;
آخرین اخبار

شهید همدانی بحران‌ها را به آرامش، صبر و شکیبایی تبدیل می‌کرد/لزوم تحقق روحیه جهادی مسئولین برای پیشرفت کشور

[ad_1]

روز پنجشنبه آیین ویژه ششمین سالروز شهادت سردار حسین همدانی که در گلزار شهدای شهر همدان با حضور مسئولین کشوری و استان برگزار شد

معاون هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص) در این مراسم ضمن بیان آنکه سردار شهید حاج حسین همدانی در محل‌هایی خدمت کرد که از مقام و جایگاهش کمتر بود،عنوان کرد: ابووهب هیچگاه مقام‌ها و عناوین دنیوی برایش اهمیت نداشت.

سردار “علی شادمانی ضمن بیان آنکه سردار شهید همدانی بی توجه به مقام و جایگاه در هر محل و جغرافیایی از جبهه اسلام که نیاز بود با تبعیت از فرامین ولی فقیه زمان، خدمت کرد،مطرح کرد: در دفاع از جبهه اسلام و مقابله با کفر دیگر جای سوال نبود بلکه باید این مسیر انتخاب می‌شد که شهید همدانی نیز با فدا کردن جان خود این راه را انتخاب کرد.

وی ضمن بیان آنکه راه و مسیری که شهدا از جمله شهید همدانی طی کردند یک مسیر الهی و قدسی است،خاطر نشان کرد: شاکله اصلی برادری، دوستی و مودت رزمندگان و شهدا نیز از این مسیر نورانی نشات می‌گیرد.

سردار شادمانی ضمن بیان آنکه هر کس در مسیر ولایت، انقلاب اسلامی و در اختیار آرمان‌های کشور بود به عنوان رفیق و دوست شناخته می‌شود،افزود:سردار شهید همدانی جوهر فرماندهی داشت.

* شهید همدانی بحران‌ها را به آرامش، صبر و شکیبایی تبدیل می‌کرد

وی ضمن بیان آنکه شهید همدانی در هنگام قرار گرفتن در شرایط بحران و سختی بسیار توانمند وبا قدرت عمل می‌کرد،مطرح کرد: در اکثر عملیات به مدیریت و هدایت‌های شهید همدانی به عنوان فرماندهی توانمند نیاز می‌شد چرا که این فرمانده بحران‌ها را به آرامش، صبر و شکیبایی تبدیل می‌کرد.

معاون هماهنگ کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا ضمن بیان آنکه شاید مقابله با دست خالی و کمترین تجهیزات در برابر دشمنی که کشورهای زیادی از آن پشتیبانی می‌کنند دیوانگی تلقی شود،اظهار کرد: برای رزمندگان و افرادی امثال شهید همدانی، عشق و تعلق خاطر به عاشورای حسینی، ولایت و دلبستگی به آرمان‌های انقلاب تفسیر و تلقی می‌شود.

سردار شادمانی ضمن بیان آنکه بزرگان و فرماندهان در مسیر رشادت و شهادت رشد کردند،تصریح کرد: شهدا در جریان جنگ تحمیلی و دیگر وقایع آرامش و آسایش زندگی را رها کرده و برای دفاع از انقلاب و اسلام زندگی و دلبستگی به مادیات را کنار گذاشتند.

*شهید تهمت سال 1388 درنهایت به آرزوی دیرینه ی خود نائل شد

فرزند شهید همدانی ضمن بیان آنکه در سال 1390 که برای اولین بار پدرم برای جبهه و دفاع حرم به سوریه اعزام شدند به ما چیزی نگفتند،اظهار کرد:من در مورد پدرم هر روز رشد و تکامل را او مشاهده می‌کردم و همیشه در ضمیر ناخودآگاه می‌دانستم که او شهید می‌شود.

وهب همدانی ضمن بیان آنکه پدرم برات شهادت را در جریان فتنه سال 88 دریافت کردند،اظهارکرد:پدرم در آن سال شهید تهمت شدند و او سختی‌های بسیار را تحمل کرد و در نهایت در سال 1394 به آرزوی دیرینه خود رسید.

وی افزود: پیش از شهادت سردار قاسم سیلمانی با او دیدار و ملاقاتی داشتم که حالاتی که در پدرم قبل از شهادت دیده بودم در چهره شهید سلیمانی نیز نمایان و مشهود بود.

* جهانیان، شهدای ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس را به باهوشی می‌شناسند

فرمانده قرارگاه عمار نیز ضمن بیان آنکه سردار شهید همدانی و دیگر شهدای دوران دفاع مقدس و مدافع حرم از هوش بالایی برخوردار بودند،مطرح کرد:شهدا در برابر بزرگترین استراتژیست‌های جهان به خوبی ایستادند و با آنها مقابله کردند.

حجت الاسلام “مهدی طائب” بیان کرد: رزمندگان اسلام تنها در برابر صدام حسین نجنگیدند بلکه مقابل بزرگترین نظریه پردازان و استراتژیست‌های جنگی بزرگ دنیا، قرار داشتند.

وی افزود:جهانیان، شهدای ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس همچون شهید باقری را از اعجوبه‌های جنگ می‌دانستند بنابراین این افراد با علم و دانایی مسیر شهادت را انتخاب کردند.

فرمانده قرارگاه عمار ضمن اشاره به برخی از ویژگی‌های برجسته شهید حسین همدانی،عنوان کرد:شهید همدانی از چند روز قبل از شهادتش دیگر بر روی زمین راه نمی رفت و شوق شهادت او را آسمانی کرده بود.

حجت الاسلام طائب ضمن بیان آنکه اگر این شهدا در زمان امام حسین(ع) حضور داشتند واقعه عاشورا رقم نمی خورد،مطرح کرد:همچنین حضور این عزیزان در دوران امام هشتم، نمی گذاشت مامون امام رضا(ع) را مجبور به نوشیدن زهر کند.

وی ضمن اشاره به ‌وقایع روز عاشورا،تصریح کرد:مسیر شهدا و کربلا مسیر نور است و جوانی که شیرینی راه شهدا به زیر زبانش آمد با سرنیزه هم نمی توان آنها را از این راه جدا کرد.

*شهید همدانی هیچگاه نخواست کارها و اقدامات بزرگ را به نام خودش ثبت کند

جانشین فرمانده سپاه النصار الحسین (ع) استان همدان ضمن بیان آنکه شهید همدانی هیچگاه خودش را فرمانده نمی دانست و همیشه در بطن کار و عملیات قرار می‌گرفت،اظهار کرد:شهید همدانی خودش را حد نیرو‌ها می‌دید وعلیرغم آنکه در برخی از عملیات‌ها زخم عمیقی بر تن داشت اما تا پایان عملیات در کنار رزمندگان و فاتحان مجهادانه می‌جنگید.

سردار مهدی فرجی ضمن بیان آنکه همه ی رزمندگان ابو‌وهب را به عنوان پدر و‌یا بردار بزرگ تر خود قبول داشتند،تصریح کرد:رزمندگان و مجاهدان در اکثر موضوعات کاری و زندگی خود از ایشان مشورت می‌گرفتند.

وی ضمن بیان آنکه شهید همدانی هیچگاه نخواست کارها و اقدامات بزرگ را به نام خودش ثبت کند،مطرح کرد:شهید همدانی خالق دفاع وطنی در سوریه است و‌ابووهب با تدابیر و برنامه‌های خود توانست سوریه را نجات دهد

جانشین فرمانده سپاه النصار الحسین (ع) بیان کرد:فرمانده ارشد سپاه بت شکن بود او در جنگ‌و‌جبهه آسیب دید اما هیچگاه آسیب نزند.

سردار فرجی ضمن بیان آنکه شهید همدانی تربیت شده دفاع مقدس است،خاطر نشان کرد:تمام الگوهایی که در زندگی و‌کارگرفتیم الگوهای دفاع مقدس بوده است.

وی ضمن بیان آنکه شهید همدانی موقعیت را درک می‌کرد و‌همیشه بهترین تصمیم‌ها در کوتاه ترین زمان اتخاذ می‌کردتصریح کرد:شهید همدانی در ایامی که به عنوان‌جانشین فرمانده سپاه بود به گونه ای اقدام می‌کرد که مردم اطمینان پیدا کنند که درجنگی مقدس شرکت می‌کنند.

جانشین فرمانده سپاه النصار الحسین (ع) ضمن بیان اینکه در دفاع مقدس دشمن مشخص بود،مطرح کرد:اما در جنگ در سوریه به دلیل مشخص نبودن دشمن و میدان جنگ شرایط سخت تر بود اما شهید همدانی مرد میدان بود و‌مجهادانه در سوریه جنگید.

سردار فرجی ضمن بیان آنکه شهید همدانی در زندگی و کار خیلی سخت کشیدند اما هیچگاه نشد که دست به گلایه بزند،اظهار کرد:شهید همدانی همیشه بر اساس خط ولایت رفتار می‌کرد و جلوتر و یا عقب تر از خط رهبری حرکت نمی کرد.

*شهید همدانی مدیری مدبر،جهادی و خلاق بود

فرمانده تیپ انصارالحسین (ع) استان همدان نیز در این مراسم ضمن بیان آنکه فرماندهی در کشوری که با زبان آن آشنایی ندارید و تشکیل بسیج در سوریه کار بسیار سختی بود،مطرح کرد: اما شهید حسین همدانی توانست با مدیریت خود این مهم را به انجام برساند.

سردار “ولی بهاریان” افزود: شهید حسین همدانی در برابر دشمن تکفیری که درصدد از بین بردن شیعیان بود با قدرت ایستاد.

*شهید همدانی مردمی ودغدغه مند بود

فرمانده سپاه انصار الحسین(ع) استان همدان ضمن بیان آنکه این مراسم متعلق به هشت هزار شهید استان همدان است،عنوان کرد: امروز با حضور در گلزار شهدا و بر سرمزار شهید همدانی آمده ایم تا دوباره با آرمان‌های شهدا بیعت کنیم.

این مقام مسئول ضمن بیان آنکه سردار شهید همدانی یک شخصیت مردمی و دغدغه مند،مطرح کرد: این شهید معتقد بودن که رشد و جهش در هئیت‌های مذهبی را مدیون شهدا هستیم.

سردار مظاهر مجیدی ضمن بیان آنکه شهید همدانی از مدت‌ها قبل از شهادت تمام کارها و مسئولیت‌های خودش را انجام داده و گویی آماده شهادت وسفر بود،تصریح کرد: شهید همدانی فردی مردمی وخوش مشربی بود که سبب جذب بسیاری از افراد شده بود.

وی ضمن بیان آنکه هنگامی ایشان از سوریه برمی گشت تقریبا بیش از 50 درصد اوقات خود صرف رسیدگی و دیدار با دوستان و آشنایان می‌کرد،عنوان کرد:شهید حاج حسین همدانی در دوران جنگ و عملیات هم به فکر حل مشکل رزمندگان و مسائل مالی و زندگی آنها بود.

فرمانده سپاه انصار الحسین(ع) استان همدان بیان کرد: شهید همدانی محبوب و قهرمان مردم بود تا جایی که همه قشر و تفکری در مراسم تشییع ایشان حاضر شدند.

*تربیت نسل شهید مهمترین تاثیر شهید همدانی بر دنیای امروز

دوست و همرزم شهید همدانی ضمن بیان آنکه بزرگ ترین اثر شهید همدانی تربیت نسل شهید است،مطرح کرد: هر هشت هزار شهید همدان یک مرکز تربیت عالم محسوب می‌شوند که باید از آنها بهره مند شویم.

سردار رفیعی ضمن بیان آنکه تاثیر شهدا همانند سردار شهید همدانی توانست سوریه را نجات دهد،مطرح کرد:سردار همدانی میدان جنگ را به میدان باور‌ها و اعتقادات تبدیل کرده بود.

وی ضمن بیان آنکه حاج حسین همدانی ظرفیت عظیمی داشت که حتی می‌توانست اختلاف فکر‌ها و باورها را با با مدیریت فوق العاده و جهادی خود جهت دهد،مطرح کرد:حاج حسین همدانی با تدبیر و بینش عمیق خود می‌توانست تمام رزمندگان با هر ملیت و تفکری که دارند را در کنار هم قرار دهد و آنها را برای هدف که مبارزه با دشمن بود را تربیت و تشویق کند.

این همرزم شهید ضمن اشاره به روحیه ی اخلاق مدرانه شهید همدانی،مطرح کرد:به نظر من بارزترین ویژگی شهید همدانی اخلاق مداری است که توانسته بود بسیاری از افراد را جذب کند.

سردار رفیعی ضمن بیان آنکه شهید در بعضی از جاها خودش را کوچیک می‌کرد که هدف بزرگتر گروه تحقق یابد،اظهار کرد:شهید همدانی بنیان گذار نیروهای مردمی در سوریه است و پیروزی‌های که یکی پس دیگری در سوریه به دست آمد با تدبیر ایشان حاصل شد.

وی ضمن بیان آنکه سردار شهید همدانی در سخت ترین عملیات هم او نگران آینده جوانان بود،مطرح کرد:لازم است که خصوص زندگی شهید همدانی کتابی همانند آب هرگز نمی میرد خلق شود.

*لزوم تحقق روحیه جهادی برای پیشرفت کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم ضمن بیان آنکه اگر بخواهیم در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اهداف نظام مقدس جمهوری را تحقق پیدا کند باید روحیه جهادی بر مسئولان و مدیران جامعه حاکم باشد،اظهار کرد:گر بخواهیم‌ نظام مقدس جمهوری اسلامی مسیر خود را به سمت پیشرفت عدالت محور سوق دهد باید چندین فاکتور را متصور شویم شهید همدانی و همه رزمندگان یک ویژگی دارند که خیلی مهم است آن هم ولایتمداری است باید همیشه از کیان کشور، رهبر حکیم انقلاب صیانت کنیم و عملا در رفتار و گفتار کردار خودمان سرباز او باشیم و منویات ایشان فصل‌الخطاب زندگی خود قرار دهیم.

محمدعلی زلفی‌گل اظهار کرد: دو ماه قبل از شهادت شهید همدانی توفیق شد گفت‌وگویی با او داشته باشم و خدا رو شکر توفیق دوستی با ایشان داشتم که بسیار شاکر آن هستم‌.

وی ضمن بیان آنکه در نظام ما مهم است که چه کسی سیاست‌های کلی نظام را تبیین می‌کند،مطرح کرد:پس اگر بخواهیم دانشگاه‌ها و موسسات عالی به سمت مسیر عدالت محور حرکت کند باید روحیه تلاش جهادی و ولایی بر دانشگاه‌های ما حاکم باشد.

وی افزود: زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که الگوهای شایسته‌ای مانند شهید همدانی، شهید سلیمانی و شهید شمسی پور به تصویر بکشیم.

زلفی گل با بیان اینکه اگر بخواهیم دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اهداف نظام مقدس جمهوری را محقق کند باید روحیه جهادی بر مسئولان و مدیران جامعه حاکم باشد، گفت: جای تاسف دارد که شاهد هستیم در بخش‌های مدیریتی جامعه این روحیه‌ کمرنگ شده است زیرا هرچقدر روحیه جهادی، گذشت، ایثار بر فضای مدیریتی ما حاکم باشد سرعت پیشرفت ما نیز بیشتر خواهد بود.

وی ضمن بیان آنکه اگر مسئولین می‌خواهند در عرصه مدیریتی پیشرفت کنند باید همان روحیه جهادی را سرلوحه خود قرار بدهند،گفت:هرچقدر دانشجویان در عرصه علمی میزان دانایی خود را افزایش دهند مسیر پیشرفت در کشور سرعت بیشتری خواهد داشت.

*قرار گرفتن ایران در رتبه اول منطقه

وزیر علوم و تحقیقات ضمن بیان آنکه امروز رتبه اول علمی در منطقه هستیم حدود 20 هزار برونداد بین‌المللی داریم،تصریح کرد: از نظر عملی جایگاه، شایسته جمهوری اسلامی را داریم ولی با شیوع ویروس کرونا مشکلاتی در کل جهان حاصل شد.

زلفی گل تاکید کرد: برنامه‌هایی در دستور کار داریم‌ که ضمن صیانت از برج تولید علمی کشور و ارتقاء آن سیاست‌های علمی آن بخش فناوری و تکنولوژی و ایجاد معاونت ویژه آن در دستور کار خواهد بود همچنین صندوق علوم وتاسیسات فناوری نیز تصویب گردید و در سال 1401 اعتبار مناسبی برای این صندوق جذب خواهیم کرد.

وی ضمن بیان توصیه به فرزندان شهید خاطر نشان کرد: شک نکنید روح پدر شما همیشه ناظر بر رفتار، کردار و حامی شما هست از خداوند بزرگ بخواهید درجه علمی شما آنقدر بالا برود و فرزند شهیدی باشید که در آینده جزء استوانه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی باشید.

*محبوبیت و چهره خندان حبیب حرم سبب جذب افراد می‌شد

مشاوره فرمانده کل سپاه ضمن بیان آنکه اگر بخواهیم از اولین‌ برخوردم با سردار همدانی بگویم به سال‌های 61 و 62 بازمی‌گردد، تصریح کرد: در آن سال‌ها ایشان فرمانده بود با این محبوبیت و چهره خندان و اخلاق خوبشان همه بچه‌ها را دور خودشان جمع می‌کرد

سردار محمدرضا یزدی بیان کرد: زمانی که بنده فرمانده لشکر محمدرسول‌الله(ص) تهران شدم و با توجه به اینکه نزدیک پنج سال از جا به جایی از سردار همدانی می‌گذشت در هر حوزه‌، پایگاه و غیره می‌رفتیم نام ایشان مطرح می‌شد و هیچ گاه ندیدم بچه‌ها از اخلاق و ارتباط خوب ایشان با بسیجیان، سربازان و کادر مثال نزنند به گونه‌ای از برخوردی که با ایشان داشتند چنان می‌گفتند که شیرینی آن برخورد احساس می‌شد‌ و هنوز هم باقی مانده است خود ما نیز هرگاه سردار همدانی را می‌دیدیم با آن لبخند، صمیمیت و محبت دوست داشتیم نزدیک او باشیم‌‌.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ضمن بیان آنکه حاج حسین همه خوبی‌ها این دوران را یعنی مبارزه قبل از انقلاب، مبارزه برای انقلاب، پاسداری، مبارزه با تجزیه‌طلب‌های کردستان، دفاع مقدس و جبهه مقاومت را در‌ کارنامه خود دارد،ابراز کرد: بزرگترین ویژگی این شهید این است که تمام خوبی‌ها را جمع کرده است.

* سردار همدانی رفتار مطابق آیه “اشدا علی الکفار و رحما بینهم” بود

سردار محمد باقر ذوالقدر ضمن بیان آنکه یکی دیگر از ویژگی‌های حائز اهمیت سردار همدانی رفتار مطابق آیه “اشدا علی الکفار و رحما بینهم” بود، اظهار کرد: این شهید با دشمن‌ها می‌جنگید و در هر جبهه‌ای لازم بود حضور داشت ولی با رفقا بسیار صمیمی بود همه‌ از رفاقت و دوستی ایشان گفتند جاذبه فوق العاده‌ای برای جذب آدم‌هایی با اندیشه‌های مختلف داشت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: دستور همدانی در زمانی که فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) بودند دستور دادند تمام پاسداران باید یک مقطع تحصیلی ارتقاء یابند و درس بخوانید فراهم کردن مقدمات تحصیلات و دانشگاه شما نیز با ما خواهد بود یعنی تا این حد توجه داشتند به تحصیلات.

سردار ذوالقدر تاکید کرد: از مهمترین شاخصه‌های سردار همدانی اهل قلم و هنر بودن ایشان است که به نوسیندگی، به سینما، تئاتر، کتاب ‌خوانی و هنر علاقه داشت و موسس بسیاری از موسسات فعلی هنری_ادبی کشور ایشان بود.

شایان ذکر است که در این آیین خاطراتی توسط همسر شهید شوهانی از شهدای مدافع حرم بیان شد و در پایان با اهدای لوح از خانواده شهید حاج بابایی،شوهانی و فانوسی تجلیل به عمل آمد.

 

لینک منبع

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 12 =

دکمه بازگشت به بالا