«سید حسین سادات موسوی»‌ در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن گرامیداشت هفته دولت، یکی از مهمترین اقدامات محیط زیست استان در یک سال اخیر را واگذاری قرق‌های خصوصی در استان ذکر و تصریح کرد: به دنبال مصوبه شورای عالی محیط زیست کشور، سه مورد قرق اختصاصی در استان برای اولین بار در کشور عملیاتی شد.

وی در این باره افزایش جمعیت حیات وحش به ویژه آهو در منطقه حفاظت شده کالمند با همیاری قرقبانان را یادآور شد و در ادامه با اشاره به افزایش ضریب مشارکت اجتماعی مردم در حفظ محیط زیست، خاطرنشان کرد: با افزایش فعالیت تشکل‌های غعال غیر دولتی محیط زیست، جلب مشارکت بیش از ۳۰۰ نفر شکارچی برای حفاظت از تنوع زیستی استان و افزایش جمعیت گونه‌های برجسته حیات وحش و رشد ۴۰ درصدی نسبت به کل سمن‌های زیست محیطی موجود فراهم شده است .


سادات موسوی اجرای طرح تفضیلی اثر طبیعی ملی سرو شهرستان ابرکوه برای اولین بار در کشور و افتتاح طرح گردشگری و محیط‌زیستی باغ آهو در شهرستان مهریز از دیگر اقدامات مهم این اداره کل در سال‌های اخیر برشمرد.


به گفته‌ی وی، انجام پژوهش‌های کاربردی از طریق جلب پایان‌نامه های ارشد دانشجویی بدون صرف هیچ گونه هزینه و تجهیز کوره‌های استان به وی‍ژه کوره‌های آجرپزی به سیستم کنترل آلایندگی از جمله فعالیت‌های اداره کل محیط زیست استان بوده است.


وی با اشاره به خسارات ناشی از خشکسالی بر محیط‌زیست استان عنوان کرد: این اداره کل در راستای اجرایی شدن تعریف شعاع ممنوعه و ایجاد محدودیت برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ آلاینده و آبخواه در محور عقدا –  مهریز( دشت یزد اردکان)، فعالیت‌های موثر خود را گسترش داده است .


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان از دو هزار و ۸۵۰ واحد پایش‌های شبانه روزی از واحدهای صنعتی استان در طول سال خبر داد و در ادامه اظهار کرد: از جمله کوشش‌های اداره محیط زیست در راستای برآورد اهداف عالی این اداره کل در د ولت یازدهم عقد ۱۰ تفاهم‌نامه از جمله با اداره کل آموزش و پرورش، شورای اسلامی استان، دادگستری استان، دانشگاه آزاد میبد، استانداری و اداره کل استاندارد استان بوده است .


وی در این باره به عقد تفاهم‌نامه‌هایی با جهاددانشگاهی، دانشگاه یزد و اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و همچنین تفاهم‌نامه با دانشگاه فرهنگیان که در سال گذشته منعقد شد، اشاره کرد.


وی به تصویب بودجه پنج میلیارد ریالی برای حفاظت محیط زیست در سفر استانی دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: این اعتبار عملیاتی شدن برنامه‌ها و اهداف طرح در سال جاری و سال آینده  را به دنبال دارد.


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در ادامه اعلام کرد: به منظور حفاظت از گونه در خطر انقراض یوز آسیایی در پهنه‌های زیست محیطی استان در مناطق بافق و خرانق، دو باب ساختمان به منظور تحقیقات یوز آسیایی در استان  به همت اداره کل حفاظت محیط زیست افتتاح و راه‌اندازی شده است .


وی همچنین گفت: جاری‌سازی رویکرد مدیریت سبز براساس ماده ۱۹۰ برنامه پنج ساله توسعه کشور در استان یزد منجر به دریافت لوح سیمین کشور با توجه به اجرای قوانین سیستم مدیریت سبز در اداره کل محیط حفاظت محیط زیست استان شد .


سادات موسوی در پایان از دیگر دستاوردهای اداره کل حفاظت محیط زیست استان در سال گذشته  را نیز کسب عنوان روابط عمومی فعال در بین ادارات کل حفاظت محیط زیست سراسر کشور، هماهنگی جهت ارسال آثار هنرمندان یزدی به جشنواره فیلم سبز، کسب رتبه اول و دوم در طراحی پوستر، کسب رتبه در انیمیشن زیست محیطی  ذکر کرد و افزود: کسب مقام مدیر نمونه در توسعه و ترویج فرهنگ نماز و کسب مقام دوم طراحی پوستر در جشنواره رضوی و محیط زیست از دیگر افتخارات کسب شده این اداره کل به شمار می رود .


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا