طرح جمع آوری دستفروشان به عهده پلیس نیست


سرهنگ علی ماندگار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: بی شک این امر جزء وظایف گروه انضباط شهری شهرداری است که باید آنها پاسخگوی این موضوع باشند و در خصوص اقداماتی که انجام داده یا می دهند اطلاع رسانی کنند.
وی تاکید کرد: به هر حال پلیس بر حسب وظایف مشخص شده ، برای حفظ نظم و پیشگیری از درگیری های احتمالی با مامورین تامین امنیت گروه شهرداری همکاری می کنند و از بروز تنش، نزاع و درگیری با این مامورین پیشگیری می کند.
ماندگار اضافه کرد: طرح ساماندهی دست فروشان به ویژه در پایتخت یکی از بحث های روز است که در سال های اخیر بسیار به آن پرداخته می شود، نقاط پر تردد این کلانشهر همانند خیابان جمهوری، ولیعصر، میدان تجریش و هفت تیر، خیابان انقلاب، دستفروشان بسیاری مستقر می شوند که اغلب آن ها فاقد هر گونه ممر درآمد دیگر و بیمه هستند که زنان سرپرست خانوار، مردان از کار افتاده در این بین بسیار دیده می شود.
وی ادامه داد: بارها مسئولان و متولیان امر اعلام کرده اند که قرار است با در نظر گرفتن برخی ملاحظات، افرادی را که در معابر پر تردد شهر اقدام به دستفروشی می کنند، شناسایی و با صدور کارت برای آنها، امکان ادامه فعالیت این افراد را در روز بازارها به صورت مستمر محقق کنند اما هنوز تا ساماندهی دستفروشان فاصله زیاد است.
ماندگار ادامه داد: این را هم باید بدانیم که اغلب این دست فروشان حاضر و راغب نیستند به بازارهای سرپوشیده و سرباز ( شب بازار و روز بازار) که در نقاط مختلف برای این امر در نظر گرفته می شود، بروند.
معاون اجتماعی پلیس پیشگیری تصریح کرد: البته در نظر داشته باشیم که انتخاب محل مناسبی برای برپایی بازارچه ای که افراد با حضور در آن و بدون مزاحمت برای رهگذران به کسب و کارشان ادامه دهند نیز کار آسانی نیست.
ماندگار افزود: قرار است مامورین مقابله با سد معبر شهرداری با گشت زنی ها در مناطق مختلف، مانع از فعالیت دستفروشان شوند که در این راه ماموران یگان حفاظت شهرداری تهران به همراه مامورین یگان امداد مانع از بساط گستری دستفروشان می شوند.
وی تاکید کرد: براساس الزامات مقید در برنامه های سوم ،چهارم و پنجم توسعه کشور باید به تشکیل یگان های حفاظت در دستگاههای کشوری اقدام شود که بر این اساس یگان حفاظت شهرداری تشکیل شده که این یگان بخشی از وظایف انتظامی و خدماتی ناجا را تحت تابعیت شهرداری تهران انجام می دهد ، رده هایی مانند شهربان، معبربان و حریم بان که قبلا به صورت مستقل در شهرداری انجام ماموریت می کردند.
شرهنگ ماندگار تاکید کرد: با تشکیل این یگان حسب قوانین و مقررات باید در تابعیت یگان حفاظت قرار گیرند. حضور و وجود کارکنان ناجا با لباس مصوب این نیرو به معنای حضور پلیس در این قبیل ماموریت ها نیست بلکه این کارکنان در شهرداری مامور به خدمت شده و بر اساس مقررات و ضوابط شهرداری در کنار عوامل شهرداری انجام وظیفه می کنند.
معاون اجتماعی پلیس پیشگیری اظهار داشت: همچنین در راستای ساماندهی و تسهیل فعالیت دستفروشان، آنان می‌توانند با ثبت نام در سامانه شهرداری از شب بازار و روز بازارهایی که در مناطق مختلف شهر طراحی شده است، استفاده کنند؛ چندی پیش نیز شهردار تهران اعلام کرد که این کار به تدریج درتمام مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اجرا خواهد شد.
اجتمام۹۱۰۵**۱۵۶۹
خبرنگار:معصومه نیکنام * انتشار: علی حبیبی

انتهای پیام /*منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا