;
آخرین اخبار

صدای مظلومیت کارگران ساختمانی باید در مجلس شنیده شود

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ محرم سلیمانی فر روز دوشنبه در نشست با نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: مشکلات بیمه کارگران  ساختمانی همچنان باقیست و از نمایندگان انتظار داریم همان گونه که انتظار دارندتا کارگران در زمان انتخابات مشارکت داشته باشند در این دوران نیز گره گشای مشکلات مردم باشند.

وی افزود: قانونگذار به دلیل فصلی بودن و درآمد کم صنف کارگران ساختمانی یک بسته حمایتی پیش بینی کرده اما متاسفانه در ایام بیکاری با قطع بیمه کارگران بدون اطلاع مواجه شده ایم که چالش برانگیز شده است.

رئیس اتحادیه کارگران ساختمان شهرستان البرز تصریح کرد: چند سال است به دلیل بدهی دولت به بیمه تامین اجتماعی متاسفانه سهمیه دولت تامین نمی شود و بیمه نیز از پوشش بیمه ای خودداری کرده است که باید این موضوع در مجلس و از تهران پیگیری و حل شود.

صصص

کارگران ساختمانی از باز مانده اند

وی بیان کرد: در شرایطی که کارگران ساختمانی باید از مهارت لازم برخوردار باشند تا در حین کار دچار حوادث ناشی از کار نشوند اما متاسفانه در این زمینه نیز مشکلات جدی داریم و مهارت آموزی محدود شده است.

سلیمانی فر گفت: برخی کارگران به دلیل مشکلات خانوادگی و مالی خدمت نرفته اند و کارت ندارند  و از آموزش مهارتی محروم مانده اند.

وی یادآورشد: کارگر ساختمانی اگر اتفاقی رخ دهد از تسهیلات حمایتی محروم خواهد شد و این که در کمترین مطالبه یعنی آموزش هم بخواهیم  محدودیت ایجاد کنیم ظلم مضاعف است.

رفتار برخی بازرسان تامین اجتماعی زیبنده نیست 

سلیمانی فر با انتقاد از نوع بازرسی بیمه تامین اجتماعی تصریح کرد: برخی از بازرسان تامین اجتماعی با مراجعه به منزل کارگران اگر کسی در خانه نباشد و یا کارگران ابزار ساختمانی نشان ندهند آنها را دارای شرایط بیمه ای نمی دانند و اسامی آنها را حذف می کنند در حالی که ماهیت بیمه اجباری ساختمانی دراصل حمایت از اقشار کم درآمد است و نباید به آنها ظلم شود.

555

وی اضافه کرد: گاهی اوقات کارگران با لباس کار برای انجام امور خود به اداره بیمه مراجعه می کنند و کارمندان آنها را تحویل نمی گیرند و تحقیر می کنند و اگر بدون لباس بروند برخی دیگر ایراد می گیرند که ظواهر یک کارگر ساختمانی را ندارند و این نوع برخورد توهین آمیز است و باید اصلاح شود.

این مسئول بیان کرد: استانداردهای تعریف شده اشکال دارد و اگر کارگر ساختمانی اشتباه کند و دچار حادثه شود معمولا کارگر ساختمانی را مقصر می دانند تا حق بیمه کمتری پرداخت شود و دراین زمینه نیز ما متضرر می شویم.

سلیمانی فر اظهارداشت: معمولا کارفرما بیمه نامه را کامل خریداری نمی کند در زمان حادثه مقصر را کارگر می دانند تا هزینه کمتری پرداخت شود. 

در ادامه چند تن از کارگران ساختمانی هم با طرح مشکلات خود از نماینده قزوین خواستند صدای آنها را در مجلس به گوش دیگر نمایندگان برسانند و برای حل آنها اقدام کنند.

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

دکمه بازگشت به بالا