;
آخرین اخبار

شهرداری تهران و ناجا باید در مسائل “معتادان متجاهر” و “کودکان کار” چهره شهر را تغییر دهند- اخبار تهران – اخبار اجتماعی تسنیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ علیرضا زاکانی شهردار در دیدار با فرمانده کشور گفت: کشور مملو از فرصت‌های بی‌نظیر بوده و البته خطرات جدی نیز در این مسیر قابل پیش‌بینی است و نیز بی‌نصیب از این فرصت‌ها و تهدیدها نیست. وقتی به شهر توجه می‌شود، وجود تبعیض و بی‌عدالتی در کنار بی‌هویتی ایرانی و اسلامی به عنوان یکی از موضوعات چالشی در شهر دیده می‌شود.

وی افزود: هدف‌گذاری در ۴۲ سال گذشته در نظام اسلامی و راه طی شده برکات بسیاری داشته اما خلاءها و فاصله جدی نیز با اهداف ترسیم شده وجود دارد. به فرموده مقام معظم رهبری، تهران یک کشور و مرکز کشور است و اثرات اقدام انجام شده در تهران فرای مرزهای جغرافیایی بوده به گونه‌ای که تهران نماد کارآمدی نظام قلمداد می‌شود.

شهردار تهران ادامه داد: در شهرداری در دوره‌های گذشته زحمات زیادی برای شهر تهران کشیده شده و البته نقص‌هایی نیز وجود دارد و ما باید بدون اینکه به گذشتگان برچسب بزنیم، ناظر به آینده نگاه کنیم و از اشتباهات گذشته عبرت بگیریم.

زاکانی اضافه کرد: شهرداری تهران ۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد که ۱۲٫۵ هزار میلیارد باید بابت آن سود بانکی پرداخت کنیم اما این به معنای بن‌بست نیست و شهر ظرفیت‌های زیادی دارد و راه‌های متنوعی وجود دارد که بن‌بستی برای ما نمی‌گذارد.

وی عنوان کرد: در عمده کارهای صورت گرفته به کالبد شهر توجه شده و باید به روح شهر نیز توجه کنیم. باید با یک نگاه درست الگو باشیم بر همین اساس تعریف افق و چشم‌انداز مطلوب و نحوه عملیاتی شدن آن را انجام دادیم. نکته دیگر هم بستگی حاکمیتی و حکومتی است چرا که بدون آن انباشتگی مشکلات شهر قابل حل نیست.

شهردار تهران  با بیان اینکه ناجا و شهرداری کارهای پیوسته و در هم تنیده با مردم دارند و این نقطه اشتراک آن‌ها است، یادآور شد: خط تلاش بعدی این است که شهر را در مدار و مردم پیش ببریم و شهر هوشمندی داشته باشیم و با استفاده از فناوری، کل شهر را در یک اکوسیستم واحد ببینیم.

زاکانی گفت: در برنامه‌های کوتاه‌مدت و دارای فوریت چند قرارگاه خدماتی در تهران راه‌اندازی خواهد شد و نخستین قرارگاهی که از هفته آینده راه اندازی می‌شود قرارگاهی در حوزه پسماند، رفت و روب و فضای سبز خواهد بود که در واقع اولویت اول ما است.

وی خاطرنشان کرد: بخش دوم قرارگاه اجتماعی است و باید مسئولیت خود را در این حوزه بپذیریم، مسئله معتادان متجاهر و کودکان کار هر چند مستقیماً به شهرداری ارتباطی پیدا نمی‌کند اما شهرداری باید سهم خود را بپذیرد و با همکاری با ناجا و سایر نهادها چهره شهر را تغییر دهد.

شهردار تهران ادامه داد: بخش سوم ناظر به مسائل فرهنگی و تبلیغی است که با قانون و نظم سرو کار دارد در این بخش نیز ناجا می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. بخش بعدی ناظر بر است؛ در واقع با کرونا باید زندگی کرد و آن را هضم و مهار کرد. بعد از سرفصل ، فاصله گذاری اجتماعی و احیای شهر و هم خدمات اجتماعی نیز باید دنبال شود. در همین رابطه با ، وزیر بهداشت و رئیس جمهور صحبت‌هایی انجام شده و برنامه‌ای تنظیم کردیم تا تمام سرمایه‌ها را به میدان بیاوریم.

زاکانی افزود: در موضوع رفاه و امنیت و آسایش نیازمند همکاری با ناجا هستیم و امیدواریم که این زحمات به یک فعالیت مشترک منجر شود و خدمات متفاوت و پیوستگی ناجا و شهرداری روز به روز افزایش پیدا کند تا خادم خوبی برای مردم و خوبی برای رهبری معظم انقلاب باشیم.

به گزارش تسنیم؛ سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی کشور در دیدار با علیرضا زاکانی، شهردار تهران گفت: نیروی انتظامی، برای هرگونه همکاری میان ناجا و شهرداری تهران اعلام آمادگی می‌کند.

وی افزود: همچنین کارهای نیمه تمامی که از قبل داشتیم را نیز پیگیری خواهیم کرد و ارتباطات و تعامل میان ناجا باید بیشتر از گذشته شده و امیدواریم این هماهنگی، شروع  کارهای جهادی و پرمنفعت برای مردم باشد.

فرمانده ناجا ادامه داد: باید کاری کنیم که در دوره مسئولیت مان ابتدا مردم از عملکرد ما راضی باشند و دوم اینکه برای ولایت باشیم. 

در ادامه این نشست سردار محمدعلی نوری نژاد، معاون هماهنگ‌کننده ناجا در این جلسه گفت: هر سال ۳ میلیون نفر در مراسم اربعین شرکت می‌کردند و امسال این تعداد به ۶۰ هزار نفر رسیده است. همین امر باعث شد در تهران مسئولیت شهرداری سنگین‌تر شود و فضای معنوی در شهر طوری فراهم شود که مردم دلتنگی کمتری داشته باشند.

وی افزود: ناجا با شهرداری در ارتباط با امور انتظامی و آسیب‌های اجتماعی همکاری می‌کند و البته در بعضی از موضوعات مانند مترو ارتباطات و هماهنگی‌های بیشتری دارد.

انتهای پیام/


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =

دکمه بازگشت به بالا