;
آخرین اخبار

صیانت از جان های بی‌گناه


یک کارشناس و فعال رسانه در یادداشتی با اشاره به جان باختن ۳ مامور طی یک هفته در با سارقان مسلح، بر لزوم اصلاح «‌قانون بکارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح» تاکید کرد و از مجلس خواست به فکر اصلاح قانون کهنه دست و پاگیر، برای صیانت از جان شهروندان و نیروهای ‌باشد .

به گزارش ایسنا، امیرعلی خانزاده فعال و کارشناس رسانه در یادداشتی با عنوان «صیانت از جان های بی‌گناه» که در اختیار ایسنا قرار داد،  نوشت:

«جان باختن ۳ پلیس فقط طی یک هفته در درگیری با سارقان مسلح ، موضوعی نیست که به سادگی و در لا به لای اخبار ، ‌بشود از کنار آن گذشت.

روز ۹ مرداد ۱۴۰۰ پلیس «عبدالجبار مختوم‌نژاد» از کلانتری ۱۱۰ شهدای در درگیری با سارق مسلح جان می‌بازد.

همان شب یعنی شب ۹ مرداد۱۴۰۰ مامور پلیس «سجاد دالمن» جمعی پاسگاه صفی آباد بر اثر اصابت گلوله سارقان مسلح شهید می‌شود.

شامگاه۱۶مرداد۱۴۰۰استوار دوم «یاسر طاهری» جمعی کلانتری ۱۰۳ گاندی با اصابت دو گلوله از سوی سارقان به می‌رسد.

این سخن را که «افزایش فقر ، بیکاری ، فشار معیشتی ، بحران های ‌ناشی از کرونا و تحریم و تورم منجر به افزایش آسیب ها و جرائم شده » همه می‌دانیم و تکرارش ملال آور و بی فایده است. موضوع آن است که چرا نیروهای پلیس که نوعا زبده و آموزش دیده و کاردانند، در رویارویی با دزدان و مجرمان ، بیشتر از آنها قربانی می‌دهند؟ قطعا مجرمان مانند پلیس ، آموزش ندیده‌اند و برای موقعیت های دشوار ، تمرین های سخت و شبیه‌سازی نکرده اند.

پاسخ این پرسش را با یک تعریف از «قانون» می‌توان دریافت: قانون خوب قانونی است که تا منتهای امکان کوتاه و گویا و ساده و بی ابهام و راهگشا باشد. «‌قانون بکارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح» در سال ۱۳۷۳ مشتمل بر ۱۷ ماده و ۱۳‌تبصره به تصویب رسید و متن این قانون ۱۴۰۰ واژه دارد. بسیاری از مواد و تبصره های این قانون سلبی است و ماموران را در مواجهه با مجرمان با محدودیت مواجه می‌کند. یک مامور پلیس در هنگامه و کشاکش درگیری با مجرمان بی رحم مسلح ، ‌و در لحظه های مرگ و زندگی باید هر ۱۷ ماده و ۱۳ تبصره را در ذهن مرور کند و بتواند تحلیل و ارزیابی کند که اگر پیش از مجرمان جنایتکار ، دست به اسلحه ببرد آیا با هیچ یک از بندها و تبصره ها مغایرت ندارد و آیا ممکن است قاضی تفسیری متفاوت از بند یا تبصره ای کند و او به خاطر شلیک گلوله ای محاکمه و محکوم شود؟

پیداست که دزدان هرگز این مشکلات و محاسبات را ندارند وتابع هیچ قانونی برای به کارگیری سلاح نیستند ، بنابراین ابتکار عمل با آنهاست. هنگامی‌که مواد و تبصره ها دست ماموران را بسته است، مجرمان در به کارگیری اسلحه پیشقدم می‌شوند و نتیجه این می‌شود که نیروهای کاردان و آموزش دیده ‌دست بسته می‌مانند و قربانی سخت‌گیری افراطی قانون کهنه ای می‌شوند که حدود سه دهه پیش بر مبنای مقتضیات آن زمان ، تصویب شده بود.

سعدی ـ علیه الرحمه ــ حکایت پرمغزی دارد به این مضمون که مسکینی شامگاهی نزدیک دِهی گرفتار حمله سگان شد، دست برد سنگی بردارد و بر سگ‌ها زند، زمین یخ زده بود و سنگ بر زمین چسبیده بود.گفت: چه نابکار مردمانند، سگ ها را گشوده و سنگ ها را بسته اند!

حالا حکایت قانونی است که سنگ ها را بسته و دست پلیس را در مواجهه با دزدان و جنایتکاران نابکار ، گره زده است. به گونه ای که فقط طی یک هفته سه جوان برومند از فرزندان این کشور قربانی می‌شوند.

و اما در این وانفسا مجلس هم به جای اینکه به فکر اصلاح قانون کهنه دست و پاگیر، برای صیانت از جان شهروندان و نیروهای انتظامی‌باشد ، به فکر صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و بستن شبکه های اجتماعی است!»

انتهای پیام


لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا