;

شاخص های منابع مالی شهرداری تهران مثبت است

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما،  محمد باقر قالیباف در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوی سیما، با بیان اینکه مجموع دیون شهرداری ۱۵ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان شامل مالیات، بیمه، پیمانکاری، بدهی بانک ها و سود کارمزد تسهیلات است افزود: شهرداری تهران ۱۹ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است و اکنون ده هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دارایی آماده فروش دارد.

وی گفت: کل املاکی که شهرداری تهران در ۱۲ سال گذشته بر اساس مصوبه شورای شهر فروخته حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان اما در این مدت ۲۲ هزار میلیارد تومان املاک برای شهرداری خریداری کرده است.


او گفت: شهرداری تهران نه تنها بدهی ندارد بلکه شاخص های منابع مالی آن در عین حال که دولت چیزی از ردیف های بودجه به آن نداده، مثبت است.


قالیباف افزود: شهر تهران از دهه پنجاه طرح جامع نداشته است اما در سال ۸۶ با مصوبه شورای عالی شهر سازی و دو مصوبه در دولت دارای طرح جامع و تفصیلی شد.


شهردار تهران تاکید کرد: کارهای شهر تهران بر اساس برنامه مشخص و مدون پیش می رود و این مسیر قابل تغییر نیست.


وی گفت: ممکن است در حوزه ساخت تخلفاتی وجود داشته باشد اما تراکم فروشی را قطعا رد می کنم و آنچه که در دهه ۷۰ در شهرداری تهران اتقاق افتاد اکنون به هیچ وجه وجود ندارد .


قالیباف افزود: بر اساس طرح جامعه و تفصیلی شهرداری تهران برای جنوب شهر ۱۸۰ درصد و برای شمال شهر ۱۲۰ درصد تراکم پایه و بین ۲۴۰ تا ۳۵۰ درصد تراکم مجاز و خارج از این یک متر تراکم دیگری فروخته نشده است .


وی با بیان اینکه در هوشمند سازی شهر تهران اکنون حدود ۱۴۰ خدمت ارائه می شود گفت: روزانه با سامانه ۱۳۷ چهار هزار تماس گرفته و از این تعداد هزار و ۵۰۰ خدمت مستقیم ارائه می شود .


قالیباف افزود: در طرح جامع حمل و نقل تهران و تا افق ۱۴۰۴ باید هشت خط مترو به طول ۳۲۰ کیلومتر ساخته شود.


وی گفت: اکنون این خطوط کامل شده است در حالی که در سال ۸۴ فقط دو خط مترو آن هم به صورت ناقص و به طول ۷۴ کیلومتر با در نظر گرفتن خط کرج در تهران وجود داشت.


او با بیان اینکه هیچ ایستگاه مترو با نقص در حوزه خدمات ایمنی و ساخت به بهره برداری نمی رسد گفت: اکنون ۱۷۰ ایستگاه مترو در تهران فعال است.


وی درباره ایمنی خط هشت مترو نیز گفت: در حوزه قضایی شهر آفتاب براساس گزارشی که به این حوزه درباره خطر انحراف خودروها به خطوط ریلی مترو داده شده بود اعلام شد خط هشت مترو مشکل امنیتی دارد اما براساس قانون فاصله این خط ریلی با جاده رعایت شده است و چنین خطری وجود ندارد.


وی اضافه کرد: شهرداری تهران مسئول ساخت این خط ریلی که خارج از شهر است نبود اما دولت از ما خواست که آن را بسازیم.


او گفت: امکان ندارد شهرداری تهران خطوط مترو را بسازد و در آن همه استانداردهای روز دنیا رعایت نشود.


وی افزود: مهمترین موضوع برای شهرداری ایمنی و رفاه شهروندان است.


قالیباف افزود: در حوزه حمل و نقل شهری اکنون حدود شش هزار اتوبوس که نیمی ازآنها عمر مفید خود را کرده در حرکت اند و با احتساب خارج کردن اتوبوس های فرسوده شش هزار اتوبوس کم داریم.


شهردار تهران گفت: براساس قانون ۸۲ درصد هزینه تامین اتوبوس بر عهده دولت و ۱۸ درصد برعهده شهرداری است.


وی اضافه کرد: در حوزه مترو نیز اگر دولت سهم خود معادل هزارو ۵۰۰ واگن را به شهرداری تحویل میداد اکنون به جای ۱۹درصد سفرهای شهری ۳۵ درصد این سفرها با مترو انجام و معادل ۱۰ میلیون مسافر جابه جا می شد.


