;

مطالبه جدی زنان ابقای مولاوردی در معاونت زنان است/جامعه مدنی خواهان افزایش مشارکت سیاسی زنان

به گزارش ایسنا، پروانه سلحشوری در نشست واکاوی ضرورت حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم که در کتابخانه ملی برگزار شد، گفت: پیش از انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در همایشی که رئیس‌جمهور در سالن شهید شیرودی برگزار کردند مطالبات خود را درخصوص حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم مطرح کردند.

این در حالی است که براساس سخنان آقای رئیس‌جمهور خود ایشان نیز از این تبعیض‌ها ناراضی بودند اما با این حال براساس آمارهای ارائه شده توسط ایشان حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی طی دولت یازدهم رشد ۲۶۸ درصدی داشته است.


وی در ادامه با بیان آنکه هم‌اکنون زنان در سطوح بالای آموزشی و اجتماعی قرار دارند و مطالبه‌محور شده‌اند، گفت: درست است که در کابینه به لحاظ سیاسی سمت معاونت رئیس‌جمهور بالاتر از وزراست اما آقای روحانی برای انتخاب پست معاونت نیازی به رای مجلس ندارد و این در حالی است که آنچه برای ما در فراکسیون زنان مجلس دهم شورای اسلامی اهمیت دارد این است که زمان آن رسیده که مجلس خود را در این زمینه ثابت کند که تا چقدر زنان را همراهی خواهد کرد و این مطالبه را در همان سالن شهید شیرودی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری و زمانی که خود رئیس‌جمهور نیز از تبعیض‌ها علیه زنان شکایت داشتند، مطرح کردیم و ایشان به ما وعده ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان دادند.


وی در ادامه با اشاره به رای ۵۱ درصدی زنان در برابر مشارکت ۴۹ درصدی مردان در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری گفت: این مشارکت بالای زنان نشان می‌دهد که زنان امروز به دنبال تغییر هستند و می‌خواهند فرصت‌ها و منابع کمیابی که در اختیار مردان قرار دارد، در اختیار آنها نیز قرار بگیرد.


رئیس فراکسیون زنان مجلس دهم شورای اسلامی در ادامه با اشاره به گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر عدم حضور شهیندخت مولاوردی در پست معاونت زنان و امور خانواده رئیس‌جمهور در دولت دوازدهم اظهار کرد: ما پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری به دنبال افزایش حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم بودیم اما با شایعاتی که امروز مبنی بر عدم حضور مولاوردی در دولت دوازدهم در سمت معاونت زنان رئیس‌جمهور به گوش می‌رسد برای ابقای وی در پست قبلی‌اش فشار وارد کرده و تلاش می‌کنیم.


سلحشوری ادامه داد: در حال حاضر مساله این است که در ایران چقدر به زنان فرصت داده می‌شود که در موازنه قدرت قرار گیرند این در حالی است که ما حتی فرصت برابر را هم نمی‌خواهیم و امروز دغدغه‌مان به ادامه حضور و ابقاء مولاوردی در دولت رسیده است و همه فعالان حوزه زنان از عدم حضور وی در کابینه دولت دوازدهم نگران شده‌اند.


رئیس فراکسیون زنان مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه با تبعیض مثبت در مشارکت زنان در عرصه سیاسی موافق نیستم، گفت: برای هر انتصابی باید شایستگی و تعهد افراد در نظر گرفته شود و امروز جامعه مدنی ما به سطحی از مطالبه‌گری در حوزه زنان رسیده است. این در حالی است که دولت اعتدال نیز مخالف تبعیض جنسیتی علیه زنان است.


سلحشوری در ادامه با اشاره به حضور ۴۰ ساله مردان پس از انقلاب اسلامی در عرصه قدرت و سیاست در ایران گفت: چند درصد از عملکرد وزرای مرد راضی هستیم؟ در حال حاضر از عملکرد بسیاری از مردان در منصب وزارت ناراضی هستیم اما حاضر نیستیم همان منصب را با همان عملکرد به یک زن بسپاریم. این در حالی است که معتقدم در برخی از حوزه‌ها دیگر بدتر از این نخواهد شد و اگر فرصت مدیریت را به زنان بدهیم حتی اگر بد عمل کنند شاید عملکردشان در حد برخی از مردان در کسوت وزارت باشد.


وی در ادامه گفت: روز چهارشنبه آخر هفته که معمولا نماینده شهرستان‌ها در شهرهای خود حضور دارند، از ۱۷۶ نماینده حاضر در مجلس ۱۵۷ نماینده امضا کردند که با حضور وزیر زن در کابینه موافقند بدین ترتیب ما توانسته‌ایم توافق مردان در مجلس را بگیریم.


سلحشوری ادامه داد: رقابت برای تصدی یک وزارتخانه طبیعی است و می‌دانیم که در این وادی به زنان مهلت نمی‌دهند با این وجود جامعه ما رشد کرده و این مطالبه را دارد تا زنان از فرصت‌های برابر بهره‌مند شود. این در حالی است که منظور ما از فرصت برابر اختصاص نیمی از کابینه به وزرای زن نیست. با این حال چون ما را به مرگ گرفته‌اند به تب راضی شده‌ایم.


وی در پایان گفت: فرصت آزمون و خطا را به زنان نیز بدهید و بگذارید زنان هم اجازه خطا کردن داشته باشند زیرا ۴۰ سال است که برخی از مردان در کسوت وزارت در حال آزمون و خطا هستند.


انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا