;
آخرین اخبار

فعالیت بیش از ۱۵۷ هزار ورزشکار سازمان یافته در آذربایجان شرقی/ افزایش دوبرابری تعداد تیم های لیگ برتری استان

 دکتر ایوب بهتاج در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی اظهار کرد: تعداد ورزشکاران سازمان یافته استان آذربایجان شرقی که در سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۱۸۰۳۶ نفر بود که در مجموع تا پایان سال۱۳۹۸ به  تعداد ۱۵۷۰۲۵ نفر افزایش پیدا کرده است و این نشانگر تبلیغات موثر حوزه ورزش اداره کل استان و فرهنگسازی برای اقبال شهروندان، جوانان و عموم مردم به ورزش است.

وی گفت: براساس اقداماتی که در حوزه قهرمانی در اداره کل ورزش و جوانان استان انجام شده، میزبان ۵۰۵ مسابقه قهرمانی کشور بوده ایم که از ۴۲ برنامه در سال ۹۲ به ۸۹ برنامه در سال ۹۸ افزایش داشته است.

بهتاج ادامه داد: در سال ۱۳۹۲ تعداد۲۱۶ نفر به اردوهای تیم ملی دعوت شده بودند که در طول ۸ سال اخیر به ۳۵۶ نفر افزایش یافته است و از این تعداد ۱۵۸ نفر در ترکیب تیم های مختلف ملی رشته های ورزشی ثابت شده وبه مسابقات مختلف اعزام شده اند.

وی توجه به آموزش در بحث های ورزشی را مورد توجه قرار داد و  گفت: در رابطه با برگزاری دوره های مختلف آموزشی در سطح استان و توانمندسازی ورزشکاران، مربیان و داوران، شاهد رشد ۸ برابری در طول سالهای اخیر بوده ایم  و با ۸۰۲ برنامه در سال گذشته رتبه برتر حوزه اموزش وزارت را کسب کردیم که نشانگر توجه ویژه اداره کل ورزش و جوانان استان به مبحث آموزش است.

مدیر کل ورزش وجوانان استان توجه به تیم داری را یادآور شد و افزود: از آنجایی که توجه به لیگ های ورزشی موجب توسعه ورزش در بعد همگانی و قهرمانی می شود و موجد روحیه نشاط در جامعه است لذا تیم های لیگ برتری استان از ۵۲ تیم در سال ۱۳۹۲ به ۱۰۱ تیم در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته که نوید بخش توجه ویژه به بحث تیم داری در استان است و در این بین نقش صاحبان صنایع و بنگاههای اقتصادی برجسته است ولی جای کار بسیاری در این حوزه وجود دارد.

وی از هیئت های ورزشی استان آذربایجان شرقی  به عنوان شاکله اصلی پیشبرد اهداف اداره کل ورزش و جوانان نام برد و اظهار کرد:  تعداد هیئت ها  از ۷۴۰ به ۸۲۰ هیئت رسیده و در بخشها و شهرهای استان نیز اقدام به تاسیس و راه اندازی هیئت های ورزشی کرده ایم تا مدیریت ورزشی به صورت نظام مند و سیستماتیک پیش رود.

بهتاج اشاره ای نیز به تاثیر در حوزه ورزش داشت و گفت: در سال ۱۳۹۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت هایی بر ورزش، برگزاری مسابقات ورزشی لیگهای کشوری، استانی و قهرمانی کشور به میزان زیادی تحت الشعاع قرار گرفت کما اینکه استخرهای سرپوشیده وروباز با اعلام ستاد استانی مقابله با کرونا تعطیل شدند و امکان تمرین تیمهای شیرجه، شنا و واتر پلو و استفاده عمومی و همگانی از زیرساختهای مربوطه، عملاً سلب شد.

وی ادامه داد: همچنین رشته های ورزشی پربرخورد نیز که رابطه مسقیمی بین ورزشکاران وجود داشت، ملزم به تعطیلی اماکن ورزشی خود شدند و بدین ترتیب اکثریت ورزشکاران استان از ورزش کردن در اماکن عمومی و سالنهای ورزشی منع شدند ولی ما اقدام به راه اندازی پویش های مختلف ورزش همگانی در سراسر استان شدیم که تا حدودی کمبودهای فعالیتهای بدنی حضوری را برطرف کردیم.

 بهتاج  از افزایش قابل توجه برنامه های ورزش همگانی خبر داد و گفت: در بحث ورزش همگانی از سال ۱۳۹۲ تاکنون  ۴۸۰۰  برنامه ورزش همگانی صبحگاهی ، عمومی، کوهروی،  در سطح استان انجام شده است که از این تعداد، ۱۰۳۵ برنامه ورزش صبحگاهی، ۹۳۴ همایش پیاده روی خانوادگی و عمومی، ۵۶۶ برنامه کوهروی خانوادگی، ۴۷۸ برنامه دوچرخه سواری عمومی و خانوادگی، ۵۹۸ جشنواره ورزشی سایر هیئت های ورزشی از شاخص ترین رویدادهای حوزه همگانی در سالهای اخیر است.

وی اظهار کرد: در طی سالهای ۹۶ و ۹۷ بیش از ۲۰ مسابقه و رویداد ملی و بین المللی با رویکرد رونق ورزشی در کشور و استان برگزار شد. مسابقات والیبال نوجوانان آسیا با شرکت ۱۸ تیم، مسابقات اسنوکر قهرمانی آسیا، مسابقات ۶ تیم برتر والیبال نشسته جهان، گردهمایی سازمانهای مردم نهاد حوزه گردشگری سراسر کشور در بخش جوانان، مسابقات بین المللی چهارجانبه فوتسال و رویدادها و مسابقاتی از این دست موجب تعالی ورزشی استان آذربایجان شرقی و پدیدار کردن توانمندی های این اداره کل در امر میزبانی رویدادهای ورزشی ملی و بین المللی شد.

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت: در دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به امر استعدادیابی ورزشکاران نونهال و پرورش این استعدادها شده است و با اختصاص اعتبارات ویژه از سوی وزارت ورزش و جوانان برای پیشبرد اهداف مدون پروژه استعدادیابی توانستیم با جمع بندی موضوع و تشکیل تیم های دختران و پسران در رشته های مختلفی که در المپیاد استعدادهای برتر کشور بودند، به رتبه های برتر رشته های ورزشی دست یافتیم و خوشبختانه این دستاوردهای ارزشمند در دومین دوره المپیاد استعدادهای برتر نیز تکرار شد.

بهتاج گفت: در طول مدت ۸ ساله دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار مهم و ارزشمندی در حوزه ورزش و حوزه جوانان استان آذربایجان شرقی انجام گرفته است که از بارزترین آنها می توان به اجرای برنامه های متعدد ملی و بین المللی در راستای گرامیداشت رویداد« ۲۰۱۸، پایتخت گردشگری جهان اسلام » اشاره کرد.

 وی افزود: در ۸ سال گذشته، اقدامات فرهنگی موثری در راستای سند تربیتی جوانان انجام گرفته که از مصادیق شاخص آن می توان به برگزاری چندین دوره کارگاه آموزشی «اخلاق مداری در ورزش» با حضور مدرسان برجسته حوزه و اشاره کرد که با شرکت قهرمانان ورزشی رده های مختلف سنی در هر دو بخش اقایان و بانوان اشاره کرد.

وی ادامه داد:  آیین تجلیل از قهرمانان و مدال آوران مسابقات آسیایی، جهانی، المپیک و بازیهای آسیایی نیز از اقدامات فرهنگی و هویت بخش انجام شده توسط اداره کل ورزش و جوانان استان است. همچنین دیدار با خانواده شهدای ورزشکار، برگزاری جشنواره های فرهنگی ورزشی و کتاب خوانی، دیدار با نماینده محترم ولی فقیه در استان و اخذ رهنمود از ایشان برای پیشرفت اهداف فرهنگی تربیتی اداره کل ورزش و جوانان استان از برنامه های است که به صورت مستمر و در مناسبتهای مختلف انجام گرفته است.

بهتاج از تجهیز نمازخانه های کلیه اماکن ورزشی استان خبر داد و گفت: با تأسی به حدیث نبوی « نماز، نور چشم من است » نمازخانه های کلیه اماکن ورزشی استان، تجهیز شده و حسب فراوانی مراجعان، نماز به صورت جماعت یا فرادی در اماکن ورزشی استان برگزار می شود و برگزار هفتگی دعای توسل در روزهای سه شنبه و زیارت عاشورا در روزهای پنجشنبه در محل نمازخانه اداره کل ورزش و جوانان، معنویت ویژه ای به کارمندان و اربابان رجوع می بخشید.

وی ادامه داد: همه ساله در محوطه اداره کل ورزش و جوانان استان و مجموعه های ورزشی بزرگ سراسر استان، مراسم عزادارای حضرت سید الشهدا امام حسین(ع) و شهدای جلیل القدر کربلا با حضور پرشور ورزشکاران و مسئولان ورزش استان و شهرستانها برگزار می شود.

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی با اشاره به دیگر اقدامات فرهنگی در این سال ها گفت: تهیه و توزیع لباس ورزشی و تجهیزات  و وسایل ورزشی درکمپ های ترک اعتیاد جوانان –نوجوانا ن و ماده ۱۶ ،  توزیع ۷۸۰۰ بسته معیشتی درقالب رزمایش مومنانه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری به ارزش تقریبی بالای ۳ میلیارد و یکصد میلیون تومان، جشن گلریزان برای آزادی زندانیان دیه غیرعمدبه مبلغ نود میلیون تومان و آزادی ۹ نفر زندانی، برگزاری جشن گلریزان، جمع آوری و توزیع بسته های معیشتی درحمایت از قربانیان بلایای طبیعی، میزبانی و برگزاری مرحله کشوری چهارمین دوره مسابقات قرآنی ورزشکاران و جوانان، برگزاری کارگاههای آموزشی اخلاق و فرهنگ هواداری درورزش برای کانونهای هواداری در استان،  تجلیل و تشویق در برنامه های ورزشی همگانی برای توسعه ورزش همگانی، پویش ((خادم مثل حاج قاسم))با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و کمک به بیماران نیازمند استان، بیش از ۹۰ مورد دیدار و تجلیل از خانواده های محترم شهدا و ایثارگران ورزشکار و جوان و غواص، برگزاری بیش از ۱۵۸۰۰ برنامه فرهنگی در ۸ سال دولت تدبیر و امید است.

وی فعالیت کمیته نیروهای مسلح را نیز قابل توجه دانست و گفت: ارتباط سازنده با یگانهای نیروهای مسلح استان و برگزاری مسابقات ویژه ورزشی بین افسران و سربازان این یگانها برای تجلیل از منزلت و جایگاه نیروهای مسلح و همچنین راه اندازی جشنواره جوان  و برگزاری آن به صورت سالیانه در راستای تجلیل از برترین سربازان یگانهای نیروهای مسلح از اقدامات شاخص فرهنگی اداره کل است.

 

مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی با اشاره به جشنواره حضرت علی اکبر گفت: جشنواره جوان حضرت علی اکبر(ع) و انتخاب جوانان نخبه و برتر استان در طول ۸ سال دولت تدبیر و امید حتی یک بار هم تعطیل نشده و با موجود افراد مستعد بسیار در سطح استان، هر سال پر رونق تر از سال قبل برگزار می شد.

فعالیت ۲۶۵ سازمان مردم نهاد جوانان در آذربایجان شرقی

بهتاج فعالیت سازمان های مردم نهاد جوانان را نیز در این استان قابل توجه دانست و اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی با دارا بودن ۲۶۵ سازمان مردم نهاد حوزه جوانان، رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است که در دولت تدبیرو امید حمایت مالی خوبی از طرح ها و ایده های این سمن ها انجام گرفته و در تعامل با صندوق کارافرینی امید، اعتباراتی برای کارآفرینی جوانان اعضای این سمنها اختصاص یافته است.

وی گفت: جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان استان و شهرستانها به صورت ماهانه با ریاست استاندار محترم در ستاد استانی و فرماندار محترم در ستاد شهرستانی برگزار شده است و از سال ۱۳۹۲ تاکنون موفق به برگزاری ۷۶۵ جلسه ستاد ساماندهی در استان و شهرستانهای آن شده ایم که در این جلسات، مصوبات ۶۸۱ جلسه کمیته های کارشناسی تخصصی ستاد ساماندهی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی اظهار کرد: در زمینه آموزشهای قبل از ازدواج که متولی آن اداره کل ورزش و جوانان استان است، ۱۳۲۵ کارگاه اموزشی ازدواج در ۸ سال گذشته برگزار شده که مخاطبان آن را دانش اموزان مقطع متوسطه دوم، سربازان، کارگران کارخانه های بخش خصوصی و … در سراسر شهرستانهای استان و حتی دهستانهای شهرستانها  تشکیل می دادند.

 بهتاج ارتباط تنگاتگ با جوانان در این سال ها را یادآور شد و گفت: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ تعداد ۱۲۸۲۲۰ برنامه توسط اداره کل ورزش و جوانان استان در راستای بزرگداشت هفته جوان، جلسات هم اندیشی جوانان با مسئولین، نشست چنددقیقه همدلی، پاتوق های فرهنگی جوانان، جشنواره استانی برترین های اوقات فراغت جوانان و اردوهای گردشگری هویتی در استان آذربایجان شرقی برگزار شده است که خروجی آن را می توان در حضور فعال اعضای سمنهای جوانان در موضوع مقابله با ویروس کرونا به عینه مشاهده کرد.

وی با اشاره به اهتمام دولت تدبیرو امید در توجه به زیر ساخت های عمرانی با وجود مشکلات اقتصادی  گفت: مجموع مساحت اماکن ورزشی استان آذربایجان شرقی در ابتدای دولت تدبیر و امید ۱۴۸۸۰ متر مربع بود که در پایان سال ۱۳۹۹ به ۱۲۶۴۵۲مترمریع افزایش یافته است  که ۴۲۴۳۲ مترمربع فضاهای ورزشی روباز و ۸۴۰۲۰ مترمربه اماکن سرپروشیده است.

وی افزود:افتتاح پروژه های عمرانی و تکمیل پروژه های ناقص در طول ۸ سال گذشته با نظارت کامل دفتر فنی مهندسی اداره کل و در مواردی با نظارت شرکت تجهیز و توسعه اماکن ورزشی وزارت ورزش و جوانان انجام گرفت  که از جمله آنها می توان به سالن های سرپوشیده هرگلان عجب شیر، سالن نظرکهریزی هشترود ، رزمی میانه ، دوومیدانی تبریز ، سالن ولیعصر میانه ، سالن باغ معروف تبریز ، سالن ورزشی اسفنجان اسکو ، سالن ورزشی قاضی جهان آذرشهر ، سالن کرمجوان مراغه ، سالن رزمی مراغه ، سالن مرکید مرند ، سالن آقبلاغ ورزقان ، سالن کندرود تبریز ، سالن قره بابا بستان آباد ، سالن حسرتان خداآفرین ، سالن چلغایی بناب ، سالن ورجوی مراغه ، چمن مصنوعی بستان آباد و مینی چمن صوفیان ، سالن ورزشی  اونلیق میانه ، تیراندازی اهر ، سالن چند منظوره سهند اسکو ، گنجینه کتاب هشترود ، سالن بانوان مهربان سراب ، استادیوم ۵هزار نفری مراغه ، استادیوم ۵هزار نفری میانه ، چمن مصنوعی سردرود ، سالن ورزشی روشت بزرگ بناب و … اشاره کرد.

وی گفت: باستانی ارم ، باستانی ملکان ، باستانی اهر ، باستانی سراب ، باستانی میانه ، باستانی مراغه، استخر باسمنج ، استخر مرند ، استخر شیرجه تبریز ، استخر هشترود  ، چمن مصنوعی چاراویماق ، سالن ورزشی کردکندی بستان آباد ، سالن ورزشی مینق هریس ، خانه کوهنوردی تبریز  ، بازسازی رختکن و سرویس های بهداشتی یادگار امام (ره) ، لوله کشی گاز ، اورهال نمودن ژنراتورها ، تعویض چمن و اجرای سیستم هیتینگ یادگار امام(ره)، تعویض کفپوش های فرسوده در دو سال اخیر به  متراژ ۱۵۰۰۰ مترمربع، اجرای نمالنبه و آبرو برای سالن های قدیمی، تعویض چراغ های قدیمی پر مصرف و جایگزینی چراغ های ال ای دی با مصرف حداقل، محوطه سازی مجموعه گلین قیه مرند ، بارانلوی خسروشاه ، حصارکشی وحدت اسکو ، حصارکشی باستانی آذرشهر ، اجرای دیوار حائل کلیبر، بازسازی سالن های پورشریفی و اقدمی جهت برگزاری مسابقات آسیایی ، کفپوش و اجرای چراغ های ال ای دی ، بازسازی کامل خوابگاه ها و سالن ها، فعال نمودن پروژه های راکد و نیمه تمام از سال های گذشته اعم از ۳۰۰۰ نفری رسالت  و  میرداماد،  پروژه های واگذار شده از طریق ماده  ۲۷ قانون الحاق به روش ROTL , BOLT،استخر ۲۹ بهمن تبریز ، سالن چند منظوره ولیعصر مرند ، چمن مصنوعی تختی تبریز ، سالن توحید تبریز ، سالن کوجوار تبریز ، احداث پیست اسب سواری استادیوم ورزشی ، تعمیرات سالن کوجوار ، چمن مصنوعی هادیشهر جلفا ، چمن مصنوعی کشکسرای  مرند ، سالن چند منظوره کشکسرای مرند ، سالن چند منظوره کندرود تبریز از دیگر اقدامات شاخص عمرانی است که در طول این سال ها عملیاتی شده است.

 

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا