مخدر جدید هم رسید؛ ان‌پی‌اس!

اجتماع > اجتماعی – قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر که پیش از این ورود مخدر «کروکودیل» به کشور را تکذیب کرده بود، این بار ورود مخدر جدید به داخل مرزها به نام «ان‌پی‌اس» را تأیید کرد.

علی مویدی روز گذشته و در یک نشست خبری با بیان اینکه این مواد‌مخدر جدید نوعی نانو و با پایه روانگردان است، گفت: «به‌دلیل شباهت این مخدر به دارو، حمل آن آسان است. البته آموزش‌های لازم به کارکنان فرودگاه و گمرک برای برخورد با قاچاق این ماده مخدر به کشور داده شده است.»

اطلاعات بیشتری درباره این مخدر در دسترس نیست و جست‌وجو در سایت‌های خارجی نیز به یافتن نتیجه مشخصی در این رابطه منجر نمی‌شود بلکه NPS به همه روانگردان‌های جدید اطلاق می‌شود و آنطور که دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل در گزارش اخیرش اعلام کرده، هم‌اکنون بیش از ۲۵۰نوع مواد روانگردان جدید (NPS) در جهان وجود دارد. پیش از این اگر‌چه گفته می‌شد مخدرهای تازه‌ای وارد بازار شده است اما بیشتر آنها انواع هرویین یا آمفتامین بودند که برای رسیدن به بازار و مشتری تازه، با نام مستعار عرضه می‌شدند. اما حالا قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تأیید کرده که «ان‌پی‌اس» یک مخدر جدید است. نکته مهم درباره روانگردان‌ها که این مخدر در ردیف آنها قرار دارد، تأثیر مستقیم و عمیق آنها بر مغز و سلسله اعصاب مصرف‌کننده است که منجر به توهم‌زایی شدید و بیماری‌های غیرقابل درمان می‌شود.

  • نه حذف اعدام، نه توزیع تریاک

حذف اعدام از دیگر سؤال‌های خبرنگاران از مویدی بود که او در این‌باره توضیح داد: «مجلس به‌منظور اصلاح مجازات قاچاقچیان مواد‌مخدر، اصلاحات خود را پیشنهاد داد اما آنچه در رسانه‌ها درخصوص این اصلاحات مطرح شد درست نیست و با آنچه منظور و مقصود مجلس بود، تفاوت دارد. درصورت تصویب اصلاحات قانون مجازات قاچاقچیان و مجرمان مواد‌مخدر نیز در روند فعلی تأثیرات زیادی نخواهد داشت.» مویدی به توزیع مخدر دولتی نیز چنین واکنش نشان داد: «‌در برخی کشورها مواد روانگردان به‌صورت کنترل‌شده در اختیار مصرف‌کننده‌ها قرار می‌گیرد اما هیچ کشوری تریاک در اختیار معتادان قرار نمی‌دهد. چیزی که در مجلس تصویب شد درباره شربت تریاک بود و کمیسیون مجلس هم به این نکته اذعان کرد که این طرح پخته نیست و جای کار دارد.»

  • جزئیات را نمی‌دانیم

دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت اعلام کرد: زوایای مختلف طرح توزیع مخدر دولتی برای خود ما نیز روشن نیست چون تا امروز مستندی که به‌طور دقیق بگوید در کمیسیون قضایی چه پیشنهادی مطرح شده‌ است، ندیده‌ایم.

منبع: همشهری انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا