زندانی در نواحی دادسرا، از جمله این اقدامات بود. 

دادستان تهران نتیجه مثبت چنین بازدیدهایی را برای دادستان ها، دادسرا، زندان و زندانیان قابل توجه خواند و دیگر اقدامات دادستانی در امر زندان ها را شامل پیگیری نامه های زندانیان به مقامات قضایی، به روز کردن آمار زندانیان دادسرا و زندان اعلام کرد و در توضیح افزود: مکاتبه های زندانیان باید پیگیری شود و حتی اگر منتهی به پذیرش درخواست زندانی به لحاظ موانع قانونی نشود، پیگیری موضوع و اعلام نتیجه به زندانی، موجب آرامش در زندان ها خواهد بود. 

وی با اعلام این که در سال جاری حداقل ده جلسه شورای معاونان دادستانی تهران به موضوع زندان اختصاص یافته است، افزود: این حجم از توجه به زندان و زندانیان با هدف کاهش جمعیت کیفری زندان ها و حل مشکلات زندانیان انجام شده است. 

جعفری دولت آبادی سه اقدام دیگر دادستانی در امر زندان ها را شامل تشکیل پرونده ملاقات برای زندانیان، صدور بخشنامه های متعدد به منظور ایجاد رویه های واحد و مدیریت اختلاف نظرات قضایی و تسریع در ادغام محکومیت های متعدد، اعلام کرد و در توضیح اقدام نخست اظهار داشت: هم اکنون هر زندانی دارای سه پرونده شامل پرونده قضایی، پرونده نظارتی و پرونده ملاقات است و مورد اخیر که گام بزرگی محسوب می شود، از این جهت موضوعیت دارد که دادستان می تواند بر نوبت های ملاقات قضات و معاونان با زندانی اشراف یابد و درخواست های زندانی از قضات را پیگیری کند و هم چنین با وجود پرونده ملاقات، زندانی نمی تواند مدعی شود که هیچ کس با وی ملاقات نکرده و درخواست های او را منتقل نکرده  است. 

آخرین محوری که دادستان تهران به عنوان اقدامات ویژه دادسرا در امر زندان ها به آن تصریح کرد ، هماهنگی با دادگاه ها و تاثیرگذاری در حوزه هایی مانند عفو و درخواست آزادی مشروط زندانیان بود. 

وی صدور دستورالعمل رییس قوه قضاییه و تشکیل ستاد مرکزی دادستانی کل و ستاد استانی را از اقدامات مثبت قوه قضاییه دانست که موج مناسبی در کشور ایجاد و تاکید کرد :‌ بازدید مستمر از زندان ها در برنامه های دادستانی پیش بینی شده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا