فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص):رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۷ از روز دوشنبه آغاز می شود


به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی روز یکشنبه در نشست خبری در ستاد فرماندهی منطقه پدافند هوایی جنوب افزود:این رزمایش که در نوع خود رزمایشی بزرگ، تخصصی و سراسری به شمار می آید، بخش وسیعی از منطقه جنوب کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران از ماهشهر تا چابهار به نقطه عمق، از اهواز و دزفول تا شیراز و متصل به کرمان و از چابهار به طرف دریای عمان و خلیج فارس در جزایر سه گانه تا مرزهای هوایی و دریایی کشور را در بر می گیرد.
امیر سرتیپ اسماعیلی اضافه کرد: رزمایش آسمان ولایت ۷ را همچنین در بیش از یک هزار نقطه دفاع هوایی در سطح تمام نیروهای مسلح و با بهره گیری از توان عملیاتی بیش از ۱۷ هزار تن از کارکنان پایور و وظیفه که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در آن حضور دارند برگزار می کنیم.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) ادامه داد: یگان هایی از پدافند هوایی ارتش و سپاه به همراه یگان های کنترل عملیات از نیروهای دریایی ارتش و سپاه، نیروهای هوایی ارتش و هوافضای سپاه، توپخانه و دیده بانی نیروی زمینی ارتش و سپاه، دفاع هوایی نیروی انتظامی و بسیج در اجرا و برگزاری این رزمایش مشترک و سراسری ،مشارکت و همکاری دارند.
وی توضیح داد: از دیگر مشخصه های برگزاری این رزمایش بزرگ و سراسری این است که برای انتقال تجربه به جوانان پدافند هوایی به صورت عملی قرارگاهی به نام حضرت علی اکبر(ع) پیش بینی و تشکیل شده است که در این قرارگاه جوانانی با سن خدمتی زیر ۱۵ سال حضور دارند.
وی ادامه داد: این افراد فرصت این را خواهند داشت که به صورت تصمیم سازی، تصمیم گیری تا مرحله اجرا و تست گرم (شلیک) خودشان بخشی از این رزمایش را در یک یا تمام روزها انجام دهند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) اظهار کرد: همچنین در اجرا و برگزاری این رزمایش تخصصی جنگنده های نیروی هوایی ارتش از جمله جنگنده‌های اف ۴ نیز مشارکت خواهند داشت و سامانه دفاع موشکی اس۳۰۰ به محض گسترش در بقیه تاکتیک ها به غیر از این رزمایش، تست(آزمایش) خواهد شد.
امیر سرتیپ اسماعیلی یادآور شد: آنچه که این رزمایش را مشخص و منحصر به فرد می‌کند، برگزاری آن به عنوان هفتمین رزمایش در مدت تشکیل هشت سال قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) آجاست.
وی ادامه داد: از دیگر مشخصه‌ های برگزاری این رزمایش این است که این رزمایش مشترک و سراسری در حساس ترین نقطه کشور برگزار می‌شود و ما شاهد حضور تعدادی از هواپیماهای فرامنطقه ‌ای در بیرون از مرزهای هوایی خلیج فارس و دریای عمان هستیم که تاکید و توصیه همیشگی ما بر این است که این هواپیماها همچون گذشته باید حریم خود را حفظ کنند و از صحنه و محدوده رزمایش دور باشند.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشخصه‌های برگزاری این رزمایش استفاده تلفیقی از سامانه‌های دفاع هوایی ارتش و سپاه در حوزه راداری، شنود الکترونیکی، موشکی در سه ارتفاع پایین، متوسط و بالا در تمام طیف‌های فرکانسی، وی. اچ .اف، یو. اچ .اف و اچ. اف است که در حقیقت در این رزمایش، جنگ الکترونیک در حجم بالا آزمایش و ارزیابی خواهد شد.
وی حجم بالای شلیک‌ها در مدت زمان مشخص را از دیگر ویژگی‌ برگزاری این رزمایش برشمرد و گفت: این شلیک‌های توپخانه‌ای و موشکی بعد از کشف، شناسایی و رهگیری دشمن فرضی که هواپیماهای بدون سرنشین و با سرنشین انجام خواهند داد، صورت می‌گیرد و به امید خدا در حوزه جنگ الکترونیک، دفاع منسجمی را شاهد خواهیم بود.
وی تصریح کرد: حجم بالای شلیک موشک‌ها و توپخانه‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که در همان ساعات تعدادی بالایی از هواپیماهای مسافربری از فراز این منطقه به سلامت عبور خواهند کرد.
امیر اسماعیلی در ادامه تاکید کرد: هدف اولیه برگزاری این رزمایش سه روزه ایجاد یکپارچگی، اقتدار و انسجام در شبکه پدافند هوایی توسط جوان ترین سازمان رزم نیروهای مسلح یعنی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
وی با اشاره به برنامه‌های دیگر رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۷، گفت: دراین رزمایش سیستم‌ ها و سامانه‌های مختلفی به صورت تلفیقی آزمایش خواهند شد و این یعنی اینکه ما در رزمایش فردا از سامانه کنترل و فرماندهی فکور برای آزمایش تلفیقی سامانه‌ها استفاده خواهیم کرد.
وی در پایان در پاسخ به سئوالی در خصوص احتمال آزمایش سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ در این رزمایش نیز گفت: در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۷ فقط از سامانه‌های بومی استفاده خواهیم کرد؛ البته سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ نیز متعلق به مردم ایران است ولی این سامانه به محض گسترش در غیر از این رزمایش و در بقیه تاکتیک‌ها آزمایش خواهد شد.
** اظهاراتی برای سرنگونی یک فروند کوادکوپتر
وی با اشاره به سرنگونی یک فروند «کواد کوپتر» در روز (جمعه سوم دیماه) از سوی قرارگاه پدافند هوایی نیز توضیح داد و گفت: هر پرنده‌ای اعم از با سرنشین و بی سرنشین متعلق به هر نقطه‌ای از دنیا که باشد باید برای پرواز در آسمان جمهوری اسلامی ایران مجوز داشته باشد و برای ما مهم نیست که این پرنده متعلق به کدام شرکت، سازمان یا نهاد است.
وی ادامه داد: در همین زمینه روز جمعه شاهد بودیم که در حساس ترین نقطه کشور یعنی تهران و در شلوغ ‌ترین نقطه آن یعنی میدان انقلاب و زمان برگزاری نماز جمعه، یک فروند کوادکوپتر متعلق به یک گروه مستندساز به منطقه ممنوعه نزدیک شد که با هوشیاری همرزمان این پرنده بدون سرنشین با وجود اینکه به دلیل اندازه کوچکش، دیدن آن سخت بود، رهگیری و منهدم شد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) با اشاره به اینکه گروه مستندساز دارای مجوز بودند اما مجوز پرواز کوادکوپتر نداشتند، اظهار کرد: هر پرنده‌ای قصد پرواز در آسمان جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد باید حتما از قرارگاه پدافند هوایی مجوز پرواز دریافت کند.
رزمایش مدافعان آسمان «ولایت ۶ » مهر ۱۳۹۴ در منطقه عمومی شبستر استان آذربایجان شرقی برگزار شده بود.
اجتمام ** ۷۰۲۹ ** ۱۷۷۶
خبرنگار: فرهاد شرف پور ** انتشاردهنده: لیلا خطیب زاده

انتهای پیام /*منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا