شرکت های تعاونی رتبه بندی می شوند

مهدی حسین نژاد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، عضویت شرکت های تعاونی و کارافرینی را در سامانه رتبه بندی ضروری دانست و از مدیران این شرکت ها خواست با مراجعه به سامانه رتبه بندی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت نام اقدام کنند .

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از آغاز اجرای طرح رتبه بندی شرکت های تعاونی و کارآفرینی خبر داد و گفت : از این پس تسهیلات مالی و اعتباری دولت درصورتی به این شرکت ها تعلق می گیرد که دارای شاخص های پیش بینی شده در سامانه رتبه بندی باشند .

وی شفاف نبودن صورت های مالی شرکت های تعاونی را از مشکلات پیش روی فضای کسب و کار در ایران برشمرد و تاکید کرد : شرکت هایی که عضو سامانه رتبه بندی می شوند موظف به شفاف سازی صورت های مالی خود می شوند .

حسین نژاد توانایی مالی و بازرگانی ، پاسخگویی اجتماعی ، فرایندهای کسب و کار ، صلاحیت عمومی و عملکرد کارافرینی را از مهمترین شاخص های پیش بینی شده برای رتبه بندی شرکت های تعاونی و کارافرینی برشمرد و افزود : پرداخت تسهیلات بانکی و مالی و همچنین ارائه ضمانت های لازم برای سرمایه گذاری تعاونی ها از صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و بانک توسعه تعاون منوط به اجرای طرح رتبه بندی آنهاست .

وی اضافه کرد: به هرمیزان که رتبه شرکت های تعاونی در سامانه بالاتر باشد میزان وثایقی که از آنها برای بانک درنظر گرفته می شود کمتر خواهد بود .

حسین نژاد درباره شرکت هایی که نتوانند رتبه مورد نظر را براساس شاخص های مطرح بدست اورند گفت : شرکت هایی که در رتبه های پایین قرار گیرند بلافاصله علت پایین بودن رتبه انها شناسایی و برای توانمندسازی انها اقدام خواهد شد .

وی زمان ارزیابی شرکت های تعاونی را در سامانه رتبه بندی هر شش ماه یک بار دانست و افزود: سایر شرکت های بازرگانی و اقتصادی می توانند با عضویت در سامانه رتبه بندی خود را مورد ارزیابی قرار دهند تا درصورت وجود ضعف مراتب حل این مشکلات برطرف شود .

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با بیان اینکه در نظام رتبه بندی شرکت های تعاونی علاوه براینکه با ضعف خود آشنا می شوند شرایطی ایجاد خواهد شد تا دولت برای حل این مشکلات از طریق آموزش و مشاوره اقدام کند .

وی تاکید کرد : شرکت هایی که در پایین ترین مرحله رتبه بندی قرار می گیرند به شرطی می توانند از خدمات بانکی و اعتباری بهره مند شوند که آموزش های لازم را طی کنند .

حسین نژاد تعداد شرکت های تعاونی فعال در کشور را بیش از۱۰۰ هزار شرکت برشمرد و گفت : پیش بینی می شود در مدت ۳ سال بیش از ۸۰ درصد این شرکت ها رتبه بندی شوند .

وی افزود : شرکت هایی در رتبه های بالا قرار می گیرند که فعالیت آنها بیشتر در مناطق محروم کشور و یا دانش بنیان و کارآفرینانه باشد .

حسین نژاد با بیان اینکه در سال گذشته صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تا مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان برای ۵۰۰ شرکت تعاونی ضمانت نامه صادر کرده است ابراز امیدورای کرد این میزان امسال به ۱۰۰۰ شرکت برسد .

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا