;
آخرین اخبار

شهردار تهران در مسیر توسعه سمن سراها کارشکنی می‌کند

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، حجت نظری، رئیس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران در تذکری پیرامون سنگ‌اندازی‌ها در مسیر کمک به جامعه مدنی و توسعه سمن‌سراها خطاب به شهردار تهران گفت: حتماً می‌دانید که در این دوره، سمن‌سراها برای اولین بار در تاریخ مدیریت شهری ایجاد شده و می‌تواند در حوزه فعالیت‌های مدنی شهر تهران، نقشی هم‌ردیف فرهنگسراها ایفا کند و ماندگار شود. اما متأسفانه توسعه آن با برخی تنگ‌نظری‌ها و اقداماتی عجیب از سوی شهرداری تهران روبه‌رو شده است.

وی ادامه داد: لازم است توضیح دهم که سمن‌سراها فضایی اشتراکی است که در هر منطقه از شهر تهران، به سازمان‌های مردم نهاد اختصاص داده می‌شود و می‌تواند بسیاری از مشکلات فعالان مدنی و سازمان‌های مردم نهاد را در تأمین محل فعالیت و برگزاری رویدادها حل و فصل کند.

نظری اظهار داشت: ستاد سمن‌ها به استناد مصوبه تشکیل خود برای حل این مشکل اقدام به تدوین برنامه راه‌اندازی سمن‌سراها در مناطق ۲۲ گانه کرد که از میان املاک در اختیار شهرداری تهران که بدون استفاده هستند و املاکی که باز پس گرفته شده است، یک ساختمان در هر منطقه طی تفاهم‌نامه‌ای، بدون هیچ‌گونه واگذاری و جابجایی مالکیت یا منفعت، به سمن‌سرا اختصاص پیدا کند. به این مفهوم که ملک در اختیار شهرداری منطقه باقی خواهد ماند و همچون دیگر فضاهای اداری خود، منتها این بار با کاربری متفاوت از آن ساختمان بهره‌برداری خواهد شد که این، به هیچ عنوان مشمول بند ۶ ماده ۵۵ نمی‌شود.

وی با ابراز تأسف از اینکه شهردار تهران تصور درستی از اتفاقی که در حال رقم خوردن است نداشته و تصور می‌کرد که ما باید ملکی را واگذار کنیم. گفت: شهردار تهران در سال ۹۹ ابتدا بدون کسب اطلاع از چند و چون این اتفاق مهم، بدون درک شرایط و لزوم حل این مشکل و تأثیرات اجتماعی آن، در جلسه شورای شهرداران اعلام می‌کند که با ستاد سمن‌ها در این زمینه همکاری نشود.

این عضو شورای شهر افزود: اما جالب است زمانی که پولی به جشنواره فجر دادند و … آقای شهردار مصوبه شورا نگرفتند اما در مورد سمن سرا و جامعه مدنی درخواست مصوبه شورا کردند. به ویژه آنکه برای ایجاد الزام قانونی، شورای شهر در بودجه سال ۱۴۰۰ در هر منطقه مبلغی را با عنوان راهبری و مدیریت سمن سرا اختصاص داد تا دیگر بهانه‌ای برای سرباز زدن از کار کردن باقی نماند.

نظری گفت: با وجود مصوبه شورا و نیز عدم واگذاری املاک، مجدداً چند روز قبل شهردار تهران به مناطق اعلام کرده که این کار انجام نشود. پرسش اول اینکه آیا شهردار تهران متوجه اثرات اجتماعی و وجهه شورای پنجم در میان فعالان اجتماعی و امثال ایشان نیست؟ آیا وجهه شورا برای ایشان اهمیتی دارد؟ دوماً به چه حقی وقتی شورای شهر الزام قانونی با ردیف و بودجه مشخص برای شهرداری تعیین می‌کند، شهردار صراحتاً دستور عدم اجرا می‌دهد؟ آیا این حد از تلاش برای کار نکردن کمی عجیب نیست؟

سوم؛ شهردار تهران که هیچ قدم مثبتی برای سمن‌ها و رونق فعالیت اجتماعی در شهر بر نداشته است، حال گام را یک قدم فراتر گذاشته و وقتی شورا خودش پیش قدم می‌شود، کارشکنی هم می‌کند؟

وی ضمن تذکر به شهردار تهران بابت تبعات این اقدام در جامعه مدنی، به اعضای شورای شهر بر لزوم اعاده حیثیت شورا در قبال وجهه‌ای که از شورای پنجم در میان فعالان اجتماعی با این کار خراب می‌شود هشدار داد و گفت: شهردار تهران نیز موظف است بر اساس مصوبه بودجه سالانه، به تمام مناطق دستور اختصاص سمن‌سراها را صادر کند تا در همین دوره، شاهد به ثمر نشستن اقدامات دوره پنجم باشیم.

[ad_2]

منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا