;
آخرین اخبار

فرماندار: مسافران نوروزی جاذبه‌های گردشگری راسک را ببینند

[ad_1]

سلیم کدخدا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روستاهای بزرگ و کوچک با طبیعت زیبا و دیدنی در این شهرستان وجود دارد که برخی از این روستاها دارای ساختار خاصی به لحاظ خانه سازی پلکانی در دامنه‌های کوه و همجوار رودخانه هستند.

وی افزود: برخی روستاها دارای طبیعت خاصی به لحاظ کشاورزی هستند که به روستاهای هدف گردشگری تبدیل شده‌اند.

وی رودخانه سرسبز و پرآب سرباز را یکی از جاذبه های دیدنی این شهرستان عنوان کرد و افزود: علاوه بر این، آثاری قدیمی با قدمتی دیرینه مانند قلعه ها، محوطه های تاریخی و سنگ نگارها در این منطقه وجود دارد.

فرماندار راسک بیان کرد: رودخانه سرباز که از به هم پیوستن شاخه‌های فرعی سرکور، هنسانوچ، گویمرک، کیشکور و پشامگ و جژان شکل گرفته و در منطقه دشتیاری به رودخانه باهوکلات تغییر نام می‌دهد و به دریای عمان منتهی می‌شود.

وی گفت: بیشتر آبادی‌های شهرستان به‌صورت طولی در دو طرف رودخانه و در پای کوه‌ها شکل گرفته اند. رودخانه سرباز بزرگترین رودخانه فصلی بلوچستان محسوب می‌شود که در بعضی از قسمت‌های مسیر خود به‌صورت دائمی است. زندگی تمساح پوزه کوتاه در این رودخانه، بر اهمیت آن افزوده و احداث بزرگترین سد استان بر روی این رودخانه در نزدیکی پیشین چشم انداز روشنی دارد.

کدخدا ادامه داد: وجود آب و هوای گرم و مرطوب باعث رونق کشاورزی در همه فصول سال و تولید محصولات خاص مناطق قاره‌ای و تولید محصولات مهمی چون انبه، خربزه درختی (پاپایا)،چیکو، زیتون محلی، خرما و انواع مرکبات شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان راسک دارای هنر و هنرمندانی در رشته های سوزن دوزی، حصیربافی، سفالگری و زیور آلات سنتی است که هر یک از آنها را می توان به عنوان سوغات هدیه برد، خاطرنشان کرد: منطقه گردشگری ‘کوه روک’ در شهرستان سرباز یکی از مناطق بسیار زیبا و دیدنی است که در بخش پارود و در پنج کیلومتری شمال روستای بریسک در مسیر جاده پشامگ قرار دارد.

فرماندار راسک ادامه داد: در این منطقه دره‌ای به طول ۲۰ کیلومتر وجود دارد که دارای آبشارهای بسیار زیبا با ارتفاع بیش از ۲۰ متر است.

وی تولید ترشی‌های انبه و لیمو را از دیگر ظرفیت‌های این منطقه عنوان کرد و افزود: تمامی امکانات و مناطق تفریحی و تاریخی برای استقبال از مهمانان نوروزی در شهرستان راسک آماده شده است.

فرماندار راسک رودخانه ‘کرای کور’ در بخش پارود این شهرستان را از دیگر مناطق دیدنی و زیبای منطقه برشمرد و گفت: گردشگران می‌توانند با طی کردن ۱۵ کیلومتر مسیر جاده پشامک بخش پارود به جاذبه ها و طبیعت زیبای روستای کرای کور برسند.

به گزارش ایرنا، شهرستان راسک دارای ۱۲۰ کیلومتر مرز زمینی با کشور پاکستان است و از شمال به شهرستان سرباز، جنوب به شهرستان چابهار و غرب به شهرستان قصرقند متصل است.

منبع:ایرنا

[ad_2]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − دو =

دکمه بازگشت به بالا