;
آخرین اخبار

راهکار بازگشتِ چهره‌های محبوب به تلویزیون چیست؟ | ماجرای نرفتن تهیه کننده مطرح به شبکه نمایش خانگی

[ad_1]

 به گزارش همشهری آنلاین، مهران مهام این روزها سریال «بی‌همگان» را برای آنتن شبکه سه سیما آماده پخش می‌کند. تهیه‌کننده‌ای که کارهای ماندگاری همچون «نرگس»، «کارآگاهان»، «ترانه مادری»، «متهم گریخت»، «طلسم‌شدگان»، «ترش و شیرین»، «خانه به دوش»، «دردسرهای عظیم» و خیلی از سریال‌های دیگر را برای تلویزیون ساخته است. 

او اعتقاد دارد چهره‌های محبوب باید به تلویزیون برگردند؛ کسانی که با «جعبه جادو» شناخته شدند و کارهای پرطرفداری را از خودشان به جای گذشتند. این روزها آن‌ها بیشتر مدیوم‌های دیگر را به تلویزیون ترجیح می‌دهند؛ در حالی‌که مخاطب در انتظارِ کارهایی است که این افراد محبوب چه در جایگاه بازیگر، چه کارگردان و چه نویسنده برای مدیوم‌های دیگر تدارک می‌بینند. 

مهام وقتی به هزینه‌ها و دستمزدها و قراردادها می‌رسد موضوعِ سریال «نرگس» را مطرح می‌کند که اگر امروز ساخته شود به دقیقه‌ای ۱۴ میلیون در تلویزیون و در نمایش‌خانگی به ۳۰ میلیون می‌رسد. سریالی که زمانی ساخته شد خیابان‌ها را خلوت کرد و آن زمان با دقیقه‌ای ۷۵ هزار تومان ساخته شد. 

این تهیه‌کننده به نکته‌ای اشاره کرد که حرفِ مشترک بسیاری دیگر از قدیمی‌های تلویزیون است؛ یکی از رموزِ موفقیت کارهای ماندگار تلویزیون در فیلمنامه بود. مهام در جریانِ گفت‌وگویش به عدمِ ساخت برخی نوستالژی‌ها از جمله «زیر آسمان شهر» و «دردسرهای عظیم» اشاره کرد و گفت: «خیلی از نوستالژی‌ها قابل اجرا نیست. بخشی از طرح‌های گذشته با توجه به سیاست‌های جدید صداوسیما رد می‌شود و در خصوص کارهایی مثل «دردسرهای عظیم» واقعاً با شرایط امروز جواد عزتی و دستمزدهای او در سینما، امکان‌پذیر نیست و «زیر آسمان شهر» هم تلاش کردیم تغییرات صداوسیما اجازه نداد و بعد از آن هم گروه جمع نشدند. »

مشروح گفت‌وگو با مهران مهام در آستانه پخشِ سریال جدید او در شبکه سه خواندنی است: 

شروعِ پخش سریال «بی‌همگان» از مهرماه

مهران مهام تهیه‌کننده باسابقه تلویزیون درباره آخرین وضعیت سریال جدیدش به خبرنگار تسنیم گفت: ان‌شاءالله تا پایان هفته تصویربرداری سریال «بی‌همگان» به پایان خواهد رسید و به ما گفته‌اند از ۱۰ مهرماه سریال روی آنتن خواهد رفت. خوشبختانه سریال ما پربازیگر و پرلوکیشن است و در ۳۷ قسمت تقدیم بینندگان خواهد شد. 

وی درباره بازگشت به تلویزیون با یک ملودرام اجتماعی، تأکید کرد: بعد از مدت‌ها برگشتیم؛ آخرین کار ملودرامی که برای تلویزیون ساخته بودیم به «دلنوازان» برمی‌گردد. امیدوارم مردم از این ملودرام هم راضی باشند. چون به عشق مردم ساختیم تا مردم ببینند و به آن نمره بدهند. 

امروز بیشتر کمدی می‌خواهند

این تهیه‌کننده با سابقه در خصوصِ ساختِ کار بعدی و همچنین کم‌کار شدن نسبت به گذشته، توضیح داد: فعلاً وضعیت تصویب فیلمنامه‌ها و شوراها مشخص نیست؛ بچه‌هایی که در کار هستند هنوز کارشان مشخص نشده؛ قبل از من طرح و برنامه بردند؛ بعد از تولید این کار می‌توانیم صحبت کنیم. من دنبال طرح خوب می‌روم و هرچیزی خوب باشد حتماً مدنظرمان برای کار بعدی خواهد بود. فضای امروز را که می‌بینم فکر می‌کنم بیشتر کمدی بخواهند. 

راهکار برای بازگشتِ چهره‌های محبوب به تلویزیون

او در پاسخ به این سؤال که راهکار بازگشتِ چهره‌های محبوب به تلویزیون چیست، افزود: من اگر جایِ مدیران تلویزیون بودم حتماً در قالبِ فراخوانی، دوستان را به مرکز همایش‌ها دعوت می‌کردم. یک بخشی همین تشکیل جلسه است و بخشی دیگر به بودجه برمی‌گردد. دوستان قیمت‌هایشان به گونه‌ای است که در توانِ سازمان نیست. باید برای این نکته هم فکری کرد. چون ما نرخ‌هایی داریم کف و سقف دارد که نباید از سقف بگذرد؛ یا از طریق اسپانسر جلو برود. خیلی خوب نیست نامش را آشتی‌کنان بگذاریم اما امیدوارم هرچه زودتر این اتفاق بیفتد. 

«زیر آسمان شهر» منتفی شد

مهام درباره سرنوشتِ سریال «زیر آسمان شهر» گفت: متأسفانه منتفی شد. حتی رضا عطاران به عنوان مشاور کارگردان گفت می‌آیم که کار را با هم شروع کنیم و آدم‌های آپارتمان را هم درآورده بودیم اما تغییرات مدیریتی در صداوسیما، باعث شد که کار عقب بیفتد و در نتیجه این کار به هر طریقی، شکل نگرفت. اما این دوستان چه رضا عطاران، چه مهران غفوریان و دوستان دیگر بچه‌های تلویزیون‌اند و باید برگردند. 

فاصله عجیب و غریب با وی‌اودی‌ها

او تأکید کرد: من همیشه خودم را سرباز رسانه ملّی می‌دانم و به ولی نعتم پشت نمی‌کنم. باید برای مسائل بودجه‌ای فکری کنند که فاصله ما با فضای نمایش‌خانگی و وی‌اودی‌ها یک فاصله عجیب و غریبی است. همزمان دوستانم در این فضا هم کار می‌کنند که اتفاقاً مجاور ضبطِ سریال ما بودند که ما به عینه، فقر و غنا را دیدیم. 

ماجرای دعوت شدن به شبکه نمایش‌خانگی

تهیه‌کننده سریال «متهم گریخت» و «بزنگاه» در پاسخ به این سؤال که شما هم به سمتِ وی‌اودی و نمایش‌خانگی رفتید، گفت: من همچون چند سالِ قبل، اخیراً برای کاری در نمایش‌خانگی دعوت شدم؛ زنگ زدم به مدیر بالادستی‌ام در تلویزیون و سؤال کردم که بروم یا خیر، به من گفتند شما نروید و گفتم چشم. من از دوستان عذرخواهی کردم و دفعه دومی بود که دعوت می‌شدم و نرفتم. 

وی افزود: از نظرمن با همه صحبت‌هایی که درباره تلویزیون و تعدادِ مخاطبینش می‌شود، هیچ مدیومی از نظر مخاطب به گردِ پای تلویزیون هم نمی‌رسد. اما نکته مهم این است که برخی اوقات من معتقدم در این جا به جایی‌های مدیران، از نیروهایمان فارغ می‌شویم. فارغ شدن خوب نیست و باید حواس‌مان باشد فضاهای بیرونی دنبال جذبِ نیروهایمان هستند. 

کار برای تهیه‌کنندگان تلویزیون سخت شده است

مهام درباره قراردادِ برخی بازیگران چهره در سریال «بی‌همگان» و سختی کار تهیه‌کنندگان در تلویزیون برای قرارداد بستن با بازیگران کاربلد و عواملِ خوب، گفت: برخی از بازیگران لطف می‌کنند می‌آیند، چون در وی‌اودی قراردادهای به مراتب بالاتری دارند و کار امروز برای تهیه‌کنندگان تلویزیون خیلی سخت شده است. من با عوامل و بازیگرانم در سریال زندگی می‌کنم؛ از همان روزی که کار کلید می‌خورد تا آخرین لحظه کنارشان هستم. این رابطه‌ای غیر از تهیه‌کنندگی، پشتیانی و سرمایه‌گذاری صرف به جا می‌گذارد. 

تهیه‌کنندگانِ هلی‌کوپتری! 

وی در پایان خاطرنشان کرد: تهیه‌کنندگانِ امروز که عمدتاً جوان‌اند باید به این رابطه‌ها پایبند باشند و نسبت به حقوق و دستمزد عوامل کار متعهد باشند. زمانی که ما به تلویزیون ورود کردیم هلی‌کوپتری تهیه‌کننده نشدیم و سِیری را گذراندیم اما الان هلی‌کوپتری، تهیه‌کننده می‌شوند. 

به گزارش تسنیم، سریال «بی‌همگان» که کار جدید شبکه سه سیما خواهد بود و به گفته مهران مهام از ۱۰ مهرماه روی آنتن می‌رود بازیگران بسیاری را به خود دیده که یکی از آن‌ها مرحوم زهره فکورصبور بود که دارفانی را وداع گفت و سکانس‌های باقی‌مانده نقش او را کمند امیرسلیمانی بازی کرده است. 

مهدی سلطانی، کاظم هژیرآزاد، نسرین بابایی، سپند امیرسلیمانی، مهدی ماهانی، محمد صادقی، میترا رفیع، مهسا باقری، هادی قمیشی، مسعود شریف، علیرضا درویش، داریوش سلیمی، بازیگر خردسال: رستا رحیمیان از بازیگران مجموعه «بی‌همگان» به شمار می‌روند. همچنین کاوه خداشناس، سمیرا حسن‌پور، محمد حیدری، بهنام مؤمنی، امیرحسین آصفی، یاسین مسعودی، علی‌اصغر رضائی، مجید اکبری و بازیگران خردسال دانیال جعفری و تیارا عسگری دیگر بازیگران این سریال‌اند. 

در خلاصه داستان این مجموعه تلویزیونی آمده است: «در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم، لطف آنچه تو اندیشی حکم آنچه تو فرمایی».

منبع:ایسنا.

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + سه =

دکمه بازگشت به بالا