به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود با رسانه‌ها که به صورت زنده از تلویزیون اینترنتی “سیمای عدالت” پخش شد، درباره شایعات مطرح‌شده درباره دخالت‌های دادستان کل کشور در پرونده مالک شرکت هفت‌تپه، گفت: جلسه دادگاه مربوط به خریدار هفت‌تپه به دلیل ارجاع پرونده از سوی دادگاه به کارشناسی، با تأخیر مواجه شده است. موضوع کارشناسی هم میزان پرداخت بدهی و اختلاف با بانک‌هاست که منتظر نظر کارشناسی هستیم. وقتی جلسه دادگاه برگزار نمی‌شود، موضوع تغییر نماینده دادستان هم معنایی ندارد. بعد از تشکیل جلسه دادگاه دادستان اعلام می‌کند که چه کسی به نمایندگی از او از کیفرخواست دفاع کند و تا الان خبری مبنی بر تغییر دادستان نداریم.

اسماعیلی در ادامه تأکید کرد: موضوع شایعه مداخله دادستان کل کشور و ادعای حمایت او از مالک شرکت هفت‌تپه موضوعیت ندارد چون امر رسیدگی با دادگاه مستقل است و دادستان مأموریتی بر رسیدگی ندارد و نمی‌تواند مداخله داشته باشد.

وی افزود: دادستان از سوی قوه قضائیه مأمور شده که در فرایند رسیدگی به اتهامات رئیس شرکت هفت‌تپه، پیگیر وضعیت ادامه فعالیت این شرکت و کمک به جریان اشتغال و تولید در این شرکت باشد. اگر فعالیت قوه قضائیه و دادستان کل کشور نبود این شرکت در فرایند تولید دچار مشکل می‌شد.

سخنگوی دستگاه قضا همچنین درباره خبر بازداشت یک فرد با تابعیت دوگانه ایرانی ـ امریکایی گفت: در قوانین ما چیزی به عنوان دوتابعیتی نداریم. کسانی تابعیت کشور دیگری را اخذ می‌کنند؛ اما قانون کشور ما این تابعیت به اصطلاح مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد و رسیدگی و دستگیری افراد هم ارتباطی به تابعیت آنها ندارد و بر اساس اعمال مجرمانه و اتهاماتی که متوجه افراد می‌شود اشخاص تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

اسماعیلی ادامه داد: اخیراً فردی از اتباع ایرانی که به او عنوان به دوتابعیتی داده‌اند بازداشت شده است. اتهام او جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات برای کشورهای بیگانه است و پرونده از قبل جریان داشت که با قید وثیقه آزاد بود. او قصد خروج از کشور را داشت که با توجه به اشراف اطلاعاتی، قبل از خروج مجدد دستگیری شد.

اسماعیلی درباره درگیری نماینده مجلس با سرباز پلیس راهور هم با اشاره به اینکه قانون را همگان باید اجرا کنند و نیز احترام مجری قانون باید حفظ شود، گفت: در این موضوع قوه قضائیه آمادگی دارد که در چارچوب ضوابط و مقررات کشور چه در مورد شکایت و ادعای نیروی انتظامی و چه این برادر سرباز و حتی ادعاهای نماینده مجلس رسیدگی کند و بعد از رسیدگی نتیجه را به اطلاع مردم برساند.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه درباره توهین میهمان برنامه شبکه ۴ به رئیس جمهور گفت: توهین هم اقدامی غیراخلاقی است و هم طبق ضوابط، اقدامی مجرمانه محسوب می‌شود. قوه قضائیه به همه افراد تأکید می‌کند که چه در تریبون‌های رسمی و چه در محافل خصوصی از اهانت به اشخاص اجتناب کنند و بدانند اشخاصی که مورد توهین قرار گرفته‌اند اگر به دستگاه قضا اعلام شکایت کنند، در چاجوب ضوابط و مقررات به شکایت آنها رسیدگی خواهد شد.

اسماعیلی با بیان اینکه در ارتباط با موضوع توهین اخیر، تا شب گذشته هنوز شکایتی واصل نشده بود، افزود: قبلآً به موجب قانون توهین به مقامات نیاز به شاکی خصوصی نداشت و دادستانی به عنوان مدعی‌العموم موضوع را تحت تعقیب قرار می‌داد، اما با اصلاحیه قانون در مجلس قبل، اهانت به مقامات و مسئولین در زمره قابل گذشت قرار گرفت و اگر کسی به مسئولی توهین کرد رسیدگی به آن نیازمند شکایت است که باییستی از سوی آن شخص یا وکیل او باشد و شکایت از ناحیه دستگاه معنا ندارد. برای نمونه اگر کسی به قاضی قوه قضائیه اهانت کرد، شکایت بایستی از سوی قاضی یا وکیل او صورت بگیرد و شکایت قوه قضائیه دیگر معنا ندارد.

اسماعیلی همچنین درباره سخنان وزیر خارجه انگلیس که از تشدید فعالیت‌های این کشور در خصوص آزادی نازنین زاغری خبر داده بود، گفت: خانم نازنین زاغری محکوم فعلی ماست که دارای محکومیت و در حال گذراندن ایام محکومیت خودش است و حکم صادره در حال اجراست. البته پرونده اتهامی دیگری هم دارد که کیفرخواست به دادگاه ارسال و جلساتی هم در دادگاه برگزار شده که هنوز منجر به رأی نشده است.

وی ادامه داد: اینکه وزیر امور خارجه انگلیس بخواهد در ارتباط با پرونده‌های قضائی ما نظر دهد، اقدامی خلاف عرف دیپلماتیک است و دستگاه قضائی با نهایت استقلال و برابر با ضوابط و مقررات به اتهامات متهمان رسیدگی می‌کند.

ثبت‌نام افراد در انتخابات فدراسیون فوتبال و احراز صلاحیت داوطلبان آخرین موضوعی که سخنگوی قوه قضائیه در نشست هفتم بهمن‌ماه خود با نمایندگان رسانه‌ها درباره آن صحبت کرد و گفت: مرجع بررسی صلاحیت داوطلبان و مرجع استعلام صلاحیت داوطلبان انتخابات هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال مشخص است. قوه قضائیه در ارتباط با اعضای هیئت رئیسه این فدراسیون و اینکه چه کسی در آن باشد و یا نباشد، مداخله ندارد و اگر از ما استعلام بگیرند، در صورتیکه پرونده و یا محکومیتی داشته باشند، نتیجه را اعلام می‌کنیم اما در انتخابات فدراسیون مداخله‌ای نداشته و نداریم.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/لینک منبع