میراث هزارساله ویتنام به ایران ‌رسید

اجتماع > سفر – تعاملات گردشگری ایران با آسیای شرقی در حال گسترش است. مدتی پس از سفر رئیس‌جمهور به ویتنام و تفاهم بر توسعه تعاملات گردشگری بین ۲ کشور با هدف رونق اقتصادی و شناخت فرهنگی ۲ کشور، نگوین هونگ تک، سفیر ویتنام در تهران به دیدار زهرا احمدی‌پور رفت و قرار شد در گام نخست کارگروه ویژه توسعه روابط گردشگری ۲ کشور تشکیل شود و خانه فرهنگ و هنر ایران نیز در ویتنام گشایش یابد.

به گزارش همشهری،‌چند هفته پس از این دیدار و توافق برای راه‌اندازی خانه فرهنگ و هنر ایران در ویتنام حالا کاروانی از میراث ناملموس هزار ساله ویتنام به ایران آمده است تا ۱۰روز به نمایش فرهنگ و هنر شرق آسیا و مردم ویتنام در تنها میراث آبی جهان اقدام کند.

دانگ هو فوک، دبیر اول سفارت ویتنام در ایران با اعلام اینکه این اقدام نقش زیادی در توسعه روابط گردشگری بین ۲ کشور و شناخت فرهنگی ۲ ملت از یکدیگر ایفا می‌کند، حضور نمایش هزار ساله ویتنامی‌ها در ایران را همزمان با تصمیم ایران برای حضور در بازار گردشگری شرق آسیا گام مهمی برای توسعه تعاملات گردشگری ایران و ویتنام خواند و به همشهری گفت: نمایش هزار ساله عروسک‌های آبی ویتنام در ایران با هدف معرفی و شناخت فرهنگ ۲ کشور در تهران و ۴شهر تاریخی کاشان، یزد، اصفهان و شیراز به‌صورت رایگان برای عموم مردم ایران برپا می‌شود.

  • تنها نمایش آبی جهان در ایران

نمایش عروسک‌های آبی ویتنام، تنها اجرای عروسکی جهان است که در ویتنام و در شالیزارهای کشت برنج و رودخانه‌های آن کشور اجرا می‌شود و با قدمتی بیش از یکهزار سال در مرحله ثبت در فهرست میراث ناملموس جهان در یونسکو است. میراث ناملموس یکهزارساله ویتنام با عنوان نمایش عروسک‌های آبی به‌دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد در جهان مورد توجه بسیار است و بازیگران و عروسک‌گردان‌های این نمایش در بسیاری از کشورهای جهان به اجرای این میراث ناملموس شرق آسیا پرداخته‌اند.دولت ویتنام نیز با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگی ۲ کشور ایران و ویتنام تصمیم گرفته است این نمایش را از ساعت ۸شب امروز در برج میلاد تهران و پس از آن در ۴ شهر دیگر به اجرا درآورد.

دانگ هو فوک، دبیر اول سفارت ویتنام در تهران به همشهری گفته است که اجرای این نمایش به‌دلیل برخورداری از تعداد زیاد دست‌اندرکاران و تنوع زیاد عروسک‌ها و دکور هزینه زیاد دارد و تنها حمل وسایل به ایران ۶هزار دلار هزینه داشت.

منبع: همشهری انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا