;
مهارت آموری

مشمولان دارای بیماری و نقص عضو غیر قابل درمان از سربازی معاف می‌شوند


سرهنگ مسعود همتی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اصلاح برخی از مواد قانون خدمت وظیفه عمومی در آبان ماه ۱۳۹۰،  بخشی از آیین نامه اجرایی پزشکی نیز تغییر کرده که مشمولان باید نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشند.  

وی افزود: مشمولان متقاضی پزشکی می بایست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک ( +۱۰ ) اقدام کنند و پس از ثبت درخواست آنان در دفاتر مذکور، سایر فرآیند معافیت پزشکی مانند معرفی نامه بیمارستان و …از طریق  پیامک به اطلاع مشمول خواهد رسید.  

سرهنگ همتی ادامه داد: در خصوص معافیت از رزم و در توضیح اینکه مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی جزئی هستند با در نظر گرفتن میزان تحصیلات آنان و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور غیررزمی تشخیص داده شده و معاف از رزم می شوند.  

این مقام انتظامی تاکید کرد: مشمولانی که به علت ابتلا به بیماری، موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند به منظور درمان و به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، حداکثر به مدت یکسال معافیت موقت پزشکی به آنان داده خواهد شد و پس از آن به مدت یک ماه مهلت دارند تا مجددا برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود به وظیفه عمومی مراجعه کنند.  

وی یادآور شد: همچنین مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند و به طور دائم، قادر به انجام خدمت دوره ضرورت در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند، معاف دائم پزشکی می‌شوند.  

سرهنگ همتی افزود: مشمولان برای درخواست معافیت پزشکی می بایست پس از فراغت از تحصیل، اخراج یا ترک تحصیل، اقدام کنند البته نقص عضو یا ابتلا به برخی بیماری ها، مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیری ندارد.

پلیس اضافه کرد: برابر مقررات مشمولانی که قد آنان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر باشد معاف دائم پزشکی می‌شوند، البته در مورد دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر، قد کمتر از ۱۴۰ سانتی متر، شامل معافیت دائم پزشکی می‌شود.  

وی با بیان اینکه چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد شامل معافیت نمی شود، گفت: مشمولان صرفا در صورت چاقی یا لاغری مفرط ناشی از بیماری، معاف از رزم می‌شوند.  

سرهنگ همتی با تاکید براینکه در معافیت پزشکی چشم، نمره یک چشم ملاک محاسبه است، خاطرنشان کرد: به مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین ترکه ضعف بینایی یک چشم آنان بیش از ۶ دیوپتر باشد معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد، همچنین دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر با ضعف بینایی بیش از ۸ دیوپتر نیز شامل معافیت دائم پزشکی می شوند.

وی با بیان اینکه کسانی که مبتلا به بیماری هیپرئیدروز یعنی تعرق شدید کف دست و پا هستند، معاف از رزم خواهند شد، ادامه داد: مشمولانی که صافی کف پا داشته باشند در صورتی که همراه با  «دفورمیتی» مچ پا باشد، معافیت دائم خواهند گرفت، البته دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر معاف از رزم خواهند شد.  

معاون وظیفه عمومی پلیس کرمانشاه در خصوص برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان اظهار کرد: مشمولانی که به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، مبتلا به افسردگی اساسی باشند از خدمت دوره ضرورت معاف دائم می شوند، همچنین مشمولانی که شش ماه از حمله افسردگی آنان گذشته باشد و اکنون هیچ گونه علائمی نداشته و بهبودی کامل حاصل کرده باشند معاف از رزم خواهند شد.  

سرهنگ همتی گفت: مشمولان متقاضی معافیت پزشکی برای کسب اطلاع از آیین نامه معافیت پزشکی و قوانین و مقررات مربوط به آن، می توانند به پایگاه اطلاع رسانی عمومی به نشانی www.vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

منبع:ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هفت =

دکمه بازگشت به بالا