قالیباف گفت: با تامین واگن های مورد نیاز مترو به وسیله دولت زمان ورود قطارها به ایستگاه ها به دو نیم دقیقه کاهش می یافت.


شهردار تهران افزود: در حالی که در سال ۸۴ حدود ۲۷۰ واگن در مترو فعال بود اکنون این تعداد بیش از هزارو ۳۰۰ واگن است .


وی افزود: در حالی که ۵۰ درصد تجهیز و ساخت مترو بر عهده دولت است اما اکنون سهم دولت در مترو بسیار کمتر از این است.


او با بیان اینکه برای ساخت یک کیلومتر خطوط مترو همراه با واگن آن ۲۳۰ میلیارد تومان نیاز است در سال گذشته کل بودجه ای که دولت برای مترو به شهرداری پرداخت فقط ۱۰۰ میلیارد تومان بود.


قالیباف گفت: در تهران ده خط بی آر تی بر اساس بررسی و به کارگیری تجربه کشورهای که در این زمینه شهرت جهانی دارند راه اندازی شده است.


وی افزود: در حوزه نو سازی تاکسی های فرسوده دولت همراهی خوبی انجام داد و اکنون تعداد بسیار کمی از تاکسی ها نیاز به نو سازی دارند.


او با بیان اینکه سیاست زده ها از تهران به عنوان شهر سوخته نام می برند و این عنوان غیر قابل قبول است، گفت: شهر تهران شهر جدیدیست و ما از ابتدا کار خود را با برنامه آغاز کردیم و در این ۱۲ سال نیز کارها براساس برنامه پیشرفته است.


وی افزود: در تهران خدمت به مردم باید به دور از گرایش های سیاسی، عمومی و مذهبی باشد و ما این نگاه را در کارهای خود رعایت و زمینه حوزه مردم را در انجام کارها فراهم کردیم.


او اضافه کرد: پیش از سال ۸۴ فاصله شمال ، جنوب و غرب و شرق شهر تهران روز به روز بیشتر می شد اما در ۱۲ سال گذشته این فاصله از نظر نرم افزاری و سخت افزاری کاهش یافته است.


وی با بیان اینکه ۶۳ محل محروم در تهران وجود دارد که برخی از آنها در مناطق یک و دو تهران هستند گفت: محله های محروم و ۹۶ درصد مردم برای ما موضوعیت دارند و ما به آنها توجه کردیم .


قالیباف افزود: در نشستی که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد شهرداری به دولت طرحی را برای رفع آلودگی و رفع ترافیک تهران در برنامه ای شش ساله ارائه کرد و همه قبول کردند که آلودگی و ترافیک با این طرح قابل حل است اما در ادامه دولت همراهی نکرد و مسئولیت اجرایی آن نیز بر عهده شهرداری نگذاشت.


وی گفت: با این حال آن بخش از این طرح که مربوط به شهرداری بود تکمیل شده است .


قالیباف اضافه کرد: اکنون بیش از ۴میلیون خودرو در تهران وجود دارد و از شورای شهر جدید می خواهیم حل مسئله ترافیک و آلودگی هوا را در اولویت قرار دهد.


شهردار تهران گفت: در حوزه مدیریت بحران شهر تهران دولت کمترین حمایت را انجام داده است .


وی افزود: شهرداری در ۱۲ سال گذشته ۱۳۰ سوله بحران برای مقابله با حوادث طبیعی مانند زلزله ساخته است در حالی که پیش از آن چنین تاسیساتی در تهران وجود نداشت.


او گفت: هزار مدرسه برای زلزله آماده و پل های تهران ترمیم شده است .


وی اضافه کرد: قانون شهرداری ها بسیار ضعیف و چالش بزرگی مقابل شوراهای شهر و شهرداری هاست.


مجید فراهانی عضو شورای شهر پنجم تهران نیز در این برنامه گفت: از فهرست ۲۴ نفره نامزدهای شهرداری تهران هفت نفر مشخص شدند و از آنها خواسته شد برنامه های خود را به شورا ارائه دهند.


وی افزود: از این تعداد دو نفر به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شدند و پنج نفر قرار است در زمان دو ساعته ای که به هر کدام از آنها در شورای شهر فرصت داده می شود از برنامه هایشان دفاع کنند.


او گفت: عصر پنجشنبه این هفته شهردار منتخب را معرفی می کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا