در بهار امسال ۹ روز گرد و غبار میهمان چهارمحال و بختیاری بود

شهرام احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در چند سال اخیر عدم رعایت حق آبه‌های زیست محیطی، تخریب زیستگاه‌ و … باعث شده است تا تالاب‌ و زمین‌های کشاورزی استان مستعد تولید ریزگرد شوند .

وی افزود: جنگ‌های اخیر در کشوهای سوریه و عراق و ناامنی حاصل از آن، عدم اهتمام به محیط زیست در آن کشورها را پی داشته است .

احمدی ادامه داد: ریز گرده‌ها از کشورهای عربستان، سوریه و عراق وارد ایران می‌شوند و بیش از ۹۰ درصد منشأ گرد و غبار در ایران و استان، این کشورها هستند .


وی با اشاره به اینکه وجود ریزگردها به چالش جهانی تبدیل شده است، تصریح کرد: تالاب گندمان در استان به سوی تبدیل شدن به کانون ریزگرد داخلی پیش می‌رفت که با تلاش‌های صورت گرفته این تالاب احیا شد و اکنون منشأ حیات و اکوسیستم است .


احمدی تصریح کرد: افزایش حفاظت از محیط زیست، افزایش فضای سبز حاشیه شهرها و رعایت حق آبه‌های زیست محیطی از اقداماتی بوده است که برای مقابله با ریزگرد در استان انجام شده است .


وی با اشاره به اینکه هر هکتار جنگل می‌تواند سالانه ۶۸ تن گرد و غبار را جذب کند، تاکید کرد: جلوگیری از بهره‌برداری غیر اصولی و چرای بیش از حد دام در جنگل‌ها و مراتع استان به عنوان سدهای کنترل کننده ریزگردها، از اقدامات انجام شده در راستای کاهش گرد و غبار بوده است.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان کرد: گرد و غبار در سه ماه ابتدای سال ۹۴، ۳۱ روز، در همین مدت در سال گذشته ۲۰ روز و در سال جاری ۹ روز بوده است .

احمدی با اشاره به دلیل برون استانی بودن منشأ ریزگردها در چهارمحال و بختیاری، گفت: دلیل کاهش تعداد روزهای دارای گرد و غبار در سال جاری نسبت به دو سال گذشته آبگیری تالاب هورالعظیم بوده است .


وی اضافه کرد: در ۲۲ و ۲۳ تیر ماه جاری گرد و غبار بالاتر از حد مجاز بود و دلیل این امر کانون‌های گرد و غبار خارج از استان و قسمت اعظم آن کشورهای خارجی بوده است .


احمدی خاطرنشان کرد: در ۲۳ تیر ماه جاری، میزان ذرات با قطر تا ۱۰ میکرومتر در متر مکعب ۱۵۰ و میزان ذرات با قطر تا ۲٫۵ میکرومتر در متر مکعب ۱۱۲ بوده است .


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا