طرح توزیع مخدر دولتی اصلاح می‌شود

اجتماع > اجتماعی – سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی از تجدیدنظر در طرح توزیع مخدر دولتی خبر داد و گفت: این طرح به‌منظور قطع رابطه معتادان با قاچاقچیان مطرح و مقرر شد با توزیع مواد‌مخدر رقیق مصرف را مدیریت کنیم.

ولی پس از مصاحبه‌های انجام‌شده و تذکراتی که داده شد فعلا طرح متوقف شد. آقای «یوسفیان‌ملا» طرح جدیدی را در این‌باره آماده کرده‌اند که روز سه‌شنبه ارائه می‌شود.

تصویب مواد جدیدی در قانون مبارزه با مواد‌مخدر و بازنگری آن در صحن علنی مجلس، مورد توجه رسانه‌های زیادی قرار گرفت. گفت‌وگوی ویژه خبری نیز در برنامه شب دوشنبه با دعوت از حجت‌الاسلام نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به‌عنوان مدافع و علی مویدی، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر به‌عنوان مخالف، تلاش کرد تا جوانب مختلف موضوع را بررسی کند. با وجود تصویب طرح در مجلس، مخالفت‌های علی مویدی با این طرح آنقدر جدی و زیاد بود که با مشاجره مهمان‌ها و بدون خداحافظی آنها پایان یافت.

مویدی البته با بیان اینکه این ستاد با اصلاح قانون مبارزه با مواد‌مخدر موافق است، گفت: «متأسفانه در ۴، ۵‌ ماه گذشته جامعه ما در موضوع مبارزه با مواد‌مخدر با مطرح شدن مواردی همچون حذف اعدام قاچاقچیان و یا توزیع دولتی تریاک ملتهب شد و این تصور برای خیلی‌ها به‌وجود آمد که نظام، رویکرد خود در مبارزه با مواد‌مخدر را تغییری ۱۸۰درجه‌ای داده است. ما هم از اعدام آدم‌ها خوشحال نمی‌شویم، اما در شرایطی قرار داریم که معتادان رهاشده در خیابان به هیچ جایی دسترسی ندارند و اعتیاد، دانش‌آموزان و افراد سالم جامعه را تهدید می‌کند ولی متأسفانه مجلس در چند سال اخیر ۹۹٫۵درصد جامعه را نادیده گرفته و تنها به‌ فکر نیم درصد مابقی‌ است.»

اما حسن نوروزی که از مدافعان جدی این طرح به شمار می‌رود در پاسخ به مویدی گفت: «شخص آیت‌الله آملی لاریجانی فرمودند دسترسی به مواد‌مخدر از خرید یک بسته سبزی هم آسان‌تر است و قبلاً زمان دسترسی به مواد‌مخدر ۱۵دقیقه بود و امروز ۷دقیقه شده است. پس باید جواب داد که آیا اقدامات ما در این بخش مؤثر بوده؟ اگر مؤثر بود باید زمان دسترسی به مواد‌مخدر به ۵ یا ۶ ساعت می‌رسید نه ۷دقیقه. الان ۳۰۰نفر در زندان‌ها در انتظار اجرای حکم اعدام هستند. ما بررسی کردیم که آیا خانواده قاچاقچیانی که پیش از این اعدام شده‌اند از قاچاق مواد‌مخدر ترسیده‌اند و به سمت آن نرفته‌اند؟ آیا در شرایطی که ما حتی به خانواده قاچاقچیان اجازه کار نمی‌دادیم موفق شده‌ایم؟ درحالی‌که می‌بینیم خانواده این اعدام‌شدگان یا داعشی شده‌اند یا به سمت مواد‌مخدر رفته‌اند.»

او بعد هم به وضوح اینطور از مویدی انتقاد کرد: «شما آمارها را کم اعلام می‌کنید تا بگویید کار ما درست است؛ درحالی‌که وقتی در خیابان شوش و یا سیروس قدم می‌زنید می‌بینید در ملأعام معتادان در حال مصرف مواد‌مخدر هستند.» در مصوبه جدید مجلس که البته باید به تأیید شورای نگهبان برسد کسانی که هم‌اکنون در ارتباط با جرایم مواد ‌مخدر محکوم به اعدام و در زندان هستند اعدام نمی‌شوند. همچنین پس از این فقط کسانی اعدام خواهند شد که جرم‌شان مرتبط با بیش از ۵۰کیلو مخدر سنتی یا ۲کیلو مخدر صنعتی باشد. البته به شرط اینکه فعالیت مسلحانه، سابقه کیفری مؤثر یا سوءاستفاده از کودکان را در پرونده خود نداشته باشند.

منبع: همشهری انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا