آخرین اخبار

رتبه بندی معلمان به دنبال افزایش کیفیت است نه افزایش حقوق- اخبار فرهنگیان و مدارس – اخبار اجتماعی تسنیم


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محسن‌ حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان گفت: رتبه بندی در مجلس است و باید مراحل خود را طی کند امیدواریم در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود، هدف رتبه بندی ایجاد انگیزه و توانمندی معلمان است و تلاش بر این است قدرشناس افرادی باشد که توانایی خود را توسعه می‌دهند، دانش آموزی که برای فردا آماده می‌شود به معلمانی نیاز دارد که توانایی خود را افزایش می‌دهند  و رتبه بندی این معلمان را در مرتبه بالاتر قرار می‌دهد که قطعا به طبع آن دریافتی بالاتری  دارند، هدف رتبه‌بندی افزایش حقوق نیست بلکه افزایش کیفیت، توانمندی معلمان و ایجاد انگیزه در آنها برای حفظ پویایی هدف است.

نیاز به نظام پرداخت ویژه معلمان 

وی درباره ضرورت طراحی نظام پرداخت مجزا برای معلمان عنوان کرد: با این موضوع موافقم، معلم کارمند نیست و نمی‌توانیم او را همپای سایر کارکنان دولت در یک نظام حقوقی قرار دهیم، شغل معلمی اقتضائاتی دارد و ابزار کار او انسان‌ها هستند، معلم در پرتو تلاش خود هویت و شخصیت می‌سازد و باید به آنها جایگاه ویژه‌ای داد بنابراین نیاز است معلمان از قانون خاص بهره مند باشند و این جزو تاکیدات سند تحول و اهداف ما است.

وزیر آموزش و پرورش درباره استخدام معلمان بیان کرد: از شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکر می‌کنم که به آموزش و پرورش کمک بزرگی کرد تا به آرامش نسبی برسد، شهریور ۹۸ که به عنوان وزیر شروع به کار کردم بیش از ۱۰۰ هزار معلم به صورت حق التدریس، پیش دبستانی و نهضت سواد آموزی با آموزش و پرورش همکاری می‌کردند و طبق قانون در انتظار استخدام بودند در سال گذشته ۱۰۲ هزار ردیف استخدامی گرفتیم و تمام این افراد را که قانون برای آنها تعهدی ایجاد کرده بود یعنی مشمولان تا قبل از سال ۹۲ را استخدام کردیم.

وی ادامه داد: ۵۷ هزار نفر از این افراد در سال گذشته تعیین تکلیف شدند و ۳۰ هزار نفر دیگر در آینده نزدیک تعیین تکلیف می‌شوند تا دوره آموزشی دانشگاه فرهنگیان را طی کنند.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه پس از سال ۹۲ آموزش و پرورش، معلم‌ حق التدریس به کار نگرفت اما عده‌ای به صورت خرید خدمات آموزشی حضور داشتند، متذکر شد: قانون در قبال این افراد تعهد استخدام نداده است و از این به بعد هر فردی برای استخدام با مدرک دیپلم باید از طریق کنکور سراسری برای دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و با مدرک کارشناسی و بالاتر ازطریق آزمون استخدامی اقدام کند، امتیازی که معلمان خرید خدمات دارند این است که میزان سال‌های فعالیت آنها به سقف مجاز شرکت در آزمون اضافه می‌شود.

وی درباره مشکل احتساب سنوات معلمان دانشسرایی بیان کرد: با همراهی مسئولانه دیوان عدالت اداری موضوع حل، افراد تعیین تکلیف شدند و مشکل برطرف شد.

حاجی میرزایی درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای جذب از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی گفت: معلمی شغل مهمی است و باید حداکثر دقت در انتخاب معلم‌ انجام شود، شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته است جذب معلم باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و رجایی و فراخوان عمومی باشد و از بین بهترین‌ها انتخاب کنیم.

امتیازات ویژه دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان

وی با اشاره به اینکه نظام امتیاز درخشانی در دانشگاه فرهنگیان داده است، افزود: دانشجو معلمان از همان ابتدا استخدام می‌شوند، سربازی نمی‌روند، از روز اول تحصیل حقوق دریافت می‌کنند و دوره تحصیل جزو سابقه خدمت آنها محسوب می‌شود تا بهترین و باانگیزه ترین افراد جذب شغل معلمی شوند.

وی ادامه داد: تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی این بود ورود به شغل معلمی منحصرا از این روش‌ها باشد و برای هر فردی که می‌خواهد معلم شود صلاحیت معلمی یعنی توانایی برای تدریس کردن احراز شود یعنی افراد به دانشگاه فرهنگیان بیایند و در پایان دوره در آزمون موفق شوند و بعد وارد مدارس شوند.

حاجی میرزایی بیان کرد: استخدام برای بوم بخش دیگری از مصوبه  شورای عالی انقلاب فرهنگی بود چرا که ر برخی مناطق تراکم معلم داریم و شورا تصویب کرد اگر برای یک استان نیرو جذب کردیم نیرو برای همان استان است و اگر روزی خواست از این استان برود استخدام او ملغی می‌شود.

 

انتهای پیام/لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا