سرلشکر شهید حسن باقری، از فاتحان دروازه های خرمشهر


سردار سرلشکر پاسدار شهید غلامحسین افشردی اعجوبه اطلاعاتی سپاه اسلام است او که سرداری تیز هوش، دارای مدیریت، خلاقیت، ایمان، شجاعت و اخلاص بود، سرداری که پل خرمشهر یادگار و نشانی از فتح الفتوح او و همرزمان نستوه اش است که جبهه ها آکنده از شور و شعورشان بود.

**نگاهی گذار به زندگی سردار پر افتخار توحید در دفاع مقدس
در یکی از آخرین روزهای سال ۱۳۳۴(روز سوم شعبان برابر با ۲۵ اسفند) به ناگاه طنین گریه کودکی سکوت بی انتهای زمان را در هـم شکست و بر گستره وسیع افق، نوگلی از نژاد شقایق پا به عرصه هستی نهاد که نامش را از باب تبرک غلامحسین نهادند.
منزلشان در حوالی میدان خراسان تهران بود. غلامحسین از همان کودکی همراه پدر به مسجد و هیات و مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می رفت و این گونه بود کـه از نزدیک با سیره معنوی آن حضرت و یارانش آشنا گشت.
همین حضـور معنوی باعث شد که او عضو عاشق و فعال هیات نوباوگان محبان الحسین (ع) شود.
غلامحسین عاشقانه برای امام حسین (ع) عزاداری می کرد و تشنه درک و شنـاخت راه و منش امامان معصوم(علیه السلام) بـود تـا جـایی کـه همزمان با تحصیل در کلاس های حدیث و مباحث مربوط بـه حضرت صاحب الزمان(عج) کـه در مسجد صدریه تشکیل می شد حضوری چشمگیری داشت.
وی در سال ۱۳۵۴ موفـق بـه اخـذ دیپلم ریاضی شـد و همـان سـال در رشته دامپروری دانشکده کشاورزی شهر ارومیه پذیرفته شد و تحصیلات خود را در این شهر ادامه داد.
غلامحسین افشردی یک دانشجوی ساده نبود چـرا کـه علاوه بر مطالعه دروس خود و تحقیق در زمینه مسائل اسلامی در جمع دانشجویان سخنرانی می کرد و به طور مرتب برای دانش آموزان مدارس ارومیه کلاس هایی در زمینه اصول عقاید برگزار می کرد.
او بارها در دانشگاه با اساتید غربزده و خود باخته به مناظره نشست و تلاش داشت تا فرهنگ غنی اسلامی را آن طور که هست به همگان بشناساند.
وی پس از اتمـام تحصیلات کارشناسی بـه خدمت سربازی رفت اما با فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر فرار سربازان از پادگانهای رژیم شاه ، سربازی را رها کرد و به موج خروشان امت پیوست و با تمـام توان همت گماشت تا نهال نوپای انقلاب اسلامی را تا بالندگی حراست نماید.
شهید باقری بـه هنگام ورود امام (ره) به خاک ایران، عضو کمیته استقبال از ایشان بود و در تصرف کلانتری ۱۴ و پادگان ولی عصر (عشرت آباد) نقش بارزی داشت.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، در اوایل سال ۱۳۵۹به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و با نام مستعار حسن باقری در واحد اطلاعات سپاه مشغول خدمت شد.
تهاجم دشمن بعثی به مرزهای ایران اسلامی، موجب شد که رویاهای کودکی شهید باقری بـه حقیقت بپیوندد و او که از همان اوان طفولیت عاشق جهاد و شهادت در راه خدا بود،بهترین مسیر را برای رسیدن به آرزوهایش بیابد.
پس، اول مهرماه سال ۵۹ راهی جبهه های جنوب شد و تا پایان عمر کوتاه اما پربرکتش، در این سنگر مقدس و آسمانی باقی ماند.
تجربیات او که از دوران تحصیل تا زمان جنگ همواره افزایش می یافت از غلامحسین مردی جسور و با لیاقت ساخت تا جایی که بر اثر همین شایستگی ها به عنوان جانشین فرماندهی نیروی زمینی سپاه منصوب شد.
شهید باقری طی دو سالی که در جبهه های حق علیه باطل فعالیت می کرد نمونه یک بسیجی تمام عیار بود او در بایگانی و ترجمه اسناد جنگی ماهر بود و به راحتی می توانست بی سیم های دشمن را شنیده و ترجمه کند که البته این کار کمک زیادی به موفقیت نیروهای بسیج در امر دفاع از کشور می کرد.
وی همچنین گردانهای رزمی و نوع ترکیب سازمان نفرات و تجهیزات دفاعی و پشتیبانی را طراحی می کرد.
شهید باقری همواره معتقد بود که مهمترین عاملی که جنک را اداره می کند نیروهای بسیج است.
او بسیجیها را امانتی الهی می دانست و می گفت:’باید قدرشان را بدانیم و تمام سعی خود را در حفظ آنها بکار بریم’.

** آن روز انگار آفتاب از طلوع غم انگیز خود خجالت زده بود
نهم بهمن ماه سال ۱۳۶۱ بود که سردار باقری به همراه تعدادی از برادران سپاه از جمله شهید بقایی و شهید رضوی به خطوط مقدم چنانه آمده بود تا مراحل شناسایی و آماده سازی عملیات والفجر مقدماتی را به انجام برساند که ناگهان نفیر گلوله خمپاره سکوت بی انتهای افق را در هم شکست، این بار اما اشک شوق بر دیدگان شهید باقری حلقه زد.
آری او به آرزوی دیرینه خود رسیده بود و شهد شیرین شهادت را همچون مولای خود نوش کرد.
سردار شهید غلامحسین افشردی (حسن باقری ) که با روزنامه نگاری در روزنامه جمهوری اسلامی در سال ۱۳۵۸ پا به عرصه فرهنک گذاشت، با پیوستن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۹ فعالیت های گوناگونی را از جمله تاسیس و راه اندازی واحد اطلاعات و عملیات رزمی، فرماندهی محوردارخوین درعملیات ثامن الائمه (ع)، معاونت فرماندهی عملیات طریق القدس، فرماندهی قرارگاه نصر در عملیات فتح المبین، بیت المقدس و رمضان، فرماندهی قرارگاه کربلا و جانشین فرماندهی کل در قرارگاه های جنوب، جانشین فرماندهی یگان زمینی سپاه به انجام رسانید.
یاد و نام این شهید سرافراز و ماندگار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای همیشه در تاریخ ماندگار حماسه و ایثار این مرز و بوم گرامی باد.
اجتمام(۲)**۷۰۲۹**۱۵۶۹ **خبرنگار: فرهاد شرف پور ** انتشار: علی حبیبی

انتهای پیام /*منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا