;
آخرین اخبار

“سرباز” زینت کشور است/ضرورت حفظ کرامت انسانی افراد در نظام اسلامیتشکل‌های دانشجویی استان مازندران در خصوص توهین به سرباز دادگستری شهرستان بابل بیانیه‌ای را منتشر کردند.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است: «اهمیت حفظ کرامت انسانی افراد در نظام اسلامی از مسائلی است که باید نسبت به آن توجه ویژه داشت، دستگاه قضایی به عنوان قوه حافظه حقوق عامه در این خصوص نقش ویژه‌ای دارد که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به آن پرداخته شده است، وارد کردن خدشه بر پیکره حقوق و آزادی‌های افراد و زیر پا گذاشتن کرامت آنها به هر دلیلی و با هر عنوان شغلی به طور مشخص سلامت اخلاقی جامعه و سرمایه اجتماعی حاکمیت را در بلندمدت با خطر جدی مواجه خواهد کرد.

– برخورد ناشایست بازپرس شعبه یک دادگستری شهرستان بابل نسبت به سرباز وظیفه گیت ورودی و در ادامه تهدید پدر سرباز مزبور توسط مدعی‌العموم شهرستان که باید مأمن مردم در مقابل ظلم، بی‌عدالتی و فساد باشد، از جانب جامعه دانشجویی استان مازندران شدیدا محکوم و غیرقابل توجیه است!

– چنین اقداماتی هرچند ناخواسته اعتبار عدلیه در نزد افکار عمومی را مخدوش می‌کند. مردمی که از جانب مجریان عدلیه چنین رفتارهایی می‌بینند، چطور می‌توانند نسبت به عملکرد این مجموعه در سایر حوزه‌ها خوش‌بین باشند و به آن اعتماد کنند؟!

– ورود به موقع ستاد کل نیروهای مسلح و ریاست محترم قوه قضائیه و متعاقب آن عذرخواهی و دلجویی ریاست دادگستری استان، دادستان و بازپرس‌ مورد اشاره نخستین قدم در راستای احقاق حقوق تضییع شده سرباز مضروب و به دنبال آن مردم شریف استان مازندران است که مطمئنا کافی نیست.

– درخواست ما رسیدگی دقیق و احیانا به دور از جانبداری سازمانی توسط دادستان استان و همچنین دادسرای انتظامی قضات نسبت به جرم صورت گرفته و اعمال مجازات قانونی و متناسب به لحاظ جنبه عمومی آن است که باید انجام شود. 

بدیهی است جامعه دانشجویان‌ مازندران بعنوان حلقه واسط توده‌های مردم و دستگاه‌های حاکمیتی، پیگیری این پرونده را تا رسیدن به سرانجام مشخص حق خود دانسته و از مسئولان ذیصلاح در این خصوص مطالبه جدی دارند.

– بدیهی است که اصلاح رویه‌های موجود در رابطه با نحوه برخورد با سربازان وظیفه و پیگیری خلاهای قانونی در این باره از نظر دور نمی‌ماند که اگر غیر از این باشد، شاهد تکرار این چنین تحقیرهایی از جانب افراد نسبت‌ به سربازان وطن خواهیم بود، این امر ریشه در سربازی اجباری دارد که نیازمند است اصلاح بنیادینی در مجلس در مورد این قانون انجام شود.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی


امضا کنندگان بیانیه:

مجمع عدالتخواه دانشگاه مازندران

بسیج دانشجویی دانشگاه مازندران

انجمن اسلامی دانشگاه مازندران

بسیج دانشگاه آزاد قائمشهر

انجمن اسلامی دانشگاه قائمشهر

انجمن اسلامی دانشگاه آزاد جویبار

انجمن اسلامی دانشگاه آزاد نور

و بخشی از انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی از دانشگاه‌های:

مازندران

نوشیروانی 

علم و فناوری بهشهر

شمال آمل

آزاد چالوس

علوم پزشکی بابل

علوم کشاورزی ساری»

به گزارش ایسنا، رفتار ناپسند یکی از بازپرس‌های دادسرای بابل با سرباز یگان حفاظت دادگستری اواسط هفته جاری خبرساز شده و واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی برانگیخته است؛ ماجرایی که برای سربازی در شهرستان بابل رخ داد و او را به سرباز بابلی در فضای مجازی معروف کرد، این موضوع بار دیگر منجر به طرح این موضوع شده که آداب برخورد با سربازان چگونه باید باشد و سربازان رفتارهای ناشایست با خود را چگونه می‌توانند گزارش کنند؟ 

انتهای پیاملینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + ده =

دکمه بازگشت به بالا