;

سقوط آنتونف سه‌ساله شد؛ پرونده همچنان مفتوح

اجتماع > اجتماعی – ۳ سال قبل درست در چنین روزی هواپیمای ایران ۱۴۰یا همان آنتونف در حوالی شهرک آزادی سقوط کرد و در جریان آن ۴۰ نفر از مسافران جان خود را از دست دادند.

هرچند تحقیقات برای مشخص شدن مقصران این حادثه از همان روز آغاز شد اما حالا در سومین سالگرد وقوع این حادثه تلخ هنوز نتیجه روشنی از این پرونده به خانواده‌های داغدار و افکار عمومی ارائه نشده است.این حادثه روز ۱۹مرداد‌ماه سال ۹۳اتفاق افتاد. آن روز هواپیمای ایران‌۱۴۰با ۴۸سرنشین از فرودگاه مهرآباد به مقصد طبس به پرواز در‌آمد اما ۲دقیقه بعد حوالی شهرک آزادی در غرب تهران سقوط کرد و ۴۰نفر از سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

به‌دنبال این حادثه، پرونده سقوط مرگبار روی میز محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران قرار گرفت و وی با کمک جمعی از متخصصان صنعت هوایی تحقیقات ویژه‌ای را در این‌باره آغاز کردند. شواهد به‌دست آمده حاکی از آن بود که دلیل سقوط هواپیما خرابی موتور بود و برخی مسئولان در به پرواز درآمدن این هواپیما قصور کرده‌اند. حتی فاش شد که برخی از کارشناسان صنعت هوایی درباره سقوط این هواپیما هشدار داده بودند.

با وجود این بی‌توجهی به این هشدار باعث وقوع این فاجعه شد. با وجود اینکه در ادامه برخی از مدیران ارشد صنعت هوایی به دادسرا احضار شدند اما همچنان خانواده‌های جان باختگان این حادثه و افکار عمومی در انتظار روشن شدن دلایل وقوع این حادثه و مشخص شدن مقصران آن هستند.

جواد طالبی، که در این حادثه همسر و ۲فرزند خردسالش را از دست داده است به همشهری گفت: بعد از این حادثه تا دو سه‌ماه همه دایه مهربان‌تر از مادر بودند و ماجرا را پیگیری می‌کردند اما بعد از آن دیگر هیچ‌کس خبری از روند رسیدگی به پرونده به ما نداد. آیا حق ما نیست بدانیم که چه افرادی باعث شدند که ما عزیزان مان را از دست بدهیم ؟

وی ادامه داد: آخرین مرتبه‌ای که با سرپرست دادسرای جنایی تهران صحبت کردم ایشان گفتند تا ۲‌ماه دیگر کیفرخواست صادر می‌شود اما حالا ۶‌ماه از آن روز گذشته و خبری نشده است. من و سایر خانواده‌ها با تمام وجود این ماجرا را پیگیری خواهیم کرد تا روشن شود کوتاهی چه کسانی سبب شد تا ما عزیزان‌مان را از دست بدهیم.

منبع: همشهری انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 15 =

دکمه بازگشت به بالا