;
آخرین اخبار

مردم سیل زده آوج و الموت منتظر عمل به وعده های مدیران هستند/طرح های آبخیزداری و مهندسی در اجرای سردهنه ها جدی گرفته شود

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ ستاد استانی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران روز پنجشنبه با حضور سردار آتانی فرمانده سپاه استان، علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مهدیخانی مدیرکل مدیریت بحران، شفیعی فرماندار و مدیران دستگاههای اجرایی در محل سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین برگزار شد.

لطف الله سیاهکلی در این جلسه اظهارداشت: خوشبختانه همه مدیران ذیربط و خدمات رسان در کنار مدیریت بحران استان در حادثه سیل در الموت و آوج خوب عمل کردند و از اولین ساعات این حادثه در محل حاضر بودند و اقدامات اولیه را بموقع انجام دادند که جای تقدیر دارد.

وی اضافه کرد: مدیریت بحران در حوادث چند مرحله دارد که همه آنها بایستی بموقع صورت گیرد تا بتوانیم هم آسیب ها را کاهش دهیم و هم وضعیت ساکنان مناطق بحرانی را ساماندهی کنیم لذا تا استقرار آرامش در مناطق حادثه دیده باید همه پای کار باشند و عملیات متوقف نشود.

image_2021_9_9-12_59_29_261_GaK

نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گام دوم پس از کمک رسانی اولیه باید گزارش دقیقی با جزئیات کامل از میزان خسارات وارد شده به همه بخش های کشاورزی، ابنیه، راهها و خانه های روستاییان در حادثه سیل تهیه شود تا برای پیگیری امور و دریافت اعتبارات توجیه منطقی و مستدل داشته باشیم.

سیاهکلی یادآورشد: آمار کلی دادن به مسئولان کشوری معمولا کارساز نیست و ممکن است بخشی از نیازها را تامین کنند و حق مطلب ادا نشود اما اگر ما گزارش دقیق و واقعی از همه خسارات داشته باشیم و حتی میزان خسارت وارد شده به هر روستا و روستایی را مشخص کنیم دیگر نمی توان بسادگی از دادن اعتبارات سرباز زد.

وی گفت: در صورت ارائه گزارش دقیق از خسارات وارد شده از سیل در الموت و آوج از سوی مجمع نمایندگان پیگیری لازم را در تهران و از مدیریت بحران کشور انجام خواهیم داد تا با تخصیص اعتبارات مناسب وضعیت آسیب دیدگان بسرعت ساماندهی شود.

طرح های آبخیزداری را جدی بگیریم

سیاهکلی در ادامه با اشاره به بازدیدهای متعدد خود از مناطق سیل زده در الموت و آوج اظهارداشت: در مناطقی که طرح های آبخیزداری اجرا شده مشکلات بسیار کمتر است و این طرح های بخوبی می تواند از خسارات ناشی از سیل جلوگیری کرده و به ذخیره مناسب آب هم در اراضی و مراتع کمک کند.

وی گفت: انتظار داریم قبل از وقوع حوادث ما نقاط مهم و حادثه خیز را شناسایی کرده و با اجرای طرح های آبخیزداری از خسارات ناشی از حوادث کم کنیم.

image_2021_9_9-13_1_49_246_3tw

نماینده قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از روستائیانی که زمین هایی در محدوده رودخانه ها دارند اعلام آمادگی کرده اند در صورت دادن وام به آنها نسبت به دیوارکشی اقدام کنند که از معاون عمرانی استانداری انتظار داریم دستورالعمل این طرح را تهیه و ابلاغ کنند تا از مشارکت مردم هم در این زمینه برخوردار شویم.

سیاهکلی بیان کرد: متاسفانه اجرای سردهنه های انهار به روش سنتی صورت گرفته و اشکال دارد و به نظر می رسد اجرای مهندسی آنها میتواند  مناطق بحرانی ما را ایمن تر کند.

داشتن برنامه بعد از حوادث ضروری است

وی اضافه کرد: معمولا همه مدیران در زمان یک حادثه مانند سیل بسرعت وارد عمل می شوند و روزها و هفته اول حضور بسیار چشمگیر است اما برای بعد از حادثه برنامه نداریم و یا گاهی فراموش می شود لذا امروز باید برای رفع مشکلات ایجاد شده، بازگشایی معابر و راههای روستایی، تعمیر و مرمت پلها و ابنیه آسیب دیده و جبران خسارات وارد شده به روستاییان در بخش کشاورزی، خانه های مسکونی و سایر اموالشان در الموت و آوج بسرعت عمل کنیم.

سیاهکلی گفت: برخی صاحبان ماهی سرا و شیلات در مسیر الموت همه زندگی خود را در سیل اخیر از دست داده اند و ما باید به تعهدات خود عمل کنیم و با دادن تسهیلات کم بهره به یاریشان بشتابیم تا این افراد که دچار قهر طبیعت شدند بتوانند دوباره به زندگی خود بازگردند.

وی تصریح کرد: نمایندگان، استاندار و مدیرانی که در زمان سیل به مناطق برای بازدید رفتند قول هایی داده اند و مردم امروز منتظرند همه این وعده ها عملی شود و ما هم با جدیت پیگیر اعتبارات از تهران خواهیم بود تا قبل از فصل سرما بتوانیم بخشی از عملیات بازسازی و مرمت ابنیه و راهها را انجام دهیم.

سیاهکلی خواستار ارائه گزارش دقیق و سریع از برنامه های در دست اقدام و تقسیم کار برای اجرای کارهای باقیمانده در مناطق سیل زده شد.

لینک منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + یازده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا