;
آخرین اخبار

سردیس عتیقه 2000 ساله روم باستان 35 دلار فروش رفت!- اخبار سفر – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از نیویورک تایمز؛ مجسمه پرتره‌ای که یک فروشنده کالاهای عتیقه و قدیمی در سال 2018 از فروشگاهی خریداری کرده بود بعد از احراز این موضوع که دارای قدمتی طولانی و متعلق به دوران روم باستان است، توسط وی مسترد و مقرر شد در هفته جاری در موزه هنر سن آنتونیو به نمایش درآید.

لورا یانگ در سال 2018 در حین گشت‌وگذار در یک فروشگاه واقع در شهر تگزاس متوجه وجود یک سردیس که روی زمین و زیر یک میز گذاشته شده بود می‌شود؛ وی این سردیس را که برچسبی زرد رنگ با قیمت 34.99 دلار بر روی گونه‌اش بود، خریداری کرد!

اما معلوم شد این مجسمه صرفاً یک سنگ سنگین جهت تزئین نیست بلکه یک مجسمه واقعی رومی است که قدمت آن احتمالاً به اواخر قرن اول قبل از میلاد و یا اوایل قرن اول پس میلاد برمی‌گردد و زمانی در مجموعه هنری یکی از پادشاهان بایرنی نگهداری می‌شد؛ این مجسمه از قرن نوزدهم میلادی در مجموعه این شاه قرار داشت تا این‌که در طول جنگ جهانی دوم غارت شد.

آثار باستانی | آثار تاریخی ,

اما اینکه این سردیس چگونه به تگزاس رسیده است همچنان یک راز مانده است که محتمل‌ترین گمانه‌زنی این است که پس از بمباران ویلای پادشاه باواریا در آلمان توسط نیروهای متفقین، یک سرباز آمریکایی آن را با خود به تگزاس آورده است.

این مجسمه پس از سفر 2000 ساله‌ای که از روم باستان تا بوتیک واقع در تگزاس داشته، در هفته جاری در موزه هنر سن آنتونیو به نمایش درآمد.

خانم «یانگ»‌ که این سردیس تاریخی را به مدت 3.5 سال در قفسه‌ای که در اتاق پذیرایی قرار داشت نگهداری می‌کرد، براساس توافقات صورت گرفته، مقرر شد که سال آینده این سردیس رومی را به دولت ایالت «بایرن» تحویل دهد.

این فروشنده کالاهای عتیقه و قدیمی  با بیان اینکه قبلاً در موزه‌ها، سرهای پرتره رومی را مشاهده کرده بود، گفته است: هنگامی که برای نخستین بار مجسمه رومی را در فروشگاه دیدم، احتمال می‌دادم دارای ارزش تاریخی و قدمتی طولانی باشد.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا