;
انتظامی

شهروندان قبل از سفر معاینه فنی را بگیرند

[ad_1]

به گزارش سایت نظام وظیفه به نقل از مهر، عبداله متولی بررسی ایمنی خودرو پیش از انجام سفرهای نوروزی را ضروری دانست و با اعلام اینکه بخشی از حوادث خودرویی کشور به واسطه سهل انگاری در بررسی وضعیت ایمنی و شناسایی نقص فنی خودروها رخ می‌دهد، گفت: می‌توان به راحتی از آن با اخذ گواهی معاینه فنی و شناسایی نقایص فنی خودرو جلوگیری به عمل آورد.

مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی و مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور در همین راستا با بیان اینکه هر ساله در ایام نوروز به علت تعدد سفرهای نوروزی شاهد حوادث خودرویی تلخی هستیم، اظهار کرد: متأسفانه این مساله در بسیاری از موارد با جان باختن تعدادی از هم‌وطنان همراه می‌شود؛ لذا چک کردن ایمنی خودرو پیش از سفرهای طولانی و بین شهری یک ضرورت برای حفظ جان شهروندان است و این مسأله‌ای که تنها با چک کردن چشمی و ظاهری در یک تعمیرگاه؛ قابل شناسایی و مرتفع شدن نیست.

وی در همین راستا با بیان اینکه شناسایی نقایص خودرویی با دستگاه‌های پیشرفته مراکز معاینه فنی می‌تواند ایمنی سفر را تضمین کند؛ افزود: علاوه بر وضعیت موتور و ترمز بسیاری از موارد دیگر هستند که چه بسا چک کردن آن‌ها چندان ضروری به نظر نرسد؛ اما بررسی آن‌ها ضروری است؛ چرا که هر گونه مشکلی در آن‌ها می‌تواند خطرآفرین باشد و منجر به حادثه تلخی شود.

مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور در همین رابطه از ضرورت چک کردن وضع لاستیک، وضعیت بدنه خودرو از لحاظ دفرمگی و پوسیدگی و دود خودرو و روغن سوزی، چراغ‌های عقب و جلو، بوق خودرو، بالابر شیشه‌ها، عملکرد برف پاک‌کن‌ها، کارکرد شیشه‌شوی و وضعیت کمربند ایمنی سخن گفت و افزود: گاهی همین موارد در ظاهر ساده، منجر به حوادث بزرگ و تلخی می‌شوند.

متولی در ادامه با اشاره به اینکه آزمون‌های معاینه فنی تمام نقایص فنی خودروها را با دستگاه‌های پیشرفته و بر اساس استانداردهای روز دنیا و بدون اعمال سلایق شخصی عیان می‌سازند؛ تصریح کرد: منتفع اصلی اخذ گواهی معاینه فنی خودرو راننده و سرنشینان خودرو هستند؛ چرا که علاوه بر وضعیت جاده‌ها، سرعت و نحوه رانندگی افراد؛ نقص فنی یکی از آیتم‌های مهم حوادث دلخراش خودرویی است که به راحتی از طریق انجام آزمون‌های معاینه فنی قابل شناسایی و مرتفع شدن است.

وی در همین رابطه با اظهار اینکه امیدواریم دستگاه‌های مجری اجرای قانون هوای پاک هر چه سریع‌تر بستر اعمال کد جریمه جهت خودروهای فاقد معاینه فنی از طریق دوربین‌های بین جاده‌ای را فراهم آورند؛ افزود: خودرویی که دارای نقص فنی است علاوه بر مخاطره‌آمیز بودن برای راکب و سرنشینانش؛ برای دیگر خودروها نیز خطرآفرین است و به همین جهت همه شهروندان پیش از هر سفر باید مسئولانه نسبت به اخذ معاینه فنی و رفع نقایض خودرویی اقدام کند.

متولی افزون بر آنچه گفته شد بر ضرورت بررسی ایمنی و اخذ گواهی معاینه فنی خودروهای سنگین و عمومی همچون اتوبوس‌ها و کامیون‌ها به عنوان خودروهای خدمات‌رسانی عمومی نیز تاکید کرد و افزود: اتوبوس‌ها، مینی بوس‌ها و سایر خودروهای خدمات‌رسان عمومی به جهت وابسته بودن سلامت و جان تعدادی بیشتری از شهروندان به ایمنی آن‌ها و همچنین به جهت تردد مستمر و استهلاک بیشتر به طور مضاعف و دوچندان نیازمند انجام آزمون‌های معاینه فنی جهت ایمنی تردد هستند.

وی در همین راستا با اشاره به حوادث اخیری که برای خودروهای سنگین رخ داده تصریح کرد: نقص فنی و فقدان گواهی معاینه فنی یکی از دلایل مهم حوادث خودرویی کشور است که امیدواریم با همکاری و اطلاع‌رسانی رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما؛ شاهد تحولات مثبتی در این زمینه باشیم.

متولی با تاکید به اینکه اخذ گواهی معاینه فنی باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود؛ ابراز امیدواری کرد: شهروندان با اخذ گواهی معاینه فنی سفرهای نوروزی ایمن و بی خطری را رقم زنند.

وی در پایان با بیان اینکه مطابق قانون هوای پاک کلیه خودروهایی که چهار سال از تولید آنان گذشته باشد موظف به اخذ گواهی معاینه فنی هستند، اعلام کرد: خودروهای تولید داخل با سال تولید ۱۳۹۶ و خودروهای وارداتی با سال تولید ۲۰۱۷ از تاریخ ۰۱/‏۰۱/‏۱۴۰۱‬ مشمول اخذ معاینه فنی می‌شوند که از هم اکنون می‌بایست اقدام کنند.

[ad_2]

منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 5 =

دکمه بازگشت به بالا