;
آخرین اخبار

فراهم آوری امکانات ازدواج راهکاری برای جلوگیری از انقلابات جنسی


سایت نظام وظیفه به نقل از مهر، گروه جامعه؛ برنامه دوم از سلسله گفتگوهای برنامه بحران خاموش با موضوع انقلاب جنسی؛ با تاکید بر سیاست‌های دگرگونی نهاد خانواده در قرن بیستم از سوی دکترین و سیاستمداران غربی در محل سایت نظام وظیفه به نقل از مهر برگزار شد؛ در این گفتگو پژوهشگران برنامه به ارائه دیدگاه‌های خود در این زمینه پرداختند.

فراهم آوری امکانات ازدواج در سنین مناسب راهکاری برای جلوگیری از انقلابات جنسی

کمیل حسینی، جامعه شناس و محقق در توضیح علل تغییر زیست جنسی به ایجاد مثلثی متشکل از سرمایه، سکسوالیته و رسانه پرداخت و گفت: هم افزایی این سه مؤلفه در قرن اخیر موجب شکل گیری انقلابات جنسی شده است و نهادها، ساختارها و مفاهیم را تغییر داده است.

وی افزود: برای برون رفت از این بحران در حوزه جمعیت و خانواده فراهم آوری امکانات ازدواج در سنین مناسب از قبیل مسکن، کاهش سنوات تحصیلات عالی، حذف سربازی و…. و از سوی دیگر آماده سازی و تربیت نسل آینده برای ایجاد خانواده‌هایی موفق از طریق آموزش و پرورش و … می‌تواند کمک شایانی کند.

انقلاب جنسی، نامی است که به فرایند نابودی محدودیت‌های جنسی در ۶۰ سال اخیر داده شده است

محمدحسن صادق زاده، نویسنده و پژوهشگر گفت: انقلاب جنسی، نامی است که به فرایند نابودی هنجارها، اخلاقیات، و محدودیت‌های جنسی در ۶۰ سال اخیر داده شده است. برای وقوع این انقلاب، می‌توان سه عامل اصلی را برشمرد؛ بی توجهی به سنت و دین در اثر مدرنیزاسیون و شهری شدن جوامع، ترویج ایدئولوژی ایندیویجوالیسم که قائل به این است که فرد هر کاری که خواست باید انجام دهد، و نهایتاً تلاش نظام سرمایه داری برای استفاده از امیال جنسی انسان به عنوان عامل تولید ثروت.

انقلاب جنسی ریشه در انقلاب صنعتی دارد

همچنین امیر نوده فراهانی، پژوهشگر و جامعه شناس گفت: بحث انقلاب جنسی ریشه در انقلاب صنعتی دارد، آنجا که برای تولید انبوه نیاز به کار بیشتر داریم. اوج این ماجرا در جنگ جهانی اول بروز می‌کند که بسیاری از مردان در جنگ کشته شدند و زنان به عنوان نیروی کار مورد استثمار قرار گرفتند.

وی افزود: با توجه به اضمحلال خانواده لازم است، برای ادامه استثمار نیروهای کار حفظ شوند؛ از سویی نمی‌توان غریزه جنسی را سرکوب کرد؛ پس انقلاب جنسی را وارد کردند تا اولاً نهاد خانواده کاملاً از بین برود و جایگزین آن هم روابط جنسی به هر شکلی می‌تواند باشد.

هانیه عظیم زادگان، مترجم که مهمان تلفنی برنامه بود به ارائه نتایج مقاله تایلور گیبسون (۲۰۱۷) پرداخت و گفت: دهه ۱۹۲۰ در آمریکا دهه جدیدی از آزادی و اکتشاف را برای جوانان رقم زد. با پایان جنگ جهانی اول در ۱۹۱۸ (که یکی از دلایل اصلی دگرگونی جنسیتی، جنگ بوده) و اضافه شدن نوزدهمین ماده در ایالات متحده در سال ۱۹۱۹، زنان نقش‌های برجسته‌تری هم در سیاست و هم در جامعه بدست آوردند.

وی افزود: جنگ عامل یک «فعالیت جنسیتی» بود که هر دو جنس را مجبور به فعالیت جدید کرد نقش‌هایی که بر اساس تحصیلات یا صلاحیت آنها نبود. انقلاب جنسی شامل افزایش مقبولیت روابط دگر جنس گرایانه و خارج از حالت تک‌شریکی (عمدتاً ازدواج) بود و به دنبال آن مسائل دیگری شامل جلوگیری از بارداری، برهنگی در ملأ عام، هنجار شدن هم‌جنس‌گرایی و شکل‌های دیگر میل جنسی و قانونی‌شدن سقط جنین، همگی در این انقلاب مطرح شد.

نئوجنس گرایی راه چاره است؟

انقلاب نو جنس گرایان در حال از بین بردن الگوهای قدیمی تمایلات جنسی و جمع آوری مجدد آنهاست. در این فرآیند، ابعاد، روابط صمیمی، اولویت‌ها و تکه‌های جنسی پدیدار می‌شوند که قبلاً وجود نداشتند. نو جنس گرایی‌ها عمدتاً حول محور تفاوت‌های جنسیتی، هیجان‌ها، ارضای خود و جایگزینی پروتز بود و می‌توان به سه پدیده تجربی قابل مشاهده در نئو جنس گرایی‌ها اشاره کرد.

تفکیک حوزه جنسی، پراکندگی بخش‌های جنسی و متنوع‌سازی روابط صمیمانه که تأثیر مستقیم بر ساختار جامعه و دگرگونی نهاد خانواده داشت سه پدیده قابل مشاهده در نئو جنس گرایی است.


منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا